Peníze za sabotáž v Pobaltí. Profil na Telegramu nabídl 220 000 korun za zabití odpůrce Ruska

Novináři z mezinárodní skupiny médií, ve které byla i německá stanice ZDF a rakouský deník Der Standard, objevili na sociální síti Telegram profil nabízející peníze za sabotáže prováděné v Pobaltí. Píše to v pátek deník Le Monde. Profil se propagoval na kanále Grey Zone, který má blízko k ruské žoldnéřské Wagnerově skupině. Podle zdrojů z tajných služeb se Rusko tak snaží rekrutovat lidi pro záškodnické aktivity na západ od svých hranic.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ikona aplikace Telegram (ilustrační foto)

Profil Privet Bot na Telegramu i dalších sociálních sítích spojoval prorusky smýšlející uživatele (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Novináři se vydávali za mladého ruskojazyčného Estonce, který si chce rychle vydělat peníze. Kontaktovali proto profil Privet Bot, který se propagoval na Telegramu i dalších sociálních sítích a zaměřoval se na prorusky smýšlející uživatele.

V rámci komunikace profil nabízel smyšlenému Estonci peníze za útoky na armádní objekty či techniku a až 10 000 dolarů (220 000 korun) za zabití „fašisty“, čímž zřejmě profil mínil odpůrce Ruska.

Podle novinářů kontaktovaný profil nebyl spojen s žádným konkrétním útokem. Novináři však ukázali komunikaci představitelům pěti tajných služeb a čtyři z nich potvrdili, že tímto způsobem se Rusko snaží rekrutovat lidi pro páchání záškodnických akcí.

Levní agenti

„Takzvaní agenti na nízké úrovni jsou levní, rychlí a bezpeční,“ uvedl zdroj z německé tajné služby. Podle něj je mezi lidmi, kteří mají provést záškodnický čin, a zadavatelem rozsáhlý řetězec zprostředkovatelů. „Často tak nevědí, pro koho vlastně pracují, zda pro zločineckou skupinu či tajnou službu,“ dodal zdroj.

Kontraktoři, novinářské cesty i ‚lekce přátelství‘. Rusko šíří vliv v Africe, dopady bývají destruktivní

Číst článek

Bezpečnostní analytici poukazují na nárůst incidentů a činů, které lze považovat za výsledek záškodnických aktivit ruských tajných služeb. Německo, Polsko, Estonsko, Česko a další země v uplynulých dvou letech zadrželi řadu lidí, o kterých se domnívali, že mají provést útoky objednané Ruskem. Někteří z nich byli kontaktování na sociálních sítích, jako je Telegram.

Podle mluvčí estonské tajné služby KAPO Marty Tuulové je cílem takových útoků vyvolat strach či nedůvěru ve stát. „Úspěch útoku se neměří množstvím shořelého či zničeného majetku. Stačí, aby se společností šířila panika a pochybnosti nad fungováním státu,“ uvedla Tuulová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme