V havajských košilích, ale po zuby ozbrojení. Co je zač hnutí Boogaloo, které se přidává k protestům v USA?

Už dva týdny zmítají Spojenými státy protesty proti rasismu a policejní brutalitě, které na konci května odstartovala smrt Afroameričana George Floyda. Bouřlivé situace v ulicích amerických měst se snaží využít i některé krajně pravicové a militantní skupiny. Mezi nimi jsou i stoupenci nového hnutí Boogaloo – po zuby ozbrojení militanti, které spojuje obliba havajských košil i sen o rozpoutání občanské války.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci nového hnutí Boogaloo – po zuby ozbrojení militanti, které spojuje obliba havajských košil i sen o rozpoutání občanské války

Stoupenci nového hnutí Boogaloo – po zuby ozbrojení militanti, které spojuje obliba havajských košil i sen o rozpoutání občanské války | Zdroj: Profimedia

První zmínky o hnutí Boogaloo – termín, který se ve Spojených státech používá pro označení ozbrojené revoluce, jejímž cílem je svržení vlády či státních struktur – si američtí odborníci na extremismus začali všímat už v loňském roce, v posledních měsících je ale aktivita jejích stoupenců stále silnější.

Nejvyšší prioritou je epidemie rasismu, ne covid-19, říká Afroameričan. New York ruší zákazy vycházení

Číst článek

Skupina, která se začala šikovat prostřednictvím sociálních sítí, využívá současné napjaté situace, kdy do ulic vyrážejí davy protestujících. První příležitost jim poskytly už demonstrace proti karanténním opatřením, která byla ve Spojených státech zavedena v souvislosti s pandemií koronaviru. Od smrti George Floyda, který v pondělí 25. května nepřežil brutální zásah minneapoliské policie, se pak snaží ve svůj prospěch využít také protesty proti rasismu.

Například americká televize CNN o Boogaloo píše jako o „nově vznikajícím ztělesněním extremismu“, které lze jen velmi těžko kategorizovat. Stoupenci hnutí totiž zastávají často velmi protichůdné ideologie – zatímco se část z nich hlásí k anarchii, další stoupenci prosazují myšlenku takzvané „bílé nadvlády“, skupina je proto spojována také s krajní pravicí.

„Na této nové skupině je zajímavé, že její ideologie a to, co její stoupence sdružuje, je spíš nechuť k federální vládě než nějaká spojující myšlenka,“ říká pro iROZHLAS.cz Kryštof Kozák, amerikanista Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy.

Poslední minuty života George Floyda: že nemůže dýchat, upozornil policisty celkem šestnáctkrát

Číst článek

„Část lidí z tohoto hnutí odsuzuje rasismus a součástí demonstrací jsou proto, aby chránili protestující před policií – nebo tak to alespoň prezentují. Jiní členové hnutí ale ‚protirastističtí‘ nejsou,“ dodává odborník na americkou politiku s tím, že podobně jako v případě Boogaloo se v internetovém prostředí rodí nejrůznější skupiny, které nejsou ideově vyhraněné.

Společné tak stoupenci nového hnutí mají hlavně zálibu v nošení zbraní na veřejnosti, ale i barevných havajských košil, a především pak volání po rozpoutání nové občanské války ve Spojených státech. To podle amerických médií vnáší do aktuálních nepokojů zmatek a zároveň rozdmýchává násilí.  

„Sdílejí společný žargon, styl oblékání, lásku ke zbraním a touhu využívat násilí, aby dosáhli moci. Už ale nesdílejí žádný společný cíl, jakmile moci dosáhnou,“ vysvětluje odbornice J. J. MacNabová z Univerzity George Washingtona, která na sociálních sítích sleduje diskuse krajně pravicových skupin. Počet lidí, kteří se k novému hnutí ve Spojených státech hlásí, známý není. 

‚Výzva k akci‘

Jedním z těch, kdo se hlásí k Boogaloo, je i 22letý Benjamin Ryan Teeter z New Yorku. Byl právě doma, když se v Minneapolisu rozpoutaly protesty proti policejní brutalitě a přišla mu od dalších ze stoupenců hnutí „výzva k akci“. Zmobilizoval proto ostatní členy Boogaloo v jeho okolí, nasedli do aut a vydali se na 18hodinovou cestu do Minneapolisu, popisuje pro CNN s tím, že on sám se považuje za anarchistu.

Afroamerický reportér o situaci v USA: Trump rasismus v policii nevynalezl, ale snaží se ho prohloubit

Číst článek

K řadám hnutí Boogaloo se nicméně hlásí také trojice mužů, kteří byli předminulý týden zadrženi v Nevadě. Stephen Parshall, Andrew Lynam a William Loomis – všichni s předchozími zkušenostmi z armády – se v pátek 29. května zúčastnili protestů za spravedlnost pro George Floyda.

Během cesty na další demonstraci vybaveni Molotovovými koktejly byli druhý den zadrženi policií a obviněni z teroristických aktivit. Text žaloby mimo jiné uvádí, že se Parshall snažil podněcovat k násilí, když „říkal demonstrantům, že pokojnými protesty nic nedosáhnou“.

Jak podotýká list Washington Post, stoupenci Boogaloo vybaveni útočnými puškami se v uplynulých dvou týdnech účastnili nejen protestů v Minneapolisu nebo Las Vegas, ale také v Salt Lake City, Dallasu, Atlantě, Filadelfii a desítkách dalších amerických měst.  

Z online do offline prostředí

Odborníci na extremismus upozorňují, že zatímco v minulosti se radikální skupiny podporující ozbrojené povstání objevovaly hlavně na okrajových internetových platformách, v současnosti se přesouvají na všeobecně používané sociální sítě, jako je Facebook, Twitter nebo YouTube.

„V době protestů se nyní navíc začínají pohybovat i offline,“ podotýká odbornice na internetový extremismus ze Severní Karolíny Megan Squireová pro CNN.

Policie používá proti protestujícím v USA gumové projektily. Dokážou přitom oslepit, zmrzačit i zabít

Číst článek

Sociální síť Facebook, která se stala klíčovým prostředkem pro sdružování stoupenců hnutí, už minulý týden přislíbila, že bude s aktivitami Boogaloo bojovat. Pro začátek smazala uživatelské účty trojici obviněných mužů z Las Vegas – všichni tři byli členy facebookové skupiny Nevada Boogaloo a některých dalších stránek, kde se lidé domlouvají na pořádání protestů.

„Pokračujeme v odstraňování obsahu odkazujícího na Boogaloo a další podobné termíny, které jsou doplněny o prohlášení a fotky zobrazující ozbrojené násilí. Bráníme také tomu, aby tyto stránky a skupiny byly na facebooku doporučovány ostatním,“ uvedl pro NBC News mluvčí společnosti.  

Podle odbornice na terorismus Jessicy Sternové z Bostonské univerzity se ale dá očekávat, že krajně pravicové i levicové skupiny se budou snažit tento „tragický chaotický okamžik“ ve Spojených státech dál využívat ve vlastní prospěch.

„Extremisté napříč ideologickým spektrem využívají špatnou správu věcí veřejných a nestabilitu státu. Známe to i z celosvětové historie terorismu,“ dodává pro Washington Post Sternová.

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme