Wagnerovci bojující po boku malijské armády zajali minulý týden dvě desítky lidí a dva zabili. Mezi zajatými jsou podle francouzské rozhlasové stanice RFI i místní náčelníci.
Profil odhalili novináři, kteří se vydávali za Estonce. Ukázali komunikaci představitelům pěti tajných služeb a čtyři z nich potvrdili, že se tak Rusko snaží rekrutovat lidi na záškodnické akce.
„Rusko využívá momentů, kdy dojde ke zhoršení bezpečnostní situace, aby mohlo samo sebe prezentovat jako řešení na úkor Francie nebo Západu obecně. Nemá ale kapacity situaci zlepšit,“ říká expert.
Už je to rok, kdy se 23. srpna zřítil soukromý tryskový letoun s oligarchou a zakladatelem a majitelem Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem na palubě. Co se ale stalo s wagnerovci?
Obdivovatelé vůdce ruské soukromé žoldnéřské armády Jevgenije Prigožina se v pátek sešli u hrobu svého idolu na hřbitově v Petrohradu, aby si připomněli jeho památku.
Na hřbitově v Prigožinově rodném Petrohradu se tyčí jeho socha téměř v životní velikosti. Hrob se pro jeho obdivovatele stal poutním místem. A Prigožinův kult nepřežívá jen v Petrohradu.
Ruská Wagnerova skupina v prohlášení připustila, že utrpěla ztráty v bojích proti tuarežským povstalcům v Mali. Wagnerovci prosluli svoji žoldnéřskou aktivitou, účastnili se i invaze na Ukrajinu.
Od neúspěšné vzpoury žoldnéřské skupiny wagnerovců uplynul rok. Jen dva měsíce po nevyvedeném tažení na Moskvu se zřítilo letadlo s jejich šéfem Jevgenijem Prigožinem. Co je s wagnerovci teď?
Už je to rok od neúspěšné ozbrojené vzpoury žoldnéřské skupiny wagnerovců. Britská veřejnoprávní stanice BBC analyzuje, kde žoldáci teď doopravdy jsou, co se s nimi stalo.
Prigožinovi verbovat ve vězeních zakázali a začala se tím zabývat sama ruská armáda. V současnosti se dokonce uzavírají některé kolonie, protože nemají dost vězňů.
Podle deníku El País se zástupci členských zemí při jednáních, jež se uskutečnila tento týden v Bruselu, nedohodli na prodloužení mise po 18. květnu, kdy její mandát končí.
Ruská soukromá Wagnerova armáda povstala letos v červnu proti velení ruských ozbrojených sil. Její zakladatel Jevgenij Prigožin pak zemřel o dva měsíce později při dosud neobjasněném pádu letadla.
Německo a spojenci se podle Der Spiegel prolomili do šifrované aplikace, přes kterou komunikovali wagnerovci. Carsten L. o tom řekl Rusku a žoldáci přestali aplikaci používat.
Jakub Jašek byl za schvalování válečných zločinů stíhán již dříve. Soud ale vrátil případ zpět policii k došetření. Vedle loga wagnerovců měl na protestu i písmeno Z, ruský symbol války na Ukrajině.
ladislav Kaňus měl strávit 17 let ve vězeňském táboře s přísným režimem. Místo toho se podle matky zavražděné chlubí na sociálních sítích snímky v uniformě a užívá si vojenského života.
Jevgenij Prigožin za svého života tvrdil, že jeho syn v 18 letech absolvoval povinnou vojenskou službu a měsíc po jejím skončení odjel do války v Sýrii.
Podle agentury Reuters to ukazuje, že se ruské vedení snaží dát najevo, že získalo kontrolu nad žoldnéřskou skupinou, která se v červnu neúspěšně pokusila provést ozbrojenou vzpouru.
Údajně jde o wagnerovce, kteří dříve pobývali na území Běloruska. Část z nich podepsala kontrakt s ruským ministerstvem obrany a přesunula se na Ukrajinu, zatímco další se vydali do Afriky.
Jakmile vstoupí zařazení Wagnerovy skupiny mezi teroristické organizace v platnost, bude členství v ní ilegální a bude například možné v Británii zabavovat její majetek.
Mluvčí Kremlu Peskov ve středu zopakoval, že vyšetřování letecké havárie bude ruské a že „o mezinárodním šetření nemůže být ani řeč“. Nevyloučil ale, že nehoda mohla být způsobena úmyslně.
Pohřbu se oproti dřívějším spekulacím nezúčastnil ruský prezident Vladimir Putin, obřad byl podle Prigožinovy tiskové služby soukromý jen pro jeho blízké.
Zřetelných cest se v tuto chvíli nabízí hned několik. Mohou například podepsat smlouvu s ruským ministerstvem obrany a rozplynout se v nekonečných řadách ruské armády.
Lukašenko také prohlásil, že ruský prezident Putin nemůže stát za středeční leteckou katastrofou, při které zřejmě zahynul vůdce Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a jeho pravá ruka Dmitrij Utkin.