Nejvyšší prioritou je epidemie rasismu, ne covid-19, říká Afroameričan. New York ruší zákazy vycházení

V New Yorku během dvou dnů skončily dva různé druhy zákazu vycházení. Starosta Bill de Blasio v neděli zrušil ten noční, zavedený původně kvůli násilí v ulicích při protestech proti policejní brutalitě. V pondělí pro změnu končí nejpřísnější forma nařízení, aby lidé vycházeli jen v nutných případech a bránili tím šíření koronaviru. V New Yorku kvůli nemoci covid-19 zemřelo přes 21 tisíc lidí, to je čtvrt procenta z celé populace.

Od zpravodaje z místa New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2020-06-08t002627z_2_200608-074949_vtk.JPG

2020-06-08t002627z_2_200608-074949_vtk.JPG | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

New York už rozhodně nevypadá jako tiché, prázdné a pandemií traumatizované město, kde dnes lidé opatrně začnou zkoušet, co jim ustupující virus dovolí. Od smrti George Floyda před dvěma týdny jsou den co den v ulicích davy, které žádají méně peněz pro policii, její transparentnější kontrolu, ale i jiné systémové změny.

Ve světě se nakazilo koronavirem již 7 000 000 lidí. Na Novém Zélandu není žádný nový případ

Číst článek

„Pro nás černošské komunity není covid-19 nejvyšší prioritou. Tou je epidemie rasismu. Jak vidíte, nosím roušku, takže si vážnost situace uvědomuju. Není to ale to hlavní, protože tahle pandemie názorně ukazuje, jak město a stát přistupují k černochům. Všechno se k nám dostane jako k posledním. Pro nás první fáze otevírání nic neznamená, i když se na to budou snažit strhnout pozornost. Naší prioritou je zlepšení podmínek pro naše komunity. Ty tisíce lidí v ulicích to den co den dokazují,“ říká Jamell Henderson před svým domem v chudém černošském sousedství v Brooklynu.

Sympatizace s protesty

Co čtvrť, to jiný svět a jiný příběh, platí v New Yorku. John Andrews z dolního Manhattanu nemoc covid-19 prodělal a kromě toho přišel kvůli pandemii o práci. S protesty sympatizuje, ale zároveň si od první fáze uvolňování opatření leccos slibuje.

Afroamerický reportér o situaci v USA: Trump rasismus v policii nevynalezl, ale snaží se ho prohloubit

Číst článek

„Vypadá to, že jsou ve hře dvě zakázky, na které by se měla tahle první fáze vztahovat. Pokud o to klientka bude stát, tak jsme technicky výrobní zařízení, takže bych snad nějakou práci mohl mít. Taky mě trochu uklidňuje, že mám protilátky. Pořád dávám pozor, nosím roušku a tak, ale doufám, že mám proti tomu viru aspoň na několik měsíců imunitu,“ věří Andrews.

Pokračovat smí od pondělí všechny stavební práce, v omezeném režimu smí otevřít většina obchodů a podle odhadů se do zaměstnání vrátí asi 400 tisíc lidí.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme