Po ruské invazi Ukrajina zakázala většině dospělých mužů opustit zemi. Rozhovory zpravodajů Reuters s půl tuctem mladých Ukrajinců, příbuznými, důstojníky a úředníky, poukazují na bezútěšné dilema.
Podrobnosti možné dohody jsou nejasné. Zatímco zdroje Reuters hovoří o krátkém příměří a výměně několika rukojmích, Wall Street Journal píše o až 60denním klidu zbraní a propuštění 30 rukojmí.
Jedním z místních, kteří ze Sýrie neuprchli, je 43letý Zuhajr. Žije ve čtvrti, kde v roce 2012 rebelové a vláda sváděli první bitvy. Budovy jsou zcela zdevastované a podle Zuhajra úmyslně neopravené.
V případě sunnitských arabských Syřanů je pravděpodobnost, že se vrátí do stabilnějších oblastí, velká. V případě syrských Kurdů je to ale mnohem složitější.
Blesková povstalecká ofenziva v Sýrii smetla za 11 dnů režim prezidenta Bašára Asada. Podle Evy Taterové z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd může situace vést ke kompromisu či další válce.
BBC a další k bilanci dospěly na základě informací z otevřených zdrojů: ze zpráv médií, oznámení činitelů či příspěvků příbuzných na sociálních sítích. Skutečný počet padlých bude pravděpodobně vyšší.
Rusko použilo sedm strategických bombardérů Tu-95.„Cílem masivního útoku nepřítele se opět stala energetická infrastruktura,“ uvedl na facebooku ministr energetiky Herman Haluščenko.
Na sociálních sítích kolují videa velkých explozí v jižním Libanonu, kde Izrael provádí nálety proti Hizballáhu. Místní média informují o desítkách úderů, píše agentura AFP.
„Co se týče zbraňových systémů, v tuto chvíli je nemyslitelné, a Ukrajina s tím ani nepočítá, že by stíhačky F-16 posílala nad ruské území,“ říká bezpečnostní analytik v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
„Myslím si, že jedním z krátkodobých záměrů Ukrajiny bylo odlákat ruské jednotky ze směru na Pokrovsk. Rusové ale dobré jednotky nestáhli a v Kurské oblasti nasazují všechno, co najdou,“ říká Dyčka.
Mezi zraněnými jsou tři děti nebo mladiství. V nemocnicích skončilo podle Gladkova jedenáct lidí, v těžkém stavu jsou čtyři z nich. Poškozeno bylo deset obytných domů, dva komerční objekty a plynovod.
Ukrajina ohlásila, že se jí v pátek podařilo potopit u ruskem okupovaného Krymu ponorku, schopnou odpalovat střely Kalibr. Ruské ministerstvo obrany tuto informaci zatím nekomentovalo.
Ukrajinské národní obrození je však také politicky velmi výbušné téma. A jakkoli ukrajinští politici takové otázky nemají rádi, je legitimní ptát se, co bude s ruštinou na ukrajinském území dál.
„Primárním účelem NATO je odstrašení, aby k válce nikdy nedošlo,“ připomíná v rozhovoru pro Radiožurnál šéf české armády Karel Řehka, který cestoval s prezidentem Pavlem na washingtonský summit.
Hamdán také vysvětlil, proč Hamás, který USA a EU považují za teroristickou organizaci, odmítl návrh dohody o příměří. Izrael nejprve musí přistoupit na úplné zastavení bojů.
Prigožinovi verbovat ve vězeních zakázali a začala se tím zabývat sama ruská armáda. V současnosti se dokonce uzavírají některé kolonie, protože nemají dost vězňů.
Všechny příjezdové cesty do Vovčansku jsou pod palbou ruské armády. Záchranáři a dobrovolníci odtud evakuovali například paní Iru a jejího manžela Sergeje.
Kreml ve čtvrtek označil za nepodložená tvrzení Spojených států, že ruské invazní síly použily proti ukrajinským vojákům chemické látky, a porušily tak mezinárodní úmluvu o chemických zbraních.
„Vojáci mají rodiny a další vazby na Ukrajině. Jejich nepřítomnost doma a jejich strádání má dopady na celou společnost,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz analytik Lukáš Dyčka.
Protivzdušná obrana všechny šáhedy sestřelila nad Charkovskou oblastí. Šéf vojenské správy tohoto regionu Oleh Syněhubov řekl, že drony útočily na energetickou infrastrukturu v Charkově.
Navzdory tomu, že se veřejná prostranství plní demonstranty, vládní nacionalisté upevňují své plány na trvalou okupaci Pásma Gazy, píše izraelský list Haaretz.