Peskov dále uvedl, že první setkání Putina a Trumpa má vzhledem k současným okolnostem zvláštní význam. Podle něj západní sankce nebudou bránit rusko-americkým rozhovorům.
„Kreml chce, aby lidé změnili způsob přemýšlení o své zemi a svých preferencích tak, aby v těchto i budoucích volbách volili stejně. Musk má zase rád hru a riskování,“ popisuje Irina Busyginová.
Prezident Masúd Pezeškján podepíše strategický kontrakt s Ruskem. Děje se tak několik dní před inaugurací Donalda Trumpa. Dohoda může ovlivnit nejen situaci na Blízkém východě.
„Jde-li o vazby AfD a Moskvy, ideologická symetrie je mnohem účinnější než vztah ‚pána a loutky‘. Jsou spojenci, ale dost mazanými na to, aby se nepouštěli do přímých interakcí,“ míní Alexej Jusupov.
Taktiky Kremlu se sice v různých státech mohou lehce lišit, patrné ale je, že mu jde například oslabení podpory Kyjeva, paralýzu západních demokracií či posílení vlivu v postsovětském prostoru.
Na vstup do armády ženy lákají třeba inzeráty či billboardy, jeden z nich umístěný v Petrohradu například ukazoval vojákyni vedle nápisu „Sláva ruským hrdinům“. Armáda je ale hledá i mezi vězeňkyněmi.
Předvolební klání doprovází rozkol mezi snahou stávající hlavy státu a opětovné kandidátky Maii Sanduové o prozápadní směřování země oproti bezprecedentním pokusům Ruska o vměšování se do jeho průběhu
Vladimir Putin oznámil, že na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti státu Moskva změnila svou jadernou doktrínu. Zní to výhružně, ale jinak se toho příliš nezměnilo.
„Potřebujeme válečníky, střelce, členy úderných jednotek, kteří, až je k tomu vyzve prezident, poběží do armádních odvodových center, a ne na Verchnij Lars,“ uvedl nejmenovaný ruský vládní úředník.
Gershkovich se dostal na svobodu a vrátil se do Spojených států v rámci výměny vězňů mezi Ruskem a západními zeměmi. Novináře zatkla tajná služba loni na konci března v restauraci v Jekatěrinburgu.
Letouny F-16, které dodávají bránící se Ukrajině západní země, podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova situaci na frontě výrazně neovlivní. Za sestřelení stíhaček dostanou ruští vojáci odměny.
„Čína na tyto posílené vztahy určitě pohlíží podezřívavě. Číňanům by se určitě nelíbilo, kdyby se Rusové výrazněji angažovali,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál politický geograf Vladimír Baar.
Ruský prezident Vladimir Putin navštíví ve dnech 18. a 19. června Severní Koreu, pak odcestuje do Vietnamu. Tam je očekáván 19. a 20. června. Podle agentury Reuters to oznámil Kreml.
Z několika ruských regionů ležících u hranic s Ukrajinou byl v noci na pondělí hlášen přílet ukrajinských dronů. Podle ruského ministerstva obrany protivzdušná obrana sestřelila čtyři tyto stroje.
Klíčový faktor: přechod na válečnou ekonomiku. Jasná představa vrcholných ruských představitelů, čeho chtějí dosáhnout, ovlivnila zaměření země. Z toho podle oslovených odborníků těží Rusko stále.
V Rusku se hovoří o kompetenčních sporech mezi složky tajných služeb, zejména FSB a armádou. Nyní by podle zdrojů Moscow Times měla být výsledkem čistka v řadách právě vojenských elit.
„Aktuálně neexistují žádné předpoklady pro jednání, protože všichni dobře znají stanovisko Ukrajiny neakceptovat jakékoliv rozhovory. Proto speciální vojenská operace pokračuje,“ oznámil Kreml.
Evropská unie podle ní není dokonalá, ani taková nemůže být, protože je spolkem 27 členských států a 450 milionů obyvatel, připomněla šéfka unijní exekutivy.
Podle Reuters jde o další ze série trestů, které ruská pravoslavná církev uvalila na duchovní, jež považuje za sympatizující s ruskou opozicí anebo podle ní dostatečně nepodporovali válku na Ukrajině.
Zaměstnanci věznice podle Ždanova opozičníkově matce Ljudmile Navalné řekli, že její syn zemřel na „syndrom náhlého úmrtí“. Lékařská zpráva hovoří podle Navalného mluvčí o „přirozené smrti“.
„Opozice by se měla probudit a žádat předčasné volby. Dřív než to zajde až moc daleko,“ zdůrazňuje bývalý kandidát na slovenského prezidenta a herec Milan Kňažko.