Vytlačování migrantů se de facto stalo součástí řecké politiky, tvrdí Amnesty International
Během druhé poloviny roku 2020 bylo z Řecka navráceno zpátky do Turecka na tisíc migrantů. Často k odsunu dochází až 700 kilometrů od hranic, tvrdí nejnovější zpráva Amnesty International. „Náš výzkum ukazuje, že násilné navracení uprchlíků a migrantů se stalo de facto řeckou politikou kontroly hranic v regionu Evros,“ konstatovala Adriana Tidona z evropské kanceláře lidskoprávní organizace. Atény se k závěrům výzkumu zatím nevyjádřily.
Amnesty International k závěrům dochází na základě nového výzkumu nazvaného „Řecko: Násilí, lži a navracení“. Přináší v něm svědectví 16 migrantů, kteří popisují praktiky řeckých úřadů na hranicích s Tureckem.
Kontroloři odhalili nedostatky u programů migrační politiky. Většinu z nich mělo odhalit ministerstvo
Číst článek
„Je zřejmé, že několik řeckých úřadů úzce koordinuje brutální zadržování lidí, kteří hledají bezpečí v Řecku. Lidé jsou vystavováni násilí a poté převedeni na břehy řeky Evros. Následně jsou navráceni do Turecka,“ uvedla Adriana Tidona, výzkumnice pro migraci z evropské kanceláře Amnesty International (AI).
K odsunům podle organizace dochází i 700 kilometrů ve vnitrozemí. „Drtivá většina lidí, s nimiž Amnesty International hovořila, uvedla, že zažila nebo byla svědkem násilí od lidí, které popisovali jako uniformované řecké úředníky, v některých případech se jednalo o muže v civilním oblečení,“ uvedla organizace.
Migranti vypověděli, že byli po zadržení ponižováni a podrobeni agresivním prohlídkám, při nichž museli být nazí. Někdy situaci musí přihlížet i ženy a děti. Úředníci je podle svědectví při vyšetření bili tyčí a obušky, kopali do nich, mlátili pěstí nebo fackovali. Některé incidenty lze klasifikovat jako praktiky mučení, tvrdí organizace.
„Náš výzkum ukazuje, že násilné navracení uprchlíků a migrantů se stalo de facto řeckou politikou kontroly hranic v regionu Evros. Úroveň organizování potřebného k provedení těchto návratů, které zasáhly až 1000 lidí v případech, které jsme zdokumentovali, ukazuje, jak daleko Řecko v nelegálním navracení lidí a v zakrývání této praxe zašlo,“ uvedla Adriana Tidona.
Nemohl ani pohnout rukou
Organizace chování řeckých úřadů demonstruje na příbězích jednotlivých migrantů.
Čtyřikrát navrácený pětadvacetiletý Syřan vylíčil, že při druhém pokusu byla jeho skupina přepadena muži v černém oblečení a kuklách a převezena na břeh řeky Evros, která vede přes řecké a turecké hranice. Dva lidé ve skupině se pokusili o útěk, ale jeden z vojáků je zastavil a nemilosrdně zbil.
🚨 NEW REPORT 🚨
Greek border forces are violently and illegally detaining groups of refugees and migrants before returning them to Turkey. Our report reveals new evidence of torture and ill-treatment of refugees and migrants.
amnesty.org/en/latest/news…
11:42 – 23. 06. 2021
Po tomto zásahu měl Syřan podezření, že jednomu z mužů byla zlomena páteř. „Nemohl se vůbec hýbat, nemohl ani pohnout rukama,“ popsal pro Amnesty International.
Jiný migrant vypověděl, že byl během jednoho z pokusů součástí skupiny, která byla vytlačena z lodi do vody poblíž ostrůvku, na kterém lidé zůstali uvězněni několik dní. Jeden z mužů, kteří byli donuceni opustit loď, neuměl plavat a křičel o pomoc, poté se topil ve vodě a nakonec byl stržen proudem.
Násilné odsuny se podle zjištění Amnesty International netýkají pouze nelegálních migrantů. Dochází k němu i v případě uprchlíků, kteří jsou registrovanými žadateli o azyl. „Než jsem vstoupil do autobusu, ukázal jsem policii svou azylovou kartu, ale oni mi ji vzali, roztrhali,“ vypověděl jeden z nich.
Ničí motory člunů, lodě vytlačuje do tureckých vod. Řecko vůči migrantům ‚zásadně přitvrdilo‘
Číst článek
Opakovaná kritika
Zvěsti o řeckých praktikách se neobjevují poprvé. Server iROZHLAS.cz na násilné navracení migrantů upozornil již před rokem.
Politika „vytlačování migrantů“ se tehdy teprve dostávala do popředí. Jedním z prvních signálů se stal incident ze začátku dubna, kdy řecká policie žádala dánské plavidlo evropské agentury Frontex, aby člun s migranty nezachraňovalo a nechalo ho na moři.
„Pokud na moři detekuje člun s migranty, dělá řecká pobřežní stráž velice často to, že jim zničí motor, najíždí na ně a tím vytváří vlny, aby člun rozhoupala. Tím se snaží lidi vystrašit a případně jim vezme zásoby, které mají na člunu, a nechá je volně na moři mezi Tureckem a Řeckem. Někdy je donucená okolnostmi a komunikací lidi vylovit, jindy je vyloví turecká pobřežní stráž anebo to udělají lodě Frontexu – například Dánové, Němci a další,“ popsal tehdy Dalimil Petrilák, odborník na migraci a analytik organizace Pomáháme lidem na útěku.
K současným tvrzením Amnesty International se vláda v Aténách zatím nevyjádřila. V minulosti se vůči nařčení o násilných praktikách vůči migrantům nicméně vymezila a popřela je.
Problémy agentury Frontex
Jak upozornila Amnesty International, odsuny byly provedeny na území agentury Frontex, která má na starosti ochranu evropských hranic. „Agentura Frontex je povinna zabránit porušování lidských práv, a pokud to nemůže efektivně udělat, měla by ukončit nebo pozastavit operace v Řecku,“ uvedla Adriana Tidona.
Frontex opouští Maďarsko kvůli vytlačování migrantů za hranice. Z toho je ale obviňována i sama agentura
Číst článek
Kvůli kritice směřované na nezvládání situace ukončila agentura Frontex svou činnost v Maďarsku. V tomto případě se jednalo o nelegální vytlačování migrantů přes hranice do Srbska.
„Nikdy se nestalo, aby agentura Frontex pozastavila svou činnost v kterékoliv členské zemi Evropské unie,“ podotkl pro server Balkan Insight Andreas Lederer z maďarského Helsinského výboru.
Obvinění na podílu vytlačování migrantů za evropské hranice nicméně čelí i samotný Frontex. I kvůli tomu pohraniční agenturu vyšetřují unijní úřady.
„Frontex čelí hned několika skandálům. Tím nejzávažnějším je asi to, že se aktivně účastní pushbacků mezi Řeckem a Tureckem. Někdy se toho účastní jen řecká pobřežní stráž, Frontex o tom ale ví, zdokumentováno je ale i několik případů, kdy se na vytlačování migrantů na moři Frontex aktivně podílel,“ komentoval pro iROZHLAS.cz na začátku letošního roku Petrilák.