Právník a prokurátorka. Špionážní systém Pegasus se používal i v Polsku proti kritikům soudní reformy

Izraelský špionážní systém pro odposlech telefonů Pegasus se podle americké tiskové agentury AP používá také v Polsku. Agentura tvrdí, že cílem odposlechu se v zemi stali kritici soudní reformy.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská vlajka (ilustrační foto)

Izraelský špionážní systém pro odposlech telefonů Pegasus se podle americké tiskové agentury AP používá taky v Polsku (ilustrační foto) | Foto: CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Právník a bývalý politik Roman Giertych nebo prokurátorka Ewa Wrzoseková jsou podle informací americké tiskové agentury a firmy Citizen Lab dalšími v dlouhém seznamu kritiků vlád v mnoha zemích na světě.

Apple žaluje izraleskou firmu kvůli softwaru Pegasus. Špehoval novináře i lidskoprávní aktivisty

Číst článek

K proniknutí do telefonu Romana Giertycha měla dojít při minulých parlamentních volbách v roce 2019, do telefonu prokurátorky letos, když kritizovala reformu justice.

Vláda se k těmto informacím ještě nevyjádřila, ale izraelský výrobce špionážního systému svá zařízení prodává pouze vládám, připomněla polská média.

Kauza Pegasus

V červenci zahraniční média na základě investigativní práce zveřejnila podezření, že vlády několika zemí využily technologii Pegasus společnosti NSO Group ke špehování novinářů, lidskoprávních a opozičních aktivistů či právníků. Izraelský parlament zřídil k prošetření kauzy zvláštní komisi.

Kauza Pegasus ochladila vztahy Francie s Marokem. Macron si po údajném sledování změnil číslo

Číst článek

Novináři získali seznam 50 000 telefonních čísel, která klienti NSO vybrali k možnému sledování. Je na něm i 15 hlav států nebo šéfů vlád, mezi sledovanými měl být i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Podle francouzského listu Le Monde Spojené arabské emiráty vystupují v kauze Pegasus na předních příčkách. Více lidí pomocí softwaru izraelské společnosti NSO Group sledovalo jenom Mexiko. Mezi dalšími státy, které měly program využívat, je i Ázerbájdžán, Bahrajn, Indie, Kazachstán, Maroko, Maďarsko, Rwanda nebo Saúdská Arábie.

Program Pegasus se dokáže dostat k textovým zprávám, fotografiím i kontaktům. Umožňuje také odposlouchávat hovory, získat přístup k nahrávání, fotoaparátu, a dokonce vyhledat přesnou polohu telefonu. Podle odborníků dokáže nabourat jakýkoliv operační systém.

Martin Dorazín, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme