K deportaci postačí i lajkování nenávistných příspěvků. „Požadavek na politiku ve společnosti je. Otázka je, jestli toto opatření bude efektivní,“ říká Vladimír Handl z FSV Univerzity Karlovy.
Vládní nařízení podle výkladu Národní sportovní agentury platí jen pro reprezentanty svých zemí, což tenisté nejsou, neboť na turnajích hrají pod neutrálním statusem a bez státních symbolů.
„Je možné, že překročili hranici autem. Policie na silnicích nekontroluje, o cestě do země se dozvíme primárně na letišti,“ řekl o ruských tenistech náměstek ministerstva zahraničí Jan Marian.
Organizátoři nepředpokládají, že by se turnaje účastnila jakákoliv hráčka s ruským či běloruským občanstvím. V Česku kvůli ruské invazi na Ukrajinu platí zákaz startu ruských a běloruských sportovců.
Podle tisku se jeden z čínských diplomatů zapojil do snahy zastrašit kanadského konzervativního poslance, který například inicioval návrh, aby Kanada prohlásila přístup Číny k Ujgurům za genocidu.
Berlín se k věci zatím nijak nevyjádřil. Německý server Focus psal koncem března o chystaném vyhoštění asi 30 ruských diplomatů kvůli podezření, že vykonávají špionážní činnost.
„Žádáme velvyslanectví Ruské federace, aby stáhlo dnes zaslanou nótu,“ uvedl premiér Petkov. Podle něj je nutné ponechat otevřené komunikační kanály mezi oběma zeměmi.
Postoj německé vlády vůči Moskvě výrazně ovlivnilo odhalení masakru civilistů v ukrajinském městě Buča, které okupovala ruská armáda. Berlín kvůli tomu plánuje zavést další sankce.
Dvouletý medvědí samec známý jako Juan Carrito byl uspán a vysazen v parku Majella v Abruzzu ve střední Itálii, asi 40 kilometrů od městečka Roccaraso, kde se stal hvězdou.
Bulharsko vyhostilo deset ruských diplomatů akreditovaných v zemi. Podle ministerstva zahraničí v Sofii působili v rozporu s vídeňskou úmluvou o diplomatických vztazích.
Na Slovensku jde o jednu z nejrozsáhlejších operací, spolupracovala na ní jak vojenská zpravodajská služba, tak policie. Slovensko také v rámci akce vyhostilo tři ruské diplomaty.
Slovenské ministerstvo zahraničí ČTK oznámilo, že Bratislava rozhodla o vyhoštění tří pracovníků ruského velvyslanectví, v prohlášení se ale neuvádí, zda krok souvisí se zmíněným případem.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian řekl, že malijská vojenská vláda je „mimo kontrolu“ a není legitimní. Dodal, že není možné udržet stávající stav kvůli zhoršujícím se vztahům s juntou.
Muž byl přitom již za obdobnou trestnou činnost v podmínce. Jde tak o druhého muže ze snímku, kterého poslal nepravomocně soud za mříže, vyplývá to z rozsudku.
Zacharovová připomněla, že ministr vnitra Jan Hamáček dříve uvedl, že po oznámení údajů o incidentu ve Vrběticích začala Praha stahovat z Ruska pracovníky svých zvláštních služeb.
Česko museli ruští diplomati a zaměstnanci opustit kvůli kauze Vrbětice do konce května. Od úterý by na ruské ambasádě v Praze mělo působit sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků.
RIA Novosti v poměrně obšírném textu zmiňuje různé možnosti, jak zachovat chod ambasád, přičemž někdy lze například využít outsourcing. Ten ale možná Rusko pro Čechy zakáže.
Na znamení solidarity s Českou republikou vypověděly minulý týden ruské diplomaty i Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Jejich velvyslance si na středu předvolalo ruské ministerstvo zahraničí.
Na kauzu upozornil loni Radiožurnál s tím, že Borisenka české tajné služby považovaly za vysokého důstojníka ruské rozvědky GRU. Černý nákup munice měl být součástí skryté akce vojenské tajné služby.
Letadlo z tzv. vládní letky odletělo do Moskvy v odpoledních hodinách z vojenského letiště Kbely. Naopak do Moskvy odpoledne z Prahy zamířil ruský speciál s ruskými diplomaty.
Moskva označuje protesty proti uvěznění opozičního politika Alexeje Navalného za nezákonné akce. Policie při nich zadržela již více než 10 000 účastníků.