„Od října 2023 zaznamenáváme prudký a trvalý nárůst ztrát mezi dobrovolníky,“ píše BBC. Lidé, kteří se upsali ruské armádě po začátku invaze na Ukrajinu, podle ní tvoří 23 procent padlých.
„Pokud jste připraveni pomoci, instruujeme vás, co máte dělat. Potřebujeme oči a uši na Ukrajině,“ píše se na kanálu telegramu, který je určený pro podporu účastníků „speciální vojenské operace“.
„Po jedenácti letech v jakékoliv zemi světa byste jenom obtížně hledali lidi, kteří jsou ochotní se ještě obětovat,“ hodnotí ruskou agresi na Ukrajině analytik Milan Mikulecký pro Radiožurnál.
„Mají v plánu obklíčit město ze severu a jihu. Chtějí kolem něj vytvořit kruh nebo půlkruh a donutit naši posádku, aby se z města stáhla,“ popisuje ruský plán pro Pokrovsk ukrajinský vojenský expert.
Exploze se podle charkovského starosty ozývaly i v centru města, největší škody jsou však na sídlišti Saltivka. V zasaženém panelovém domě je poškozeno několik pater.
„Nikdo nechce být tím, kdo povolá lidi do zbraně a zase zadá pokyn odchytávat lidi na ulicích, což by mohlo dát průchod společenskému vzedmutí nálad a velkých emocí,“ říká analytik Pavel Havlíček.
Prezident Vladimir Putin znovu tabulkově navýší počet ruských vojáků, bude jich oficiálně 1,5 milionu. Dekret, který to zavádí, vstoupí v platnost 1. prosince.
Ruská tajná služba FSB vyšetřuje prodavače z prodejny na Kamačatce, který do vzoru formuláře pro zákazníky vepsal jméno Zamir Zakijev. Smyšlené jméno lze totiž číst jako Za mír, za Kyjev.
„Myslím si, že jedním z krátkodobých záměrů Ukrajiny bylo odlákat ruské jednotky ze směru na Pokrovsk. Rusové ale dobré jednotky nestáhli a v Kurské oblasti nasazují všechno, co najdou,“ říká Dyčka.
Nenadálý ukrajinský postup Kurskou oblastí se stal nečekaným oříškem i pro ruskou mediální scénu. O bojích referovat musí, ale zároveň to činit tak, aby nepohněvala někoho z mocných.
Víc než týden pokračuje ukrajinská ofenziva na ruském území. A nezdá se, že by měla brzy skončit. „Vidíme, jak v Rusku probíhají evakuace stále dalších a dalších okresů a oblastí.
Celkem 788 ukrajinských vojáků, kteří bránili Krynky, vede policie jako pohřešované, zatímco se z této vsi na druhém břehu Dněpru podařilo odvézt a pochovat mnohem menší počet těl zabitých vojáků.
Podle Ljaška je v současnosti největší hrozbou šíření infekčních nemocí, které se přenášejí v důsledku špatné hygieny. Vyzval lidi, aby nezapomínali na očkování.
Prigožinovi verbovat ve vězeních zakázali a začala se tím zabývat sama ruská armáda. V současnosti se dokonce uzavírají některé kolonie, protože nemají dost vězňů.
Pět Čechů dostalo letos od prezidenta povolení bojovat na Ukrajině se zbraní v ruce. Celkem Petr Pavel v roce 2024 posuzoval 19 žádostí. Důvodem pro zamítnutí může být třeba záznam v rejstříku trestů.
O vojenské technice, která byla k vidění na přehlídce na Rudém náměstí, ale i o možnostech ruského vojenského průmyslu mluvil s Radiožurnálem plukovník Zdeněk Petráš.
Politik Alexej Gorinov byl v Rusku prvním člověkem, kterého soud poslal do vězení za „šíření falešných informací o ruské armádě“. Dostal sedm let za mřížemi v jednom z nejtvrdších vězení v Rusku.
Úřady Koroljova zadržely a následně uvěznily poté, co se na sociálních sítích zmínil o vraždění civilistů v Buče. Terčem obviňování z extremismu se ale stává čím dál častěji i LGBT komunita.
„Využili místní obyvatele ke krytí velitelského stanoviště před případnými útoky ukrajinských ozbrojených sil. Ve ‚sklepě smrti‘ zemřelo deset civilistů,“ uvedla prokuratura.
Rusko má nový nástroj k manipulaci ukrajinských dětí, které žijí v okupovaných oblastech. Děti (12-17 let) podstupují desetidenní pobyty zprostředkované ruskými univerzitami.
Strategický bombardér Tu-160M je modernizovanou verzí letounu Tu-160 z dob studené války. Ten měl původně sloužit v případě jaderné války k přepravě zbraní na dlouhou vzdálenost.