Krajský soud potvrdil zproštění ředitele Energoaqua v kauze Bečva. Zamítl odvolání státního zástupce

Ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka, který se před soudem zodpovídal z otravy Bečvy ze září roku 2020, je pravomocně zproštěn obžaloby. Rozhodl o tom ve středu olomoucký krajský soud, zamítl tak odvolání státního zástupce. Žalobce žádal, aby krajský soud případ vrátil zpět vsetínskému okresnímu soudu.

Aktualizováno Olomouc (Aktualizováno: 11:41 27. 11. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik desítek tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy

Otravu řeky podle znalců způsobily kyanidy, s nimiž měla podle obžaloby firma protiprávně nakládat (archivní foto) | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

Havelka čelil obžalobě za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Původně mu hrozil rok až pět let vězení. Státní zástupce Libor Skácel zváží mimořádný opravný prostředek.

„Soud se ztotožnil s rozsudkem Okresního soudu ve Vsetíně s tím, že nebyl prokázáno, že obžalovaný jako fyzická osoba spáchal trestné činy, které mu byly kladeny za vinu, a z toho důvodu bylo zamítnuto odvolání,“ řekla novinářům soudkyně Michaela Burešová.

Vedlejší větev kauzy Bečva: velitel zásahu má zaplatit 30 tisíc, úřednice 60 tisíc korun, rozhodl soud

Číst článek

Svou roli v rozhodnutí soudu podle ní hrálo i to, že se nepodařilo zjistit, co konkrétního se toho dne odehrálo, zda šlo například o ojedinělý exces. „Rozhodnutí soudu prvního stupně považujeme za správné, přesvědčivé a velmi podrobně zdůvodněné,“ uvedla soudkyně Burešová.

Krajský soud bude nyní v neveřejném jednání řešit nesouhlas státního zástupce s postupem soudu v případě společnosti samotné. Vsetínský soud ji sice označil za viníka, neshledal však její objektivně trestní odpovědnost. Její věc vsetínský soud postoupil jako přestupek České inspekci životního prostředí.

Také soudkyně Burešová v rozhodnutí uvedla, že tím, kdo vypustil osudné odpadní vody do řeky Bečvy, je společnost Energoaqua.

„Bylo prokázané, že ve firmě bylo takové množství kyanidu, které dostačovalo k otravě řeky. Na základě řady důkazů máme za to, že kyanidy unikly ze společnosti Energoaqua,“ uvedla soudkyně s tím, že kyanid byl podle znalců určen jako jediná látka, která mohla zapříčinit otravu řeky.

25:14

Otazníky kolem Bečvy. Rozsudek je v rozporu s fyzikou, tvrdí novinář. Žalobce justici brání

Číst článek

Rozhodnutí z neveřejného zasedání však bude známo až poté, co bude doručeno oběma stranám, doplnila soudkyně.

Podle státního zástupce Havelka neoprávněně rozhodl o změně využívání lagun ve firmě Energoaqua. Jejich odpojení mělo podle obžaloby za následek, že laguny nemohly zastavit případný únik nedostatečně vyčištěných vod do řeky. Obě změny však schválily orgány státní správy, a podle rozsudku vsetínského soudu za ně tedy nelze Havelku kriminalizovat.

Podle žalobce Libora Skácela však společnost zvolila cestu nejmenšího odporu, argumentoval tím, že podle stanoviska ministerstva životního prostředí bylo k nakládání s odpady jako odpadními vodami potřeba souhlasu okresního úřadu.

„Společnosti Energoaqua bylo více jak jasně naznačeno, jak postupovat – zpracovávat dosavadní odpady jako odpadní vody podle zákona o vodách, který je benevolentnější,“ uvedl státní zástupce. Podle něj celý postup společnosti zastřešoval Oldřich Havelka, kterému muselo být podle žalobce jasné, že toto jednání muselo být protiprávní.

Kyanidové odpady

„Kdyby společnost protiprávně nezpracovávala kyanidové odpady, k havárii by nedošlo,“ doplnil žalobce. Podle obhajoby však postup schválilo minimálně šest orgánů státní správy, které uvedly, že šlo o odpadní vody. „Nešlo tak o úlet jednoho orgánu,“ doplnil obhájce Jiří Obluk.

19:45

Pochybnosti o vyšetřování havárie na Bečvě má asi celý národ. Rozsudek není jasný, říká ministr Hladík

Číst článek

Žalobce poukázal i na to, že kdyby laguny byly v provozu, mohlo se havárii zabránit. Na nebezpečí odpojení lagun byl podle něj Havelka opakovaně upozorňován.

„Pokud žádost o odpojení lagun podal, musel být srozuměn s tím, že bude ohrožováno životní prostředí. Vyřazení lagun mělo bezprostřední souvislost s havárií. Jeho role z pohledu postavení ve firmě byla rozhodující,“ doplnil žalobce.

Poukázal i na to, že úřednici z rožnovského městského úřadu, která toto nezákonné správní rozhodnutí týkající se lagun ve firmě Energoaqua vydala, vsetínský soud nedávno nepravomocně uložil peněžité tresty.

Ekologická katastrofa postihla Bečvu na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje, v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy zhruba na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme