Šéfka německé diplomacie Baerbocková pohrozila Rusku kvůli Ukrajině, odmítá ale vojenskou eskalaci

Nová německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková pohrozila Rusku, že by v případě jakéhokoli dalšího narušení ukrajinské suverenity zaplatilo „vysokou politickou a ekonomickou cenu“. Stejná slova po setkání s ní volil i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. Baerbocková však zároveň uvedla, že je potřeba vyhnout se vojenské eskalaci konfliktu na východě Ukrajiny a najít jeho diplomatické řešení.

Paříž/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Baerbocková ve čtvrtek vyrazila do Paříže a Bruselu na první zahraniční cestě v nové roli ministryně zahraničí ve vládě kancléře Olafa Scholze, která se úřadu ujala ve středu. Také Scholz řekl, že Německo trvá na nedotknutelnosti hranic Ukrajiny a že respektování územní celistvosti považuje za klíčovou bezpečnostní zásadu v Evropě.

Scholzův kabinet je experiment usilující o nový začátek. Chce modernizaci i tvrdší postup vůči Rusku a Číně

Číst článek

„Rusko by za nové narušení ukrajinské státnosti zaplatilo vysokou politickou, ale zejména ekonomickou cenu,“ řekla Baerbocková již po své první dopolední schůzce se svým francouzským protějškem Jeanem-Yvesem Le Drianem v Paříži.

Právě hospodářskými důsledky a ekonomickými sankcemi v případě vojenské eskalace konfliktu u hranic s Ukrajinou ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovu pohrozil také americký prezident Joe Biden.

Podobná slova zopakoval v Bruselu po odpoledním jednání se šéfkou německé diplomacie i Borrell, podle něhož je EU připravena podpořit územní svrchovanost Ukrajiny „všemi dostupnými prostředky“.

Podle Baerbockové se oba shodli, že unie musí i nadále vytvářet tlak také na režim běloruského autoritářského vládce Alexandra Lukašenka, aby se znovu nevyhrotilo v současnosti zklidněné migrační napětí na vnější hranici EU.

Posilování unijní role

Nová německá ministryně se s Borrellem bavila také o posilování globální role evropské sedmadvacítky, v jejímž zájmu předchozí německá vláda hovořila o posilování společné obranné politiky či o nahrazení jednomyslného rozhodování většinovým hlasováním.

„Společná evropská politika je podle nás víc než spojení 27 zahraničních politik 27 členských zemí,“ potvrdila ve čtvrtek pokračování integračního kurzu Berlína šéfka německých Zelených. Podle ní je mimo jiné také potřeba, aby Evropa zaujala společný postoj k otázce diplomatického bojkotu zimní olympiády v Pekingu.

V Bruselu rovněž potvrdila, že Německo bude i nadále spolehlivým členem NATO, které je „neodmyslitelným pilířem bezpečnosti v Evropě“. Po setkání se šéfem aliance Stoltenbergem prohlásila, že Berlín podporuje pevný postoj NATO k ruské hrozbě, avšak zároveň je pro obnovení dialogu v rámci Rady NATO-Rusko, která se kvůli rostoucímu napětí nesešla od předloňska.

Baerbocková dopoledne s Le Drianem hovořila také o jaderné energii a uvedla, že Německo i nadále odmítá postoj Paříže, která jadernou energii označuje za ekologický zdroj. Jinak se ale podle agentury DPA snažila zdůraznit hlavně pevné vztahy mezi Německem a Francií. „Co může být první den ve funkci ministryně zahraničí hezčí než být v Paříži,“ řekla ministryně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme