Rusové si v Petrohradu připomněli rok od smrti ‚hrdiny vlasti‘ Prigožina. Hřbitovem zazněly žalozpěvy

Obdivovatelé vůdce ruské soukromé žoldnéřské armády wagnerovců Jevgenije Prigožina se v pátek sešli u hrobu svého idolu na hřbitově v Petrohradu, aby si při příležitosti prvního výročí jeho smrti připomněli památku muže, o kterém říkali, že ve službě vlasti položil život. V Moskvě lidé přinášeli květy k improvizovanému památníků na jedné z rušných ulic metropole.

Petrohrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smrt dvaašedesátiletého Prigožina při letecké havárii, následující po neúspěšné vzpouře žoldnéřů proti Moskvě, byla podle agentury Reuteurs „bizarní tečkou za jednou z nejbarvitějších postav současného Ruska“.

Někdejší nákupčí proviantu se jako vůdce Wagnerovy skupiny (v ruském přepisu Vagnerovy) dostal na výsluní poté, co v únoru 2022 ruská armáda vpadla na Ukrajinu.

Jeho žoldnéři, včetně tisíců trestanců zverbovaných ve věznicích, vedli útok na východoukrajinské město Bachmut v jedné z nejdelších a nejkrvavějších bitev „speciální vojenské operace“, jak Kreml nazývá válku proti Ukrajině.

U Prigožinova hrobu na petrohradském hřbitově pravoslavný kněz přednesl modlitbu a pokřižoval se, zatímco skupina žen zpívala žalozpěvy. Prigožin by měl být připomínán jako hrdina vlasti, tvrdili ti, kdo přišli uctít jeho památku.

„Jsou lidé, jako například (sovětský kosmonaut) Jurij Gagarin a Jevgenij Prigožin, na které bychom měli být hrdí. Naše děti by k ním měly vzhlížet,“ řekl muž, který se představil jako Dmitrij. Prigožina charakterizoval jako vlastence milujícího svou zemi.

Jiní se fotografovali před bronzovou sochou Prigožina v životní velikosti, lemovanou vlajkou Wagnerovy skupiny a ruskou trikolórou.

Pád letadla

Prigožin, který dokázal Wagnerově skupině obstarat reklamu i svou výraznou přítomností na sociálních sítích, kde hlásal úspěchy žoldnéřů na bojišti, se loni v létě dostal do konfliktu s ruským vojenským velením. Opakovaně nařkl nejvyšší velitele z neschopnosti a dokonce ze zrady.

Prigožinův kult mezi Rusy přežívá, jeho hrob se stal poutním místem, jeho dědictví je ale straší

Číst článek

Loni v červnu stál v čele krátké vzpoury, při které jeho žoldnéři ovládli město Rostov na Donu na jihozápadě Ruska a zahájili tažení na Moskvu.

Přesně o dva měsíce později vůdce Wagnerovy skupiny zahynul, stejně jako všichni další lidé na palubě jeho letadla, které se zřítilo severozápadně od Moskvy.

Od té doby je Prigožin oslavován jako hrdina improvizovanými památníky po celé zemi, jakkoli ruské vedení nehledí příznivě na muže, který se postaral o nejvážnější zpochybnění autority prezidenta Vladimira Putina od jeho nástupu k moci v roce 1999.

Prigožinův letoun Embraer Legacy 600 se zřítil s deseti lidmi na palubě přesně dva měsíce po Prigožinově pokusu o vzpouru.

Ruské úřady odmítly vyšetřování s účastí brazilského výrobce letadla, jak to bývá obvyklé při leteckých katastrofách, a ani po roce nezveřejnily oficiální závěry o příčinách havárie, napsal server Meduza, který také zveřejnil snímky z uctívání Prigožinovy památky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme