Soud ve Štrasburku přijal stížnost polských politiků kvůli vládní špionáži při volbách

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku přijal stížnost devíti polských politiků. Ti obvinili polské úřady z nezákonného špehování pomocí spywaru Pegasus. Soud se bude také zabývat tím, jestli jejich sledování neovlivnilo parlamentní volby v roce 2019.

Varšava/Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefonování (ilustrační foto)

Lidé ze štábu Občanské koalice byli vystaveni neoprávněnému a nezákonnému sledování pomocí systému Pegasus (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

V roce 2021 kanadská výzkumná skupina Citizen Lab při univerzitě v Torontu odtajnila sérii zneužívání izraelského špionážního systému Pegasus v několika zemích po celém světě, a to včetně Maďarska, Turecka nebo právě Polska.

‚Šokující a deprimující.‘ Bývalá polská vláda použila Pegasus ke špehování stovek lidí, říká ministr Bodnar

Číst článek

Odhalení v případě Polska se týkalo několika členů volebního štábu Občanské koalice před parlamentními a europarlamentními volbami v roce 2019. Nejznámější postavou sledování byl pravděpodobně dnešní europoslanec Krzysztof Brejza, který byl tehdy šéf volebního štábu tehdy opoziční Občanské koalice.

Jeho telefon byl několikrát hacknutý, a to v období mezi dubnem a říjnem 2019. Takto získané soukromé zprávy pak využila ve vysílání třeba televize TVP, tehdy ovládaná lidmi napojenými na Právo a spravedlnost.

Pegasus je běžně neodhalitelný spyware. Uživatel napadaného zařízení nemá šanci zjistit, že ho v telefonu má, ale software má přístup k jeho hovorům, zprávám i kameře. Izraelská společnost NSO Group ho vyvinula pro boj proti terorismu a organizovanému zločinu. Izrael také Polsku po zjištění zneužití odebral licenci na další aktualizace. Systém zaplatila tehdejší vláda Práva a spravedlnosti pravděpodobně z fondu na pomoc obětem trestných činů.

Kromě Brejzy si u soudu ve Štrasburku stěžuje i jeho manželka právnička Dorota Brejzová, jeho otec a bývalý starosta Inowrocławu Richard Brejza. Dále také předsedkyně Senátu Małgorzata Kidawová-Błońská, ministryně školství Barbara Nowacká, primátor Varšavy Rafał Trzaskowski a také primátoři Sopot, Hlivic a Lodže, celkem devět lidí. Všichni byli v roce 2019 členy štábu Občanské koalice.

Ovlivněné volby? 

Evropský soud pro lidská práva bude zodpovídat dvě otázky. Zda tehdejší polské úřady vedené Právem a spravedlností neporušily Evropskou úmluvu o lidských právech, konkrétně článek 8 zaručující právo na respektování soukromého života a článek 13 neboli zajištění práva na účinný prostředek nápravy.

4:03

Špionáž placená z fondu na pomoc obětem. Polská vláda PiS sledovala opozici i vlastní členy

Číst článek

Lidé ze štábu Občanské koalice totiž byli vystaveni neoprávněnému a nezákonnému sledování pomocí systému Pegasus a nemohli se proti tomu účinně bránit.

Soud se bude zabývat i druhým bodem stížností. Tedy že sledování ovlivnilo výsledky parlamentních voleb, které v roce 2019 vyhrálo Právo a spravedlnost. Podle stěžovatelů se volby konaly v podmínkách, které jsou v rozporu s právem na svobodné volby. Tím už se zabývala také Rada Evropy a podle ní volby neproběhly spravedlivým způsobem.

A to právě kvůli zneužití spywaru Pegasus. Úřady ho použili totiž proti tehdejší opozici, jak zpráva zmiňuje. Ve stejné zprávě se Rada Evropy věnovala i případům v Maďarsku, Řecku, Španělsku, Ázerbájdžánu nebo na Kypru. Zneužíváním spywaru se v současnosti v Polsku zabývá i sejmová vyšetřovací komise, vytvořená po změně politických stran u moci. Teď v Polsku vládne široká koalice, vedená Občanskou koalicí, která právě vyšetřovací komisi zřídila.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme