Kanada a Čína si vyhostily diplomaty. ‚Nebudeme tolerovat vměšování,‘ uvedla kanadská ministryně
Kanada v úterý vyhostila jednoho čínského diplomata kvůli údajnému zastrašování kanadského opozičního poslance Michaela Chonga, který dlouhodobě kritizuje přístup čínských úřadů k etnické menšině Ujgurů. Čína v reakci na to oznámila vyhoštění vedoucí kanadského konzulátu v Šanghaji, informovala agentura AP. Peking nevyloučil další odvetná opatření.
Podle kanadského tisku se jeden z čínských diplomatů zapojil do snahy zastrašit kanadského konzervativního poslance Chonga, který v parlamentu například inicioval návrh, aby Kanada prohlásila přístup Číny k Ujgurům za genocidu.
USA a Kanada chtějí snížit závislost na autoritářských zemích. Začnou u kritických materiálů či polovodičů
Číst článek
Čína podle deníku The Globe and Mail také zjišťovala informace o poslancově rodině, která žije v Hongkongu. Noviny se odvolávaly na zjištění kanadské tajné služby CSIS z roku 2021.
„Nebudeme tolerovat žádné zahraničí vměšování,“ uvedla kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová. Vláda premiéra Justina Trudeaua čelila kritice tisku i opozice, že aktivitám čínských diplomatů nečinně přihlíží.
‚Právo zavést další opatření‘
Vyhoštění svého diplomata označil Peking za „nerozumné rozhodnutí“, které nemá opodstatnění. Kanadské konzulce v Šanghaji Jennifer Lynnové Lalondeové nařídil, aby do 13. května opustila zemi. Čínské ministerstvo zahraničí také uvedlo, že „si vyhrazuje právo zavést další opatření“ v reakci na vyhoštění diplomata ze své mise v Torontu.
Podle kanadského premiéra Trudeaua i informací ze zpravodajských služeb, které zveřejnila kanadská média, se Peking snažil ovlivnit kanadské parlamentní volby v roce 2019 a 2021. To ale Čína odmítá. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté od roku 2018, kdy kanadské úřady zadržely finanční ředitelku čínské technologické společnosti Huawei Meng Wan-čou.