Životní příběhy dobrovolnic jsou různé, po boku žen v domácnosti bojují i lékařky, které stále stíhají i službu v nemocnici. „V armádě nezáleží na pohlaví, jste prostě vojáci,“ říká jejich velitelka.
Během pondělí se v jednací síni vystřídala i trojice jeho spolubojovníků. Podle nich se Siman získanými cennostmi před ostatními chlubil. Za plenění a službu v cizí armádě mu hrozí až výjimečný trest.
Ruský vojenský soud umístil do vyšetřovací vazby plukovníka Arťoma Gorodilova. Podvod, ze kterého je obviněn, se týká nejméně milionu rublů (přibližně 260 000 Kč). Hrozí mu až deset let vězení.
Úřady Koroljova zadržely a následně uvěznily poté, co se na sociálních sítích zmínil o vraždění civilistů v Buče. Terčem obviňování z extremismu se ale stává čím dál častěji i LGBT komunita.
Na černé listině je plukovník Omurbekov, přezdívaný v médiích „řezník z Buči“, kvůli vraždění neozbrojených civilistů a voják Frolkin, obviněný ze zavraždění civilisty v Andrijivce.
Několik orgánů OSN či dalších expertních misí v minulých měsících přineslo zprávy o brutálním zacházení s civilisty zadrženými Rusy na Ukrajině, včetně desítek mimosoudních poprav.
Po stažení ruských vojsk loni od Kyjeva se Buča stala symbolem zvěrstev spáchaných ruskou armádou na Ukrajině. Podle ukrajinských úřadů ve městě během ruské okupace přišlo o život více než 400.
NATO má poprvé od konce studené války podrobný návod, jak se bránit případnému útoku Ruska. Co přinesou nové obranné plány, popsali pro iROZHLAS.cz český velvyslanec v NATO a šéf české armády.
Snímek Muž, který stál v cestě sleduje politika Františka Kriegela. Ten se v roce 1968 vzepřel tlaku Moskvy a odmítl se smířit s okupací Československa. Po boku mu stála manželka Riva.
„Osvobodíme celou naši zemi. Vrátíme ukrajinskou vlajku do všech našich měst a obcí,“ uvedl Zelenskyj. Rusko podle agentury AFP stále kontroluje více než 18 procent ukrajinského území.
„Buča. Třicet tři dní okupace… Nikdy jim neodpustíme. Potrestáme všechny viníky,“ napsal prezident Zelenskyj na komunikační platformě Telegram. Rusko označilo všechny důkazy o masakru za podvrh.
Heger přijel na Ukrajinu v den, kdy si země připomíná osvobození městečka Buča, ze kterého se před rokem stáhli ruští vojáci. Místní úřady po odchodu okupantů potvrdily 458 mrtvých.
Ruský regionální politik Michail Abdalkin se podle soudu dopustil diskreditace ruské armády, když v únoru poslouchal projev prezidenta Vladimira Putina se špagetami zavěšenými přes uši.
„Každý, kdo napíše nějaký komentář na sociálních sítích, tak bude stíhaný, ale jen z jednoho se udělá odstrašující případ," popisuje, jak vypadají represe proti ruské opozici.
Iryna do Polska přijela evakuačním vlakem 8. března. Bez manžela, těhotná a s pětiletou dcerou. „Chtěli jsme jet na Ukrajinu. Ale asi před dvěma týdny přiletěla nedaleko raketa,“ říká.
Dvanáct měsíců ruské agrese proti Ukrajině ve fotografiích. iROZHLAS.cz připravil výběr ikonických snímků, které utvářely pohled na největší konflikt na evropském kontinentu od druhé světové války.
Rok války ukrajinské území zpustošil. Srovnání satelitních snímků ze začátku roku 2022 a 2023 ukazuje, jak jsou po ostřelování, bombardování i uličních bojích poničena infrastruktura.
Lidé si budou moci nejlepší snímky z fotožurnalistické soutěže prohlédnout od středy do konce července v Národním muzeu, kde v úterý pořadatelé vyhlásili výsledky.
Půl roku po osvobození ukrajinského území lidé stále nachází ostatky civilistů povražděných ruskou armádou. Některé z obětí se nepodařilo identifikovat, je tam proto pohřebiště s bezejmennými hroby.
„Rusové se nám snaží zničit infrastrukturu, abychom neměli elektřinu a tak dále. Oni ale nechápou, že se tak za devět měsíců narodí milion banderovců,“ vtipkuje o situaci farář z ukrajinské Buči.
Ve čtvrtek byly v Kyjevě 3 °C a oficiálně začala topná sezona. Prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Ukrajince, aby „nezapínali zbytečné elektrické spotřebiče a omezili spotřebu elektřiny“.
Přibližně 450 těl – z nichž většina byli podle ukrajinských úřadů civilisté – bylo nalezeno v hrobech poblíž východoukrajinského Izjumu poté, co ukrajinští obránci vytlačili z oblasti ruské vojáky.
Ze 458 civilistů, kteří podle ukrajinských úřadů zemřeli za ruské okupace města, jich zatím nebylo možné identifikovat pět desítek. Mezi zabitými je rovněž 12 dětí.
O tom, jak si Ukrajinci zvykli na život v neustávajícím strachu z bombardování a v ostřelováním zničených městech promluvil zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek.