Německo i Francie vyhostí desítky ruských diplomatů. Přispěly k tomu i události v ukrajinské Buče
Německo vyhostí čtyři desítky ruských diplomatů. Spolková vláda se tak přidává k řadě evropských zemí - včetně Česka - které cílí na Rusy podezřelé ze špionáže. Postoj německé vlády vůči Moskvě výrazně ovlivnilo odhalení masakru civilistů v ukrajinském městě Buča, které okupovala ruská armáda. Berlín kvůli tomu plánuje zavést další sankce. Desítky ruských diplomatů vyhostí taky Francie.
Všech 40 diplomatů už déle sledují německé tajné služby a jsou přesvědčené, že jde o pracovníky ruských rozvědek.
Na opuštění země mají pět dní - podle informací deníku Süddeutsche Zeitung mnozí s vyhoštěním už předem počítali a jsou připravení k odjezdu.
Ukrajinci našli v osvobozené Buče stovky zavražděných civilistů. ‚Provokace,‘ zní z Moskvy
Číst článek
Spolková ministryně zahraniční Annalena Baerbocková vzkázala, že tito lidé aktivně pracovali proti německým zájmům.
Berlín očekává, že Moskva mu v odvetě vypoví stejný počet diplomatů - spolková rozvědka BND tak může přijít o poslední rezidenty, kteří v Rusku působí.
Jednání v rozporu se zájmy
Francie se v pondělí rozhodla vyhostit 35 ruských diplomatů, jejichž činnost je v rozporu s francouzskými zájmy, píše agentura AFP s odkazem na zdroj blízký tamnímu ministerstvu zahraničí.
Podle něj opatření je „součástí evropské iniciativy“ a „naší prvořadou povinností je vždy zajistit bezpečnost francouzských a evropských občanů“.
Moskva následně v pondělí oznámila, že bude na francouzské rozhodnutí reagovat, píše agentura Reuters s odkazem na zdroje Interfaxu z ruského ministerstva zahraničí. Podoba odpovědi ale zatím není známá.
Stažení velvyslance z Ruska
Také Litva vypoví ruského velvyslance a zavře i ruský konzulát v Klajpedě. Zároveň stáhne svého velvyslance z Moskvy. Důvodem je válka na Ukrajině a zločiny spáchané na okupovaných územích včetně nedávno osvobozeného města Buča. Snížit úroveň diplomatických vztahů s Ruskem hodlá taky Lotyšsko. Konkrétní opatření ale teprve oznámí.
Litva patří dlouhodobě k státům Evropské unie, které vyzývají k co nejtvrdšímu postupu vůči Moskvě a ke zpřísnění protiruských sankcí. O víkendu se jako první stát sedmadvacítky úplně zřekla ruského plynu. Jím doteď Litva pokrývala asi čtvrtinu své spotřeby.
Litva vyhostí ruského velvyslance, zavře taky ruský konzulát v Klajpedě. Zároveň stáhne svého ambasadora z Moskvy. Šéf diplomacie Landsbergis to zdůvodnil agresí Ruska vůči Ukrajině a zločiny, které páchá na okupovaných územích vč. města Buča. Litva se o víkendu zřekla RU plynu.
15:40 – 04. 04. 2022
Jeho výpadek chce kompenzovat dodávkami zkapalněného plynu přes terminál v Klajpedě na pobřeží Baltského moře, v případě potřeby i ze sousedního Lotyšska a od května i Polska. Pobaltská země už loni kvůli sporu o Tchajwan zavřela svou ambasádu v Číně.
Německo, Francie, Litva a Lotyšsko se přidaly k řadě zemí, které k podobnému kroku přistoupily již dříve.
Naposledy došlo k vyhoštění většího počtu zaměstnanců ruských ambasád 29. března z Nizozemska, Belgie či Česka. O den později se pak připojilo i Slovensko.
Reakce na krok Česka
Právě v reakci na vyhoštění diplomata si Rusko předvolalo českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku. Velvyslanci bylo mimo jiné sděleno, že „tento nepřátelský krok nezůstane bez odezvy“, informovala v pondělí agentura TASS s odvoláním sdělení ruského ministerstva.
Ruský prezident Putin pozastavil zjednodušený vízový režim. Týká se 48 ‚nikoliv přátelských‘ zemí
Číst článek
Podle informací Deníku N a Respektu se jednalo o zástupce velvyslance Feodosije Vladyševského, kterého české bezpečnostní složky označily za člověka s kontakty na ruské tajné služby, který škodí vzájemným vztahům.
Zdroj agentury TASS rovněž uvedl, že byl českému velvyslanci vysloven „důrazný protest v souvislosti s další protiruskou provokací české strany“. „Tento další nepřátelský krok, který posiluje linii záměrně sledovanou českými úřady s cílem zničit bilaterální vztahy, nezůstane bez odezvy,“ sdělilo ministerstvo.
Moskvu podle pondělní zprávy TASS rovněž popudilo, že české ministerstvo zahraničí v pátek v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu vyzvalo ruské diplomaty, aby nesloužili ruskému režimu.