„Libanonci mají módu ve svém DNA,“ popisuje designérka Usmat Faúrová, šíitská Libanonka původem z jihu země. Teď, když už se skoro neválčí a na Bejrút nepadají bomby, těší se na rozkvět svého byznysu.
Brigády Kasám, ozbrojené křídlo Hamásu, v tiskovém prohlášení oznámily smrt svého velitele Hasana Ahmada Farháta, jeho syna Hamzy, rovněž člena brigád, a jeho dcery.
Úder si podle libanonského ministerstva zdravotnictví vyžádal tři mrtvé a sedm zraněných. Svědci uvedli, že nad hlavním městem byla slyšet nízko letící letadla a ozývaly se hlasité výbuchy.
V půlce jedné ze sjezdovek je úplně obsypaný bufet, v pronájmu ho mají manželé Tony a Claudine. V ledu se chladí lahve libanonského piva a také spousta známých značek tvrdého alkoholu. Tady to žije!
Izraelská armáda sestřelila tři rakety z Libanonu a odpověděla útoky na jihu země. Jde o první přeshraniční střet od příměří s Hizballáhem z listopadu loňského roku.
Dlouholetý vůdce Hizballáhu zemřel 27. září, když izraelské letectvo shodilo 82 těžkých bomb na podzemní bunkr, v němž se nacházelo hlavní ústředí skupiny.
Libanonská armáda potvrdila, že začala nasazovat své vojáky do vesnic, z nichž se stáhly izraelské síly. Izrael zároveň potvrdil, že jeho jednotky zůstávají na pěti pozicích.
Podle Marca Rubia Hamás nemůže pokračovat v Gaze jako vojenská nebo vládnoucí síla. Dokud bude působit jako vládnoucí síla nebo síla, která může hrozit použitím násilí, nebude mír možný, míní Rubio.
Egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí označil Trumpovu výzvu k přesídlení Palestinců za „nespravedlnost“. Od začátku současné války jich už do Egypta přišlo na 115 tisíc.
Navzdory výzvám izraelské armády, aby tak zatím nečinili, se v neděli do vesnic u hranic s Izraelem snaží vrátit stovky obyvatel, které odtud před více než rokem vyhnaly střety Izraelem a Hizballáhem.
Postupné stahování jednotek bude v etapách pokračovat i po uplynutí lhůty, a to po domluvě se Spojenými státy, uvádí v prohlášení úřad izraelského premiéra.
Loni 27. listopadu začalo platit příměří, které mezi Izraelem a Hizballáhem zprostředkovaly Spojené státy a Francie. Obě strany se ale vzájemně obviňují z jeho porušování.
„Izrael nejenže bude rozšiřovat existující osady na Golanách, ale začal okupovat i část Golan, která byla pod syrskou kontrolou. To je v Sýrii viděno jako nepřátelský krok,“ říká expert Jakub Záhora.
Ať hovoříte s lidmi z vyšší třídy, chudšími, všichni slaví poměrně jednotně a říkají, že teď je třeba vybudovat novou Sýrii. Občas ale podotkne, že naučit se žít ve svobodě bude nesnadné, říká Boháč.
V Libanonu se lidé snaží dostat zpátky do svých domovů, ze kterých je vyhnalo izraelské bombardování. Příměří mezi Hizballáhem a Izraelem trvá už přes týden, přicházejí ale zprávy o jeho porušování.
Režim syrského prezidenta Bašára Asada v pátek ztratil kontrolu nad dvěma důležitými hraničními přechody ze Sýrie do Iráku a Jordánska. Sousední Libanon oznámil uzavření téměř všech přechodů do Sýrie.
Příznivci šíitského militantního hnutí se chtějí shromáždit na „svatém místě mučednictví", což je bývalé sídlo organizace, které se tak pravděpodobně stane jakousi svatyní.
Izraelská armáda se z Libanonu plně nestáhla a tvrdí, že tam působí „proti porušování příměří“. Členové Hizballáhu se údajně pohybovali v areálu, který sloužil k odpalování raket.
Pár hodin poté, co Izrael uzavřel příměří s militantním hnutím Hizballáh, odháněla izraelská armáda střelbou auta blížící se k jejím pozicím. Zřejmě šlo o místní snažící se dostat do svých domovů.
První jednotky libanonské armády už míří na jih země – tak jak s tím počítá dohody o příměří s Izraelem. Mezi řekou Lítání a hranicí s Izraelem mají nahradit ozbrojence Hizballáhu.
„Já považuju za normální, že v takové situaci člověk všeho nechá a snaží se pomáhat, jak jen může. Během minulé války v roce 2006 jsem zase dělal řidiče sanitky,“ říká šéfkuchař Alí Amáša.
Kalhousová se domnívá, že příměří má šanci vydržet, přestože do poslední chvíle na sebe obě strany útočily: „Izrael i Hamás chtěly ukázat, že do příměří jdou z pozice síly, nikoli z donucení.“