Rusko oznámilo druhou fázi cvičení s jadernými zbraněmi, připojilo se Bělorusko
Ruští a běloruští vojáci zahájili druhou etapu manévrů, které zahrnují cvičení týkající se použití taktických jaderných zbraní. Podle ruské agentury Interfax nebo serveru Meduza to v úterý oznámilo ruské ministerstvo obrany. První fáze cvičení, které nařídil ruský vůdce Vladimir Putin, začala v květnu. Běloruští vojáci se zapojili do druhé fáze manévrů.
„Během cvičení budou řešeny otázky společného výcviku jednotek ozbrojených sil Ruské federace a Běloruské republiky pro bojové použití nestrategických jaderných zbraní,“ uvedlo nyní ruské ministerstvo obrany.
K vítězství na Ukrajině nepotřebujeme jaderné zbraně. Máme dost dobrovolníků, řekl Putin
Číst článek
Cílem manévrů je podle něj „udržet připravenost“ armád obou zemí zajistit suverenitu a územní celistvost takzvaného Svazového státu Ruska a Běloruska. Svazové soustátí dvojice zemí formálně tvoří od roku 1999.
V první fázi manévrů ruské jednotky mimo jiné cvičily používání raketových systémů Iskander a letectvo hypersonických střel Kinžal. Ty jsou schopné nést kromě konvenčních také jaderné hlavice. Taktické (nestrategické) jaderné zbraně jsou méně destruktivní než strategické jaderné zbraně, které dokážou zničit celá města, ale i tak mají významný ničivý potenciál.
Moskva minulý měsíc výslovně spojila manévry s tím, co označuje za provokativní prohlášení a hrozby některých západních představitelů vůči Rusku, podotkla agentura Reuters.
Válku na Ukrajině v únoru 2022 rozpoutala invaze ruské armády, kterou Putin nařídil s argumentem, že je třeba zajistit „denacifikaci a demilitarizaci“ sousední země. Západ Ukrajinu podporuje mimo jiné dodávkami zbraní.
‚Západní provokace‘
Moskva od invaze opakovaně naznačuje možnost použití jaderných zbraní a v březnu 2023 Putin oznámil, že v Bělorusku rozmístí taktické jaderné prostředky. Ruská jaderná doktrína předpokládá „přísně obranné“ použití jaderných zbraní v případě útoku na Rusko zbraněmi hromadného ničení nebo v případě jeho napadení konvenčními silami, které bude „ohrožovat samotnou existenci státu“.
Rusko nemá sílu zaútočit na členskou zemi NATO. Může ale provokovat, tvrdí Petráš z Univerzity obrany
Číst článek
V pátek Putin prohlásil, že Rusko nepotřebuje k vítězství ve válce na Ukrajině jaderné zbraně, což Reuters označil za dosud nejsilnější signál z Kremlu, že nesáhne k jadernému úderu. Šéf Kremlu nevyloučil možné změny v ruské jaderné doktríně a uvedl, že Rusko by mohlo provést nový test atomové zbraně, byť dodal, že v současné době pro takový krok nevidí potřebu.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý při setkání s novináři opět tvrdil, že situaci vyhrocuje Západ. „Na evropském kontinentu je dost napjatá situace, kterou každý den provokují nová rozhodnutí a kroky evropských metropolí a Washingtonu, jež jsou nepřátelské vůči Rusku... Proto jsou pro nás samozřejmě taková cvičení a udržování bojové pohotovosti velmi důležité,“ prohlásil Peskov, který zároveň označil manévry za běžnou praxi.