Špionážní software Pegasus použili v Izraeli i proti politikům. Policejní šéf vyzval k vytvoření komise

Velitel izraelské policie v pondělí požádal vládu o zřízení vyšetřovací komise, která objasní okolnosti údajného policejního využívání softwaru Pegasus proti nejbližšímu okolí bývalého premiéra Benjamina Netanjahua. Izraelská média v pondělí přinesla zprávu, že mezi sledovanými byl Netanjahuův syn Avner, prominentní podnikatelé a generální ředitelé na ministerstvech financí, spravedlnosti, komunikace a dopravy.

Jeruzalém (Aktualizováno: 12:50 7. 2. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Velitel izraelské policie v pondělí požádal vládu o zřízení vyšetřovací komise, která objasní okolnosti údajného policejního využívání softwaru Pegasus proti nejbližšímu okolí bývalého premiéra Benjamina Netanjahua (na snímku) | Zdroj: Reuters

Už v lednu ekonomický deník Calcalist napsal, že systém vyvinutý firmou NSO Group policie používala ke sledování občanů, a to včetně účastníků demonstrací. Ministr pro veřejnou bezpečnost Omer Barlev to tehdy popřel. Poslanci po zveřejnění zprávy žádali zřízení parlamentní vyšetřovací komise.

Apple žaluje izraleskou firmu kvůli softwaru Pegasus. Špehoval novináře i lidskoprávní aktivisty

Číst článek

V pondělí Barlev řekl, že ustaví státní komisi, která povede „hluboké vyšetřování možného porušení občanských práv a soukromí“. „Z důkazů, jež se objevily, vyplývá, že se toto selhání týká minulých policejních velitelů, ministrů veřejné bezpečnosti a minulé vlády. Za mého dohledu se nestanou,“ řekl.

Bennett prohlásil, že pokud se informace potvrdí, jde „o velmi vážnou věc“. „Tato technologie (Pegasus) a jí podobné jsou velmi významné v boji proti terorismu a závažnému zločinu, ale nejsou určené k všeobecnému slídění mezi Izraelci nebo veřejnými činiteli. Proto musíme zjistit, co přesně se dělo. Nenecháme to bez odpovědi, jde zjevně o velmi vážnou věc,“ řekl.

Prezident Jicchak Herzog řekl, že si věc vyžaduje „zevrubné a pečlivé vyšetření“. Avner Netanjahu v rozhovoru s rozhlasem uvedl, že je v šoku. „Je zjevné, že nezáleží na tom, zda jsem zapojen do politiky nebo ne - vám se to může stát taky,“ řekl.

Podle Calcalistu měla policie podezření, že Netanjahuova manželka Sarah používá Avnerův telefon k rozhovorům s určitými lidmi.

Aféra kolem odposlechů systémem Pegasus v Polsku se rozrůstá. Měli být sledováni další dva lidé

Číst článek

Policejní velitel Kobi Šabtaj v pondělním prohlášení uvedl, že systém Pegasus byl používán v době, kdy on v čele policie nestál. Požádal vládu, aby zřídila nezávislou vyšetřovací komisi v čele se soudcem. Je to podle něj nezbytné pro obnovu „důvěry veřejnosti“ v policii a regulaci využívání technologií policejním sborem.

Policie už dříve oznámila, že spolupracuje při vyšetřování, které ve věci po zveřejnění lednové zprávy zahájil generální prokurátor.

Server The Times of Israel k pondělní nové informaci o využít softwaru ke sledování lidí kolem Netanjahua napsal, že pokud se potvrdí, „otřese to ministerstvem vnitra“. Zprávu označil za „zemětřesení“.

Calcalist v pondělí zveřejnil druhou polovinu své zprávy o využití softwaru a uvedl v ní, že terčem byli vysocí vládní činitelé, starostové, vůdci demonstrantů, novináři, Netanjahuovi příbuzní a poradci i svědci v jeho korupčním procesu.

Jsou mezi nimi expremiérovi blízký podnikatel Rami Levy a Ilan Ješua, což je bývalý šéf zpravodajského serveru Walla a hlavní svědek v Netanjahuově procesu. Sledována byla i starostka města Netanja Miriam Feirbergová, Netanjahuův syn Avner a mnoho demonstrantů.

Kauza Pegasus

Calcalist tvrdí, že policie použila software bez povolení proti lidem, kteří nebyli podezřelí ze žádného trestného činu, a tato praxe trvala několik let. Policie soud o povolení nežádala, protože tušila, že ho nedostane.

Kauza Pegasus ochladila vztahy Francie s Marokem. Macron si po údajném sledování změnil číslo

Číst článek

Pegasus izraelské firmy NSO Group je navržen tak, aby umožnil vzdálený přístup k mikrofonům, fotoaparátům a dalším údajům v telefonech iPhone a telefonech s operačním systémem Android. Může infikovat telefony bez jakékoli akce uživatele a bez zanechání stop.

NGO tvrdí, že byl Pegasus navržen jako pomoc v boji proti zločincům a teroristům a že firma nemá vliv na to, jakým způsobem klient se softwarem naloží.

Firma tento software prodávala i do ciziny, například Spojeným arabským emirátům, údajně také Saúdské Arábii, Indii, Maďarsku, Mexiku nebo Polsku.

Podle listu Haarec jde o země, jimž věnoval svou pozornost premiér Netanjahu. Vyšlo najevo, že byl tento prostředek špionáže využit i proti novinářům a lidskoprávním aktivistům na celém světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme