Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že úder představuje výraznou eskalaci ze strany Íránu. Washington teď bude další kroky konzultovat s Tel Avivem.
Na záběrech je vidět, jak šéf chorvatské diplomacie potřásá Baerbockové rukou a pak se k ní naklání zřejmě proto, aby ji políbil na ústa. Německá ministryně ale otočí hlavou.
Německá vládní letadla nepatří k nejspolehlivějším. S Merkelovou musela nouzově přistávat, Olaf Scholz zůstal kvůli hlodavcům na palubě v Indonésii. Annalena Baerbocková aktuálně uvízla v Abú Zabí.
Brusel ale zatím neuspěl s označením íránských revolučních gard za teroristickou organizaci. Návrat k takzvané jaderné dohodě s Íránem je teď v nedohlednu.
Olaf Scholz přitom dosud dodávky tanků Leopard Kyjevu třetími zeměmi odmítal. Tanky Leopard má v držení řada zemí NATO, ale jejich přesun na Ukrajinu vyžaduje souhlas Berlína.
Ministři v prohlášení po virtuálním jednání uvedli, že suma pomůže Kyjevu stabilizovat ekonomiku, udržet v provozu základní služby a provést urgentní opravy.
Polsko-německé vztahy jsou napjaté už léta. V nejbližších dnech by ale mohly ještě ochladnout, ne-li úplně zamrznout. Varšava nejspíš bude chtít reparace za škody, které nacisté za války způsobili.
Německý kancléř Olaf Scholz poprvé připustil, že se provoz atomových elektráren mohl prodloužit, a to i kvůli cenám energií. Záležet bude na zátěžových testech. Politický obrat ale odmítají Zelení.
Annalena Baerbocková přijela do Česka na schůzku s českým ministrem zahraničí Janem Lipavským. Probrali spolupráci nebo současnou válku na Ukrajině. Zamířili pak do Lidic, kde navštívili památník.
Se svým českým protějškem budou jednat o česko-německých vztazích, ruské invazi na Ukrajinu a prioritách českého předsednictví v Radě EU. Uctí také památku vypálení Lidic.
Postoj německé vlády vůči Moskvě výrazně ovlivnilo odhalení masakru civilistů v ukrajinském městě Buča, které okupovala ruská armáda. Berlín kvůli tomu plánuje zavést další sankce.
Útok na Ukrajinu je útokem na lidská práva Ukrajinců i Rusů. Ve videoprojevu k Radě OSN pro lidská práva zasedající v Ženevě to ve čtvrtek prohlásila německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.
„Nedotknutelnost a neměnitelnost hranic stejně jako suverenita států je základem našeho poválečného pořádku,“ řekl Scholz. Tyto principy Rusko uznáním obou regionů na východě Ukrajiny porušilo.
Německý televizní regulátor MABB dosáhl zastavení satelitního vysílání ruského kanálu RT v němčině. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci nevyloučil odvetu.
Zelení i liberální FDP, bez nichž není vláda pro Scholze ani Lascheta možná, nicméně zcela nezavrhují pozdější jednání s CDU/CSU. Pokračování koalice SPD a CDU/CSU není v tuto chvíli pravděpodobné.
Mezi poražené německých voleb patří i krajně levicová Die Linke, která spadla pod pět procent. V přehledu vítězů a poražených se věnujeme i ambivalentnímu výsledku Zelených či Alternativy pro Německo.
Už v neděli se v Německu rozhodne, kdo bude stát v čele země. V závěrečném dílu předvolebního seriálu se zaměříme na to, mezi kým si vlastně Němci vybírají.
Řečnický souboj o nástupnictví kancléřky Angely Merkelové v čele vlády sledovalo pět milionů diváků. A zástupce Křesťanskodemokratické unie nehrál jenom v rukavičkách.
Nejhlasitějším a nejenergičtějším byl sice předseda křesťanských demokratů Armin Laschet, ale jeho až útočné vystoupení spíš naznačuje stoupající nervozitu uvnitř CDU.
Debata začala dotazem moderátorů, proč by jejich političtí rivalové neměli vést Německo. Všichni kandidáti shodně odpovědět odmítli s tím, že o svých oponentech hovořit špatně nechtějí.
Německo nebude ani po odchodu kancléřky Angely Merkelové o mnoho jiné, myslí si politoložka Kateřina Smejkalová, která pracuje jako pracovnice v zastoupení think-tanku Friedrich-Ebert-Stiftung.
Už více než rok žije celý svět ve zvláštním režimu. Role parlamentů byla na dlouhou dobu upozaděná a vlády sahají k mimořádným nařízením. Proměnila pandemie koronaviru náš vztah k demokracii?
Letos se před Zelenými, kterým průzkumy za unionisty přisuzují odstup sotva dvou tří procent, dokonce rýsuje sice těžká, ale reálná vyhlídka, že kancléřský úřad získá jejich kandidátka.