Wagnerovci bojující po boku malijské armády zajali minulý týden dvě desítky lidí a dva zabili. Mezi zajatými jsou podle francouzské rozhlasové stanice RFI i místní náčelníci.
Dalších nejméně 63 lidí bylo zraněno, někteří z nich těžce. K útoku se přihlásilo islamistické teroristické hnutí Šabáb, které je napojeno na síť Al-Káida.
Místní odnož teroristické sítě Al-Káida se ve středu večer přihlásila k odpovědnosti za pondělní útok proti vládním jednotkám. Přibližně polovina země je mimo kontrolu vlády, tvrdí analytici.
Neexistují žádné informace o tom, že by Wagnerova skupina nebo jednotlivci, kteří na ni mají vazby, od začátku války na Ukrajině v Británii jakkoli operovali, píše The Times.
Před dvaceti lety zaútočila americká a britská vojska na Irák, aby svrhla režim tamního diktátora Saddáma Husajna. Analytik Tureček poukazuje na negativní dopady a erozi mezinárodního práva.
Při útoků ozbrojenců v Burkině Faso zemřelo nejméně 22 civilistů a tři policisté. Burkina Faso čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát.
Armádní generál Mušaraf se moci v Pákistánu zmocnil při vojenském převratu v roce 1999. Na Západě se těšil oblibě i díky svým výzvám, aby muslimové přijali životní styl „osvícené umírněnosti“.
Zavahrí pomohl koordinovat útoky z 11. září 2001 na New York a Washington a patřil mezi nejhledanější teroristy světa. Předpokládá se, že byl zabit při americkém náletu v srpnu letošního roku.
Stalo se tak poté, co se v Pákistánu začalo stupňovat násilí po ukončení příměří mezi Islámábádem a Tálibánem. Pákistánské úřady zpřísnily bezpečnostní opatření před modlitbami a na veřejných místech.
Parača byl zatčen v Thajsku necelé dva roky po teroristických útocích v USA z 11. září 2001. Přes rok pak strávil v americkém vojenském vězení v Afghánistánu.
V posledních letech jeho okolí věnovalo hlavní pozornost jeho přežití, ochraně, utajení. Nebyl operativcem, který by řídil Al-Káidu ve světě,“ říká Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity Praha.
Při americké protiteroristické operaci v Afghánistánu byl v neděli pomocí bezpilotního letounu zabit 71letý lídr teroristické skupiny Al-Káida Ajmán Zavahrí.
„Varuji ty, kteří se budou řídit pouze svými sobeckými zájmy,“ zdůraznil nový vojenský lídr Burkina Fasa podplukovník Paul-Henri Sandaogo Damiba a dodal, že bude ke zrádcům nekompromisní.
Vojáci uvedli jako důvod k převratu zhoršení bezpečnostní situace a neschopnost prezidenta Rocha Marka Christiana Kaborého sjednotit národ a účinně reagovat na výzvy, kterým čelí.
„Siddíkíová není v USA příliš známá, v Pákistánu to je ale velké jméno – mnozí ji považují za nevinnou oběť,“ říká analytik o Pákistánce, jejíž propuštění požadoval únosce z texaské synagogy.
Timbuktu má pro Francii i symbolický význam. Právě zde v únoru 2013 tehdejší prezident François Hollande oficiálně oznámil zahájení francouzské vojenské intervence v Mali.
„Měli jsme agenty v každé organizaci a oddělení. Měli jsme své lidi v kanceláři, kde dnes pracuji,“ chlubí se vysoce postavený vůdce Tálibánu, který dříve řídil útoky Tálibánu v hlavním městě.
Dokument, zveřejněný v den 20. výročí útoku, popisuje kontakt únosců se saúdskoarabskými spolupracovníky v USA, neposkytuje ale důkazy o tom, že by se na útocích podílela vláda v Rijádu.
Americká organizace SITE Intelligence Group uvedla, že video Zavahrího bylo zveřejněno v sobotu. Terorista v něm prohlásil, že „Jeruzalém nikdy nebude judaizován“ a chválil teroristické akce Al-Káidy.
Šestnáctistránkový výpis popisuje kontakt únosců se saúdskoarabskými spolupracovníky ve Spojených státech, ale neposkytuje žádné důkazy, že by se na útocích saúdskoarabská vláda podílela.