Wagnerovci zintenzivnili boje v Mali. Žoldnéři minulý týden podle svědků 20 lidí zajali a dva zabili

Žoldnéři z ruské Wagnerovy skupiny v Mali zintenzivnili boje v okolí města Nampala, které se nachází v centrální části západoafrického státu poblíž hranic s Mauritánií. Podle místních obyvatel zajali žoldnéři, kteří bojují po boku malijské armády, minulý týden dvě desítky lidí a dva další obyvatele zabili. Informovala o tom ve středu francouzská rozhlasová stanice RFI na svém webu.

Bamako (Mali) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Moskvě uctili památku Wagnerovců zabitých v Mali

Lidé v Moskvě uctili památku Wagnerovců zabitých v Mali | Foto: Yulia Morozova | Zdroj: Reuters

Mezi zajatými jsou podle RFI místní náčelníci. Jejich blízcí o nich nemají žádné zprávy. Našla se dvě mrtvá těla, přičemž podle místních obyvatel se v oblasti nebojovalo. Svědci se zmiňují jenom o ruských žoldnéřích, nikoli o malijské armádě. Ta se k incidentům nijak nevyjádřila.

Kontraktoři, novinářské cesty i ‚lekce přátelství‘. Rusko šíří vliv v Africe, dopady bývají destruktivní

Číst článek

V centrální oblasti Mali je dlouhodobě aktivní místní odnož teroristické sítě Al-Káida, která bojuje proti úřadům a malijské armádě.

V minulém roce také vzrostlo v Mali napětí mezi armádou a separatistickými Tuaregy, kteří usilují o vytvoření nezávislého státu Azavad, jenž by se rozkládal na území severního Mali. Napětí se vystupňovalo letos v červenci, kdy při těžkých bojích s povstalci padly desítky ruských žoldnéřů a vojáků z malijské armády.

Ruští žoldnéři podle několika místních organizací, které RFI oslovila, zintenzivnili počet vojenských operací už v srpnu. Bojové akce vyhánějí místní obyvatele do sousední Mauritánie.

Mali zažilo v roce 2020 a 2021 vojenský puč. Armádní činitelé tvrdí, že v zemi působí ruští instruktoři, kteří pomáhají malijským vojákům s technikou nakoupenou v Rusku. O žoldnéře podle nich nejde. Nicméně telegramový kanál Baza uvádí, že wagnerovci jsou v Mali nejméně od roku 2021.

Mali s násilím bojuje již více než 20 let. Navzdory dřívější přítomnosti mírových sil OSN se zejména ve středních a severních částech země dostali k moci extremisté, kteří v některých oblastech začali uplatňovat islámské právo šaría. V roce 2015 se rovněž rozpadla mírová dohoda s domorodými Tuaregy, což situaci ještě zkomplikovalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme