Ve středu vstoupil v Izraeli v platnost nový kontroverzní zákon, který oslabuje Nejvyšší soud odnětím jeho pravomoci rušit neústavní vládní rozhodnutí na základě jejich „přiměřenosti“.
Odpůrci vládní reformy protestují v Jeruzalémě poblíž budovy Knesetu. O prvním zákonu omezujícím pravomoc Nejvyššího soudu má sněmovna hlasovat už v pondělí.
V neděli ráno se v Jeruzalémě u Zdi nářků sešly stovky příznivců a odpůrců reformy, kteří vyzvali izraelské politiky ke konsenzu a varovali před občanskou válkou.
Jeho post během operace, kvůli níž bylo odloženo nedělní zasedání vlády, dočasně převzal ministr spravedlnosti Jariv Levin, s čímž předtím vyjádřili souhlas další členové kabinetu.
Z Tel Avivu v úterý večer vyrazil protestní pochod, který se po cestě do Jeruzaléma podle organizátorů rozrostl na více než 20 000 lidí. Zástup s izraelskými vlajkami se táhl několik kilometrů.
Demonstrace v Tel Avivu proti politice vlády Benjamina Netanjahua a jí prosazované justiční reformě stále pokračují. Protestující vytvořili lidské řetězy a zablokovali vchod do vojenského velitelství.
Premiér ale zároveň nehodlá ustupovat ohledně větších pravomocí kabinetu při jmenování soudců, což je další z kontroverzních bodů reformy, proti které v Izraeli demonstrovaly desetitisíce lidí.
Demonstranti kritizují vládní plány na soudní reformu a viní vládu z nedostatečného postupu proti vlně násilí v arabském sektoru. Podle zpráv médií bylo v Izraeli od začátku roku zabito sto Arabů.
Statisícové protivládní demonstrace v Izraeli stále neutichají. Dle názoru jejich účastníků to lidé ani nemají v blízké době v plánu. O průběhu a vývoji situace v Izraeli mluví Ronny Perlmanová.
Prosazovaná reforma by umožnila vládě přehlasovat rozhodnutí soudů pouhou většinou a výběr všech soudců by svěřila politikům koalice. Její odpůrci tvrdí, že oslabí izraelskou demokracii a justici.
Právník a bývalý politik Roman Giertych nebo prokurátorka Ewa Wrzoseková jsou podle informací americké tiskové agentury a firmy Citizen Lab dalšími v seznamu kritiků vlád v mnoha zemích na světě.
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová jedná v Polsku o sporné justiční reformě. Podle ní je komise znepokojená novelou zákona o soudnictví a nabízí polské straně dialog o tomto problému.
Bývalý předseda Evropské rady a polský expremiér Donald Tusk se vrátil do domácí politiky. Vyzval Poláky, aby vyšli do ulici a protestovali proti kontroverzní reformě soudnictví.
Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že „nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu“.
Protesty zorganizovala uskupení, která sdružují Rumuny pracující v zahraničí. Ti si stěžují na nízké platy, pokusy vládnoucí strany oslabit rumunskou justici a na korupci.
Polák, který byl loni v květnu zatčen v Irsku, nesouhlasil se svým předáním polské straně, protože prý v důsledku polských soudních reforem hrozí, že se mu nedostane spravedlivého soudu.
Polsko odmítlo výhrady Evropské komise, která dala Varšavě měsíc na to, aby uvedla justiční reformu do souladu s unijním právem. Reforma je údajně v souladu s evropskými standardy.