Další dílek do kauzy Pegasus. Spojené arabské emiráty měly sledovat čísla členů královské rodiny
Tajné služby Spojených arabských emirátů údajně odposlouchávaly i členy královské rodiny. Podle francouzského deníku Le Monde to vyplývá ze špionážní kauzy Pegasus - ta se týká zjištění 17 zahraničních médií o tom, že vlády několika zemí zneužily software izraelské společnosti NSO Group ke špehování politiků, novinářů i ochránců lidských práv.
Podle deníku Le Monde sledovaly tajné služby čísla dvou princezen. Konkrétně jde o bývalou manželku premiéra SAE Háju bint-al Husajnovou a princeznu Latífu. Obě v minulosti vypověděly, že se bojí o život.
Princezna Hája před dvěma lety utekla z Dubaje a princezna Latifa už dříve pro BBC popsala, že ji rodina vězní v domácím vězení jako rukojmí.
Vlády mnohých zemí údajně špehovaly novináře. Používaly k tomu program izraelské společnosti
Číst článek
„Jsem ve vile a drží mě tu jako rukojmí. Budovu upravili tak, aby plnila funkci vězení. Všechna okna jsou zavřená. Před domem je pět policistů, dva jsou uvnitř. Nemůžu jít ani ven nadýchat se čerstvého vzduchu,“ popisovala v únoru v několika videovzkazech princezna Latifa pro televizi BBC. Dubaj obvinění obou žen z královské rodiny důrazně odmítla.
Sledování se navíc netýkalo jen členů královské rodiny, ale také zahraničních osobností. Mezi monitorovanými čísly měli být i politici z Iráku, Jemenu nebo Libanonu. Tam například Spojené arabské emiráty odposlouchávaly telefony bývalého premiéra Saada Harírího a ministra zahraničí Gebrana Bassila.
Mezi sledovanými se měli objevit také lidskoprávní aktivista Ahmed Mansour nebo novinář amerického deníku Wall Street Journal Bradley Hope. Ten se zabýval mimo jiné vytunelováním malajsijských státních fondů, ve kterém měly údajně prsty právě Spojené arabské emiráty.
Na seznamu byl také britský akademik Matthew Hedges, který se se věnoval bezpečnostní tematice Spojených arabských emirátů, vedl výzkum i přímo v blízkovýchodní zemi a v roce 2018 tam strávil několik měsíců ve vězení.
Dubaj zjištění zahraničních médií odmítla komentovat.
Kauza Pegasus
Podle francouzského listu arabská země vystupuje v kauze Pegasus na předních příčkách. Více lidí pomocí softwaru izraelské společnosti NSO Group sledovalo jenom Mexiko. Mezi dalšími státy, které měly program využívat, je i Ázerbájdžán, Bahrajn, Indie, Kazachstán, Maroko, Maďarsko, Rwanda nebo Saúdská Arábie.
Program Pegasus cílil na několik světových lídrů. Tajné služby sledovaly i prezidenta Macrona
Číst článek
Program Pegasus se dokáže dostat k textovým zprávám, fotografiím i kontaktům. Umožňuje také odposlouchávat hovory, získat přístup k nahrávání, fotoaparátu a dokonce vyhledat přesnou polohu telefonu. Podle odborníků dokáže nabourat jakýkoliv operační systém. Na odkrytí špionážní aféry spolupracovala skupina 17 médií.
Novináři se dostali k souboru 50 tisíc telefonních čísel, které zákazníci izraelské firmy NSO Group údajně uvedli jako možné cíle sledování. Izraelská společnost nicméně obvinění odmítá.