Špeh Rubcov měl v Polsku přístup ke svému spisu. Mohl tak získat informace o fungování tajných služeb
Ruský špeh Pavel Rubcov, známý také jako Pablo González, žil dlouhodobě v Polsku, kde byl krátce po začátku ruského vpádu na Ukrajinu zatčen pro podezření ze špionáže. Do rodné země se vrátil jako jeden z 26 vězňů vyměněných letos v srpnu mezi Západem a Ruskem, přímo na letišti ho přivítal ruský vládce Vladimir Putin. Při této výměně ale mohl do Moskvy vyvézt tajné informace. Před odletem měl totiž přístup do svého vyšetřovacího spisu.
Rubcov nepůsobil jen v Polsku, během let navštívil i mnoho konfliktních oblastí. Reportoval ze Sýrie, Kazachstánu nebo Kavkazu v době války o Náhorní Karabach. Ocitl se i na Ukrajině.
Poslechněte si celý rozhovor se zpravodajkou Českého rozhlasu v Polsku Kateřinou Havlíkovou
Během své kariéry se průběžně snažil dostávat k ruským exulantům a kritikům ruského režimu, kteří žili nebo žijí v Evropě. Stopu zanechal i v Česku, v letech 2018 a 2019 přednášel na Letní škole Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, jak zjistili reportéři Radiožurnálu. I tady se stýkal s ruskými oponenty režimu i studenty z Ruska, Ukrajiny i Běloruska. Konec těmto setkáváním učinilo až jeho zatčení v únoru roku 2022.
Polská Agentura pro vnitřní bezpečnost ho obvinila ze spolupráce s ruskou tajnou službou GRU. Nakonec byl v červenci propuštěn z vazby a stal se jedním z 26 vězňů vyměněných mezi Západem a Ruskem. Předtím ale měl možnost si pročíst svůj kompletní vyšetřovací spis.
Agent Pablo v Praze. Ruský špion z nedávné výměny pronikl mezi akademiky filozofické fakulty
Číst článek
Kolem toho, proč mu byl přístup umožněn, panuje v Polsku mnoho otázek. Prokuratura tvrdí, že měl zákonné právo do svého vyšetřovacího spisu nahlédnout.
Kritikové z tábora různých právníků, ale třeba i Agentury pro vnitřní bezpečnost, oponují, že mu měl být přístup odepřen, nebo měl dostat jen část spisu. Odvolávají se přitom na odstavec 156 trestního zákoníku o ochraně zájmu státu, protože už tehdy bylo jasné, proč byl zadržený.
Zůstávající otazníky
Rubcov bude v Polsku příští rok v lednu v nepřítomnosti souzen, v případu ale zůstává mnoho neznámých. Polské úřady totiž odmítají zveřejnit, proč byl Rubcov zadržen, jak s GRU spolupracoval, ale i to, za co přesně bude souzený.
Jasné není ani to, jaké konkrétní informace jeho spis obsahuje a jakou hodnotu mohou pro Rusko mít. Ví to jenom polská prokuratura a Agentura pro vnitřní bezpečnost.
O ruském špionovi na kurzu Univerzity Karlovy věděla BIS i Němcovová. Vedení školy informaci nedostalo
Číst článek
Podle deníku Rzeczpospolita mohl díky studiu spisu minimálně zjistit, jak policisté nebo tajné služby vlastně pracují, jakým způsobem postupovali, když jej vyšetřovali, jaké používali techniky.
Už to je pro Rusko samozřejmě také cenné, protože se tím dozvídá, jakým způsobem se vlastně může bránit proti budoucímu odhalení svých spolupracovníků.