Chauvin je v nemocnici. Zařízení, v němž je kolem 380 vězňů, po útoku pozastavilo návštěvy. Podle agentury AP se potýká s bezpečnostními problémy a nedostatkem personálu.
Jednotka zasahovala ve čtvrtích s největším výskytem kriminality. K násilným činům měla přistupovat s větší rozhodností, například neukázněným řidičům nevypisovala pokuty, ale rovnou zabavovala auta.
Americký federální soudce ve středu vyměřil tresty ve výši tří let a 3,5 roku vězení dvěma expolicistům města Minneapolis, kteří se účastnili smrtícího zásahu proti neozbrojenému Georgi Floydovi.
Bělošský policista Chauvin v květnu 2020 déle než devět minut klečel černochovi Floydovi na krku, zatímco zatýkaný muž opakoval, že nemůže dýchat. Floyd poté zemřel.
Fotbalisté Washingtonu budou odteď hrát jako Commanders (Velitelé). Odkazuje to k nejvyššímu armádnímu velení, které právě ve Washingtonu sídlí. A nahrazuje původní logo s indiánem a název Redskins.
Pětačtyřicetiletý expolicista byl odsouzený za vraždu Floyda na 22 a půl let. Kvůli přiznání se nejspíš vyhne dalšímu procesu, je ale možné, že se jeho doba ve vězení o několik let prodlouží.
V Portlandu se podle místních médií sešlo asi 200 lidí v centru města u sídla policie a zablokovali přilehlé ulice. Policie pak na twitteru uvedla, že lidé začali rozbíjet okna a dveře budov.
Podle guvernéra Northama je odstranění díla důležitým krokem, který ukazuje, jaké hodnoty vyznává jeho vláda. Northam oznámil úmysl sochu odstranit již vloni, jen pár dnů po smrti George Floyda.
„Odstranění této sochy je malým krokem k tomu, abychom pomohli Charlottesville, Virginii i Americe vypořádat se s hříchem, kterým je ochota zničit černochy kvůli ekonomickému zisku,“ řekl starosta.
Křižovatka v Minneapolisu, u které Chauvin klečel na Floydově krku, se z epicentra demonstrací proměnila v pietní místo. Tamní černošská komunita o něj pečuje. Policistu tam prý od té doby neviděli.
Chauvina čeká ještě pokračování u federálního soudu, tentokrát neveřejně. Oba procesy mají ještě před sebou i kolegové bývalého policisty, kteří u smrtelného zásahu proti Georgi Floydovi asistovali.
Derek Chauvin se výši trestu dozví v pátek po půl deváté večer českého času. Obhajoba navrhuje alternativní trest mimo vězení. Proti verdiktu, že je vinen, se bývalý policista stále může odvolat.
Po sobotním zásahu policie zemřel v Teplicích Stanislav Tomáš. Ač vyšetřování ještě není u konce, policie nasadila své databáze i oficiální komunikaci, aby mrtvého očernila.
„Jsem prezidentem jen několik měsíců, ale myslím si, že tohle pro mě bude jednou z největších poct, kterých se jako prezident dočkám,“ řekl při podpisu návrhu státního svátku prezident Biden.
Ve fotožurnalistických kategoriích uspěla agentura AP, a to rovněž za zachycení protestů proti rasové nespravedlnosti v USA a také dopadu koronavirové pandemie na seniory ve Španělsku.
Chauvinovi obhájci argumentují tím, že dosud nebyl nikdy trestán a že by se ve vězení mohl stát terčem násilí. Obhajoba také tvrdí, že bývalý policista je produktem nefunkčního systému.
Praha/Washington||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Ondřej Franta|Zprávy ze světa|Vinohradská 12
Příslušníci etnických a rasových menšin v USA upozorňují na přetrvávající nerovné podmínky a diskriminaci. Jakých podob nabývají? A co se rok po historických občanských protestech podařilo změnit?
Od vraždy George Floyda uplynul přesně jeden rok. Protesty historických rozměrů vedly k některým dílčím změnám. Systémový rasismus ale i nadále zůstává hluboce zakořeněným problémem.
Vznesení federálních obvinění v případě smrti se zapojením policie znamená, že prokurátoři jsou přesvědčeni, že policista při jednání ve jménu zákona záměrně odepřel jeho ústavou garantované právo.
Nelson uvedl, že soudce podle něj porušil Chauvinovo právo na spravedlivý proces tím, že zamítl jeho žádost o přesunutí soudu na jiné místo. Podle Nelsona se porota a prokuratura dopustily pochybení.
Zásah policistů se podobal tomu, při kterém loni zemřel George Floyd. Ze záběrů je vidět, jak policisté na několik minut tlačili muže k zemi. Ten poté přestal reagovat a vykazovat známky života.
Americká města se na oznámení rozhodnutí soudu pečlivě připravovala. Po verdiktu vinen se nenaplnily obavy z vlny protestů proti systémovému rasismu a nedostatečné povinnosti policie zodpovídat se.