Profil odhalili novináři, kteří se vydávali za Estonce. Ukázali komunikaci představitelům pěti tajných služeb a čtyři z nich potvrdili, že se tak Rusko snaží rekrutovat lidi na záškodnické akce.
Už je to rok, kdy se 23. srpna zřítil soukromý tryskový letoun s oligarchou a zakladatelem a majitelem Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem na palubě. Co se ale stalo s wagnerovci?
Na hřbitově v Prigožinově rodném Petrohradu se tyčí jeho socha téměř v životní velikosti. Hrob se pro jeho obdivovatele stal poutním místem. A Prigožinův kult nepřežívá jen v Petrohradu.
Pokud jde o situaci přímo na bojištích, tak jsou zprávy velmi protichůdné. Ruské zdroje píšou o tom, že do Sudži, což je město, které Ukrajinci obsadili, dorazili wagnerovci z Afriky.
Ruská Wagnerova skupina v prohlášení připustila, že utrpěla ztráty v bojích proti tuarežským povstalcům v Mali. Wagnerovci prosluli svoji žoldnéřskou aktivitou, účastnili se i invaze na Ukrajinu.
Už je to rok od neúspěšné ozbrojené vzpoury žoldnéřské skupiny wagnerovců. Britská veřejnoprávní stanice BBC analyzuje, kde žoldáci teď doopravdy jsou, co se s nimi stalo.
Prigožinův kult přežívá dál nejen v Petrohradu, kde se narodil. Také v Moskvě lidé nosí květiny na improvizované pamětní místo v blízkosti Kremlu. Pomníky šéfa wagnerovců vznikly i jinde.
Ruská soukromá Wagnerova armáda povstala letos v červnu proti velení ruských ozbrojených sil. Její zakladatel Jevgenij Prigožin pak zemřel o dva měsíce později při dosud neobjasněném pádu letadla.
Německo a spojenci se podle Der Spiegel prolomili do šifrované aplikace, přes kterou komunikovali wagnerovci. Carsten L. o tom řekl Rusku a žoldáci přestali aplikaci používat.
Jakub Jašek byl za schvalování válečných zločinů stíhán již dříve. Soud ale vrátil případ zpět policii k došetření. Vedle loga wagnerovců měl na protestu i písmeno Z, ruský symbol války na Ukrajině.
„S čtením textů o tarotu jsem začala, když můj přítel odešel na frontu. Uklidňuje mě to,“ popsala sedmadvacetiletá Alja ze sibiřského města Krasnojarsk.
ladislav Kaňus měl strávit 17 let ve vězeňském táboře s přísným režimem. Místo toho se podle matky zavražděné chlubí na sociálních sítích snímky v uniformě a užívá si vojenského života.
Jevgenij Prigožin za svého života tvrdil, že jeho syn v 18 letech absolvoval povinnou vojenskou službu a měsíc po jejím skončení odjel do války v Sýrii.
Společnost Redut podle poznatků britské rozvědky řídí a financuje vojenská zpravodajská služba GRU ruského generálního štábu. Personál společnosti nejspíše čítá více než 7000 mužů.
Podle agentury Reuters to ukazuje, že se ruské vedení snaží dát najevo, že získalo kontrolu nad žoldnéřskou skupinou, která se v červnu neúspěšně pokusila provést ozbrojenou vzpouru.
Údajně jde o wagnerovce, kteří dříve pobývali na území Běloruska. Část z nich podepsala kontrakt s ruským ministerstvem obrany a přesunula se na Ukrajinu, zatímco další se vydali do Afriky.
Jakmile vstoupí zařazení Wagnerovy skupiny mezi teroristické organizace v platnost, bude členství v ní ilegální a bude například možné v Británii zabavovat její majetek.
Pohřbu se oproti dřívějším spekulacím nezúčastnil ruský prezident Vladimir Putin, obřad byl podle Prigožinovy tiskové služby soukromý jen pro jeho blízké.
Zřetelných cest se v tuto chvíli nabízí hned několik. Mohou například podepsat smlouvu s ruským ministerstvem obrany a rozplynout se v nekonečných řadách ruské armády.
Lukašenko také prohlásil, že ruský prezident Putin nemůže stát za středeční leteckou katastrofou, při které zřejmě zahynul vůdce Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a jeho pravá ruka Dmitrij Utkin.
Verzí, proč se zřítilo letadlo s šéfem wagnerovců Prigožinem, je několik. Vzhledem ke sporům, které měl s ruským prezidentem Putinem, mnozí komentátoři dvě z nich ani neberou v úvahu.
„Není to první případ na ruské politické scéně, kdy se Vladimir Putin rozhněval na někoho, kdo vykazoval nízkou loajalitu nebo nízkou poslušnost,“ popisuje Jan Šír z Univerzity Karlovy.
„Nejsem si jistý, zda smrt Prigožina na lidi udělá hluboký dojem,“ říká sociolog Alexej Levinson z ruské výzkumné agentury Levada Centrum, který už 40 let zkoumá, co si Rusové myslí.