Derek Chauvin dostal za vraždu George Floyda 22,5 roku vězení. Proti verdiktu se může odvolat

Za vraždu Afroameričana George Floyda dostal bývalý policista Derek Chauvin trest 22 let a šesti měsíců ve vězení. Po dubnovém verdiktu poroty o vině o tom v Minneapolisu rozhodl v pátek soudce Peter Cahill. Ten zdůraznil, že se při rozhodování neřídil emocemi ani veřejným míněním, ale vládou práva. Chauvin se proti verdiktu může stále ještě odvolat.

Od zpravodaje z místa Minneapolis (Aktualizováno: 22:22 25. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Derek Chauvin při soudním slyšení o výši trestu.

Derek Chauvin při soudním slyšení o výši trestu. | Zdroj: Reuters

Propuštěný policista loni v květnu devět minut klečel na krku ležícího a spoutaného George Floyda, který opakovaně říkal, že nemůže dýchat. Na následky zákroku zemřel. Floydova smrt následně vyvolala ve Spojených státech vlnu protestů proti systémovému rasismu a policejnímu násilí.

Za vraždu Floyda žádá prokuratura pro Chauvina 30 let vězení. Obhajoba navrhuje alternativní trest

Číst článek

Chauvinovi hrozilo v případu vraždy George Floyda až 40 let vězení. Návrhy se různily, podaly je v psané podobě jak obhajoba, tak obžaloba. Obhajoba argumentovala tím, že Chauvin nebyl dříve trestaný a dalšími argumenty. Navrhovala také alternativní formu trestu tak, aby bývalý policista nemusel být vůbec ve vězení.

Naopak obžaloba žádala 30 let ve vězení, mimo jiné proto, že podle ní Chauvin projevil při činu neobyčejnou krutost, a také proto, že vraždil za přítomnosti dětí a že při tom zneužil postavení úřední osoby.

Experti očekávali něco mezi 20 a 25 lety vězení. Takový trest za vraždu druhého stupně  je pro dosud netrestanou osobu ve státě Minnesota výjimečný. Stát doporučuje v takových případech 12,5 roku, záleží ovšem na soudci, k jakým argumentům přihlédne. Při dobrém chování je ve státě Minnesota obvyklé, že může doba ve vězení skončit po dvou třetinách trestu a zbytek stráví pod dohledem na svobodě.

Možnost odvolání

Derek Chauvin se může proti verdiktu poroty odvolat. Běží mu 90denní lhůta, která začala dnem výroku poroty, tedy 20. dubna. Odvolání však musí podložit nesrovnalostmi v procesu, nestačí nesouhlas s výší trestu.

2:53

Cítíme úlevu. Je šance, že se systém změní, reagují lidé na verdikt v případu smrti Floyda

Číst článek

Zároveň také začal federální proces za to, že podle žaloby Chauvin omezil George Floyda na osobní svobodě. Ve státě Minnesota jde o vzácný typ případu. Chauvinovi v jeho rámci hrozí další trest. Tento federální proces se týká i bývalých kolegů Dereka Chauvina, kteří byli při zásahu spolu s ním. Ty bude soudit také stát Minnesota. Jejich proces byl odložený na březen příštího roku.

Situace v Minneapolisu byla před započetím soudního slyšení klidnější než po smrti George Floyda, ale i než během samotného soudního procesu. Ten na jaře skončil výrokem poroty, že Derek Chauvin je vinen, mimo jiné z vraždy druhého stupně, což bylo nejzávažnější obvinění, kterému čelil.

Okolo budovy bylo v pátek několik skupinek lidí s transparenty, situace ale byla klidná. Derek Chauvin dorazil na místo v obleku, nikoli ve vězeňském oděvu, protože od výroku poroty tráví čas ve vazbě, kde očekává výši trestu.

Lidé se sešli před budovou soudu v Minneapolisu, kde očekávají rozsudek v případu Dereka Chauvina. | Zdroj: Reuters

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme