U Bachmutu zahynulo přes 18 tisíc wagnerovců z řad vězňů. ‚Přežilo 60 procent odsouzených,‘ říká novinář

Bývalý šéf ruských žoldáků Jevgenij Prigožin k wagnerovcům v ruských trestaneckých koloniích naverboval téměř 50 000 lidí. Hledal především ve vězeních s přísnou ostrahou, kde sedí vrazi a násilníci. Vyplývá to z dokumentů, které se týkají výplat kompenzací rodinám padlých žoldáků. Ty získali ruští investigativní novináři. Ukazují třeba, že při bitvě o Bachmut zemřelo 18 000 z nich, popisuje novinář Českého rozhlasu Ondřej Soukup.

Bachmut Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Soukup

Ondřej Soukup | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Vinohradská 12

Jak vůbec vznikla myšlenka posílat do války vězně?
Zdá se, že to byla skutečně myšlenka Jevgenije Prigožina. On sám ostatně strávil devět let za mřížemi ještě v dobách Sovětského svazu za přepadení a vloupání. Prigožin nějakým způsobem dokázal přesvědčit ruského prezidenta Vladimira Putina, jediného člověka, který může udělovat milosti odsouzeným.

Pak už jsme jenom viděli, jak postupně Prigožin často osobně vystupuje před těmi vězni a snaží se je přesvědčit, že jim dává unikátní šanci vykoupit svou vinu tím, že budou bojovat za vlast. Vyplývá to z materiálů, které se podařilo získat, že oni byli prakticky ve všech koloniích, přinejmenším absolutně ve všech přísného režimu, pravděpodobně ale i v mnohých dalších. V těch seznamech je totiž uvedeno, odkud byli naverbováni. Podmínky pro vězně byly, že pokud tedy budou půl roku bojovat, tak následně dostanou od Vladimira Putina milost.

Někteří Rusové nevěří ve smrt Prigožina. Potvrdily ji úřady, spekulují o ní historici i wagnerovci

Číst článek

Jaké podmínky měli vězni za Prigožina a jaké mají teď, když tu aktivitu převzala ruská armáda?
Tehdy to fungovalo tak, že jste měl nějaký plat, slíbili vám pět milionů rublů a v případě toho, že byste na bojišti padli, tak to dostanou vaši příbuzní. Byly tam kompenzace za zranění atd.

Dnes to je tak, že se opět mohou (vězni) nechat naverbovat, ale už to není na půl roku, ale do konce války. To může být v zásadě jakkoli dlouho. Je potřeba zdůraznit, že pravděpodobnost, že by to přežili, není moc vysoká. U wagnerovců v případě těch šesti měsíců skoro polovina padla během bitvy u města Bachmut. Představa, že by nějaký odsouzený mohl přežít třeba dva roky, je tak statistiky zcela nepodložená. 

Dobře, ale kolik z nich v bojích nakonec přežije? A pokud máme taková čísla, co je s nimi poté na svobodě?
Přežilo jich, jak jsem říkal, nějakých 60 procent, včetně těch, kteří byli zraněni a následně se vyléčili. To je samozřejmě obrovský problém. Prakticky každý den přichází zpráva o tom, že někdo, kdo byl u wagnerovců nebo v jiných jednotkách na Ukrajině, se dopustil trestného činu. Jak znásilnění, tak samozřejmě vraždy.
Zrovna ráno na mě vypadla zpráva, že se dokonce utvořila opravdu banda několika lidí, kteří se vrátili z Donbasu a následně vydírali místní podnikatele někde v Rostovské oblasti. Toto je obrovský problém, o kterém dokonce už začínají hovořit i prováleční blogeři.

Náhrada za wagnerovce? Rusko verbuje žoldnéře pomocí ,falešných‘ vojenských skupin

Číst článek

Co se ví o zbytcích Wagnerovy skupiny po Prigožinově smrti? Kde jeho žoldáci působí teď? 
Je jich určitě výrazně méně. V době největšího rozmachu mohla mít ta skupina skoro 70 000 lidí. Dnes se odhaduje, že to budou nižší tisíce. Některé ty skupiny působí stále v Africe. Co víme, tak jedna skupina je v Sýrii, ale část wagnerovců se přidala k čečenským jednotkám, k jednotce Achmat. Někdo se nechal naverbovat do ruské armády, ale určitá část těch lidí usoudila, že už toho mají dost, a odešla do civilu. 

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme