Příměří v Libanonu vydrželo první den. Místní se chtějí vrátit domů, ale ještě nemohou
První jednotky libanonské armády už míří na jih země tak, jak s tím počítají dohody o příměří s Izraelem. Mezi řekou Lítání a hranicí s Izraelem mají nahradit ozbrojence Hizballáhu. Izraelci ale pochybují o schopnosti libanonských vojáků zhostit se tohoto úkolu. Spolu s vojáky se na jih do svých domovů tlačí i tisíce Libanonců.
Příměří v Libanonu vydrželo první den. Místní se chtějí vrátit domů, ale ještě nemohou
Na misi na jihu Libanonu se připravuje celkem 5000 vojáků. Libanonská armáda by mohla být velikostí srovnatelná s Hizballáhem, přesné srovnání je ale nemožné, neboť nejsou známé přesné počty ozbrojenců Hizballáhu. Z hlediska výcviku a vybavení je na tom lépe Hizballáh financovaný Íránem a dalšími spojenci.
Stažení Izraele a Hizballáhu pod dohledem USA? ‚Nikdo neví, jak dlouho příměří vydrží,‘ varuje expert
Číst článek
Ozbrojenci Hizballáhu mají desetinásobně vyšší platy než vojáci libanonské armády. Na vině je mimo jiné finanční krize, kterou Libanon prošel v posledních letech, kdy se reálný plat vojáka snížil z přibližně 1000 dolarů měsíčně na maximálně 100 dolarů.
Libanonská armáda navíc nemá vlastní letectvo či protivzdušnou obranu kvůli restrikcím Spojených států, aby Izrael mohl využívat libanonský letecký prostor.
I z těchto důvodů se Izrael obává, zda bude libanonská armáda schopná dodržet podmínky příměří. Arabské i západní země slibují, že podpoří finančně Libanon a jeho armádu. Situace by tak mohla být lepší než v roce 2006 během druhé libanonské války.
Samotní Izraelci se pravděpodobně stáhnou až později během dvouměsíčního příměří. Jejich armáda uvedla, že k tomu dojde až ve chvíli, kdy si bude jistá tím, že kontrolní mechanismus, jehož součástí je mezinárodní společenství a který má dohlížet na to, aby se znovu v té oblasti neusazoval Hizballáh, bude fungovat.
Snahy o návrat
Během prvního dne příměří došlo na jihu Libanonu k několika menším incidentům. Izraelská armáda sdělila, že tam střelbou musela zahánět auta, která se blížila k jejich pozicím. Nikdo nebyl při těchto incidentech zraněný.
Ve Švýcarsku jsem vařil pro 18 hostů, teď jich mám 300, říká zakladatel dobročinné vývařovny v Bejrútu
Číst článek
S největší pravděpodobností šlo o vesničany, kteří se snažili dostat zpět do svých domovů, ačkoliv je izraelská armáda varovala, aby se zatím nevraceli.
V Libanonu se nachází přes milion vysídlených osob, v Izraeli se během posledního roku muselo evakuovat ze svých domovů přibližně 60 000 lidí. Oproti Libanoncům nespěchají tolik s návratem, protože jsou již několik měsíců ubytovaní na jiných místech v Izraeli.
Starostové izraelských pohraničních měst nešetří kritikou směrem k vládě. Tvrdí, že jim vláda nedala žádný plán k bezpečnému návratu, přestože příměří je již hotové. Když se setkali s Netanjahuem, došlo i ke křiku a nadávkám.
Izraelský premiér si od uzavřeného příměří slibuje, že vyvine tlak na hnutí Hamás a donutí jej k ústupkům, jež by vedly ke skončení konfliktu v Pásmu Gazy. Podmínky, které si kladou obě strany, se zatím nezměnily. Izrael chce mít možnost pokračovat ve vojenských akcích v Gaze i po uzavření příměří, což ale Hamás absolutně odmítá.