Podle Denníku N začíná Slovenská informačná služba využívat komerční spyware Pegasus. Redakce serveru iROZHLAS.cz zjišťovala, zda tímto nebo podobným nástrojem disponují i české bezpečnostní složky.
Lidé ze štábu Občanské koalice byli v roce 2019 vystaveni neoprávněnému a nezákonnému sledování pomocí systému Pegasus a nemohli se proti tomu účinně bránit.
Bodnar s odkazem na důvěrnost informací neupřesnil, kdo přesně se stal cílem špehování tímto výkonným špionážním softwarem. Byli však mezi nimi volení zástupci.
Polská národní prokuratura koupila program, k němuž nemusí mít pravomoci. Skupina státních zaměstnanců ho měla používat proti úředníkům, žalobcům a soudcům kritickým k justiční politice a ministrovi.
Pegasus je špionážní program vytvořený pro boj s terorismem, organizovaným zločinem a mezinárodním zločinem. Z toho důvodu dokáže mnohem víc než pouhé odposlouchávání.
Anticeny úřadům, firmám a technologiím Iuridicum Remedium rozdalo posedmnácté. Kategorii dlouhodobého slídila organizátoři přejmenovali na dlouhodobého spoluviníka a cenu udělili Ústavnímu soudu.
Policejní velitel požádal vládu, aby zřídila nezávislou vyšetřovací komisi v čele se soudcem. Je to nezbytné pro obnovu „důvěry veřejnosti“ v policii a regulaci využívání technologií policií.
Michal Kolodziejczak upřesnil, že tajné služby ho měly odposlouchávat ve volebním roce 2019, kdy se Agrounie rozhodovala, jestli do voleb půjde jako politická strana.
„Jedinou indicií, že mohlo dojít ke kybernetickému útoku (...), byla zpráva od výrobce telefonu,“ uvedla mluvčí varšavské prokuratury Aleksandra Skrzyniarzová.
Mobily exšéfa opoziční volební kampaně Krzysztofa Brejzy, právníka Romana Giertycha a prokurátorky Ewy Wrzosekové podle zjištění týmu Citizen Lab sledoval program Pegasus izraelské firmy NSO Group.
Právník a bývalý politik Roman Giertych nebo prokurátorka Ewa Wrzoseková jsou podle informací americké tiskové agentury a firmy Citizen Lab dalšími v seznamu kritiků vlád v mnoha zemích na světě.
Ředitel kybernetického ředitelství v Izraeli Yigal Unna v rozhovoru pro Český Rozhlas hovoří o dezinformacích, kybernetické bezpečnosti a fungování izraelského kybernetického průmyslu.
„Znepokojující je především to, že vláda využívá děti k vlastním politickým účelům – je to jako politická pedofilie,“ tvrdí odbornice Andrea Szabová z Ústavu politických věd v Budapešti.
Maroko obvinění ze sledování odmítá a ve Francii podalo trestní oznámení na Amnesty International i novinářskou organizaci Forbidden Stories. Podezření ze špehování vyšetřuje i Maďarsko.
Tajné služby sledovaly také čísla zahraničních osobností. Mezi monitorovanými byli i politici z Iráku, Jemenu a Libanonu, nebo novinář amerického deníku Wall Street Journal.
Vlády deseti zemí, včetně Maďarska, měly ke sledování novinářů zneužít špionážní program od izraelské firmy NSO nazvaný Pegasus. Ten dokáže napadnout telefony s operačními systémy iOS nebo Android.