Bojím se. Když nebudu mít muže a rakety, končíme, říká ukrajinský plukovník bojující u Charkova
Ukrajině chybí muži, zbraně, munice a začíná přicházet o území na severovýchodě země poblíž Charkova, shrnuje americký deník The New York Times. Velitelé jednotek varují, že pokud se situace nezlepší, nebude mít armáda odkud brát posily. „Využil jsem všeho, co máme. Bohužel nemáme žádné rezervy,“ popsal novinářům generál a šéf vojenské rozvědky Kyrylo Budanov.
Podle šéfa vojenské rozvědky HUR, generála Kyryla Budanova se ruská vojska snaží vyčerpat už tak prořídlou ukrajinskou obranu. „Situace je hraniční,“ popsal novinářům Budanov. „Každou hodinou se tato situace horší a posouvá směrem ke kritickému zlomu,“ dodal.
Podobně situaci na frontě vidí i další ukrajinští důstojníci. Jejich vojáci jsou nejen v menšině, ale také čelí kritickému nedostatku zbraní, zejména dělostřelecké munice.
„Upřímně řečeno, bojím se,“ přiznal plukovník a bývalý velitel 59. brigády Oleksander Vološin. „Když nebudu mít rakety, když nebudu mít muže do boje, když nebudu mít čím bojovat, tak končíme,“ shrnul.
Nedostatek zbraní jen lehce zmírnil po průtazích nedávno schválený americký balíček pomoci v hodnotě 60 miliard dolarů, dodávek ale zatím na Ukrajinu dorazilo jen pomálu.
Obyvatelé utíkají
Důsledkem nedostatku vojáků a zbraní je, že ruské síly úspěšně postupují blíže a blíže k Charkovu, druhému největšímu městu na Ukrajině. Na začátku týdne se bojovalo především na okraji Vovčansku, malého městečka asi 70 kilometrů na sever od Charkova.
Podle poručíka Denise Jaroslavského ruské letecké údery mířily přesně na město. „Shazují pět až sedm bomb každé tři minuty,“ popsal pro The New York Times v pondělí ráno.
Ve městě Vovčansk bydlelo před válkou zhruba 17 000 lidí. Většina utekla, nejvíce asi v posledních několika týdnech s přibližující se frontou. Zbylých 200 až 300 osob se místní úřady a vojáci nyní pokouší evakuovat.
„Jezdíme po městě a snažíme se najít adresy. Ruská armáda ostřeluje evakuační cesty,“ popsal jeden z dobrovolníků, který se záchrany účastní. „Pořád slyšíme exploze.“
„Je to peklo,“ popsala Tetiana Poljaková, která byla evakuována z Vočvansku v noci z pátku na sobotu. „Věřte mi, od začátku války jsem viděla všechno. Viděla jsem ostřelování. Viděla jsem všechno, ale tohle jsem ještě neviděla,“ dodala.
Útok na Vovčansk nepřišel nečekaně. O tom, že Rusové shromažďují síly s cílem nové ofenzívy na severovýchodě, informovaly ukrajinské úřady a armáda v posledních týdnech několikrát.
Podle Kyryla Budanova musí teď ukrajinská armáda přesunout co nejvíce sil právě sem na sever od Charkova, aby ubránila severovýchod země.
„Všechna naše vojska jsou buď tady, nebo v Časiv Jaru,“ řekl s odkazem na město v Doněcké oblasti zhruba 200 kilometrů jižně od Charkova, kde v posledních týdnech také útočila ruská armáda. „Využil jsem všeho, co máme. Bohužel nemáme žádné rezervy,“ dodal Budanov.
Město je podle vídeňského vojenského analytika Franze-Stefana Gadyho klíčovým strategickým bodem pro ukrajinskou armádu. Právě z Časiv Jaru bránila ukrajinská vojska dosud nezabrané území na jihovýchodě Donbasu, které se Rusové pokouší dobýt.
Podle Budanova chtěli Rusové především vzbudit rozruch a paniku napříč regionem. „Proto se momentálně snažíme stabilizovat frontu a pak zatlačit ruská vojska zpět za hranici,“ nastínil.
Má za to, že se Ukrajincům situaci stabilizovat podaří, ale obává se, že stažením všech sil na jedno místo otevře ruským jednotkám příležitost zaútočit na severu Charkova v Sumské oblasti.
Podle The New York Times postupovaly ruské jednotky dříve převážně skrz slabě bráněné a prakticky neosídlené území, což jim umožnilo relativně rychlý posun.
Nyní se však ruským silám povedlo dobýt hustěji osídlené oblasti, což znamená, že boje mohou nabrat na intenzitě. Podle Oleha Syněhubova, šéfa vojenské administrativy Charkovské oblasti, bylo na severovýchodě Ukrajiny od pátku evakuováno téměř 6000 lidí.