Jourová přijela do Polska prozkoumat problematickou justiční reformu, chce vést otevřený dialog
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v úterý jednala v Polsku o tamní sporné justiční reformě. Podle Jourové je komise znepokojená novelou zákona o soudnictví a nabízí polské straně otevřený dialog o tomto problému. „Kampaň proti polským soudcům je znepokojující,“ řekla ve Varšavě Jourová.
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová se setkala s předsedkyněmi polského Nejvyššího a Ústavního soudu, náměstkem ministra zahraničí a vedením Sejmu i Senátu.
Prohlásila, že se přijela seznámit s podrobnostmi problematické justiční reformy, která podle polské opozice i části odborné veřejnosti znamená konec nezávislých soudů v Polsku.
Podle předsedy polského Senátu Tomasze Grodzského komise povolá mezinárodní skupinu expertů, po jednom z každé členské země Evropské unie, kteří vypracují zprávu o dodržování práva v členských zemích.
Komise vede s Polskem řízení pro porušování unijních hodnot kvůli justiční reformě, kterou vláda národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) podle Bruselu i polské opozice omezuje nezávislost soudů. EK v minulých týdnech požádala Soudní dvůr Evropské unie, aby pozastavil platnost dvou zákonů umožňujících trestat polské soudce kritické k této reformě.
"Chtěla bych udělat více, abych ochránila soudce před touto kampaní proti nim, protože tohle není atmosféra, ve které by mohli soudci vykonávat svou náročnou práci," řekla podle agentury PAP Jourová po setkání s polským ombudsmanem Adamem Bodnarem.
Dodala, že usiluje především o dialog s polskými představiteli, kterým chce přiblížit pozici EK a s nimiž chce společně pracovat na řešení situace. Očekává však od nich vstřícný přístup, který by vedl k "obnovení vzájemné důvěry a konstruktivnímu vztahu". Komise má podle ní nástroje, jimiž "může pomoci soudcům v členských zemích, aby pracovali v podmínkách odpovídajících jejich profesi".
Polská vláda sice po několika verdiktech unijního soudu změnila některé části kritizovaných zákonů, ve většině případů však odmítá ustoupit. PiS tvrdí, že reforma má zbavit zemi dědictví komunistické justice a že politici mají vliv na jmenování soudců i v jiných zemích.
Spor o nezávislost
Unijní soudci už v listopadu vyzvali polský nejvyšší soud, aby prověřil nezávislost své disciplinární komory. O jejím složení rozhoduje soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládnoucí stranou Právo a spravedlnost. Polský nejvyšší soud začátkem prosince rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá a zpochybnil i disciplinární komoru - její personální obsazení i široké pravomoci.
Komise se podle eurokomisaře Nicolase Schmita obrátila na svůj právní servis, aby požádal ve věci disciplinární komory o vydání předběžného opatření. To by mohlo pozastavit činnost komory do doby, než bude její nezávislost na politické moci prověřena.