Velkou část Spojených států čeká další extrémně horký den, který přinese pocitové teploty okolo 40 stupňů a vyšší v oblastech od pobřeží Mexického zálivu až po Velká jezera. V zemi vrcholí vlna veder.
Americký federální soudce ve středu vyměřil tresty ve výši tří let a 3,5 roku vězení dvěma expolicistům města Minneapolis, kteří se účastnili smrtícího zásahu proti neozbrojenému Georgi Floydovi.
Bělošský policista Chauvin v květnu 2020 déle než devět minut klečel černochovi Floydovi na krku, zatímco zatýkaný muž opakoval, že nemůže dýchat. Floyd poté zemřel.
Kimberly Potterová při zatýkaná Daunteho Wrighta omylem použila pistoli místo elektrického paralyzéru. „Vzala jsem sakra špatnou zbraň,“ řekla. Wright později zranění podlehl.
Bývalá dlouholetá bělošská policistka Potterová byla v dubnu součástí hlídky, která zastavila Wrighta, protože měl na zpětném zrcátku zavěšený osvěžovač vzduchu.
Američané českého původu do velké míry žijí právě ve státech, kde jsou tornáda běžná, jako Texas, Kansas, Nebraska – nebo tady v Minnesotě. A také oni už spustili několik dobročinných sbírek.
Křižovatka v Minneapolisu, u které Chauvin klečel na Floydově krku, se z epicentra demonstrací proměnila v pietní místo. Tamní černošská komunita o něj pečuje. Policistu tam prý od té doby neviděli.
Chauvina čeká ještě pokračování u federálního soudu, tentokrát neveřejně. Oba procesy mají ještě před sebou i kolegové bývalého policisty, kteří u smrtelného zásahu proti Georgi Floydovi asistovali.
Derek Chauvin se výši trestu dozví v pátek po půl deváté večer českého času. Obhajoba navrhuje alternativní trest mimo vězení. Proti verdiktu, že je vinen, se bývalý policista stále může odvolat.
Chauvinovi obhájci argumentují tím, že dosud nebyl nikdy trestán a že by se ve vězení mohl stát terčem násilí. Obhajoba také tvrdí, že bývalý policista je produktem nefunkčního systému.
Vznesení federálních obvinění v případě smrti se zapojením policie znamená, že prokurátoři jsou přesvědčeni, že policista při jednání ve jménu zákona záměrně odepřel jeho ústavou garantované právo.
Nelson uvedl, že soudce podle něj porušil Chauvinovo právo na spravedlivý proces tím, že zamítl jeho žádost o přesunutí soudu na jiné místo. Podle Nelsona se porota a prokuratura dopustily pochybení.
Zásah policistů se podobal tomu, při kterém loni zemřel George Floyd. Ze záběrů je vidět, jak policisté na několik minut tlačili muže k zemi. Ten poté přestal reagovat a vykazovat známky života.
„Pro dobrou policii není nic horšího než špatná policie. Slyšeli jsme tu různé věci o Floydovi, jako že byl drogově závislý. Ale toto není soud s Floydem,“ pronesl v závěrečné řeči státní zástupce.
Dvacetiletý Wright zemřel poté, co jej v neděli postřelila policistka a následně se vyboural v autě. Podle policejního šéfa se jednalo o nehodu - policistka údajně chtěla muže zasáhnout paralyzérem
Yang uvedl, že policisté mají výcvik na to, aby poznali, že jednají s člověkem, který trpí například duševním onemocněním nebo se potýká s důsledky užívání drog.
Bývalý Chauvinův nadřízený u soudu vypověděl, že obžalovaný při zákroku proti Floydovi porušil pravidla, kterými jsou členové policejního sboru v Minneapolisu povinni se řídit.
„Afroamerická komunita se obává, že bude muset vyjít do ulic, pokud Chauvin odejde s mírným trestem nebo nebude shledán vinným. Neumím si ale představit, že by odešel bez trestu,“ říká amerikanista.
„Když si vzpomenu na George Floyda, vidím svého otce, bratra, své bratrance a strýce, protože jsou všichni černoši,“ sdělila vzlykající Darnella. „Napadá mě, že to mohl být někdo z nich,“ doplnila.
Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel loni 25. května poté, co se jej policie snažila v Minneapolisu zatknout na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou.