Jaká jména odhalila zavazadla vyhoštěných Rusů? Ze štítků jdou vyčíst iniciály vojenského přidělence
Mezi osmnácti vyhoštěnými ruskými diplomaty, které české úřady identifikovaly jako důstojníky tajných služeb, je i oficiální vojenský a letecký přidělenec v Praze Viktor Viktorovič Buďjak. Ve funkci loni nahradil Jevgenije Borisenka, který byl v Česku zatčen při nelegálním nákupu speciální nábojů do odstřelovacích pušek.
Na kauzu upozornil loni Radiožurnál s tím, že Borisenka české tajné služby považovaly za vysokého důstojníka ruské rozvědky GRU. Černý nákup munice měl být podle českých zpravodajců součástí skryté akce této vojenské tajné služby.
Kauza ruského diplomata, kterého policie zatkla při nákupu munice, spustila ‚vybíjenou‘ na ambasádách
Číst článek
Aktuální postup českých úřadů dokládá, že jako vysoko postaveného důstojníka GRU označily tuzemské služby i Borisenkova nástupce. „Bez komentáře,“ odmítla jakékoliv vyjádření pro Radiožurnál mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Štíchová.
Že byl Buďjak mezi vyhoštěnými, dokládá označení zavazadel ruských diplomatů, jak je v pondělí na ruzyňském letišti dokumentovali před jejich odletem do Moskvy přítomní novináři včetně redaktorů Českého rozhlasu. Radiožurnálu informaci navíc potvrdil zdroj z bezpečnostních složek.
Zkratka na zavazadle
Ze zveřejněných fotografií a videí vyplývá, že některé kufry byly označeny štítkem s nápisem v azbuce БBBBAT. V latince to znamená BVV, tedy iniciály Buďjak Viktor Viktorovič, a také VAT, což je označení pro vojenského přidělence neboli atašé.
Vojenský přidělenec
Vojenský a letecký přidělenec je vysoká diplomatická funkce. Na jednotlivých ambasádách má na starosti zejména udržování vzájemných vztahů s armádou v dané zemi. Přidělenec nebo jeho zástupci mají komunikovat s vojáky a bezpečnostními experty, sbírat informace o vojenských aktivitách nebo zbrojních systémech hostitelské země, stejně jako sledovat efektivnost případné spolupráce. Například podle bývalého českého velvyslance ve Velké Británii nebo v USA Michaela Žantovského je tento post v případě Ruska zpravidla obsazován důstojníky vojenské tajné služby GRU. Úřad vojenského přidělence Moskvy v Praze byl přitom předmětem citlivých diplomatických sporů už před více než deseti lety. České úřady totiž vyhostily ruského diplomata na tomto postu i v roce 2009. A také tehdy bylo důvodem pro jeho vypovězení přesvědčení českých tajných služeb, že ve skutečnosti tento diplomat pracuje pro ruskou rozvědku.
Týdeník Respekt dříve v reakci na zjištění Radiožurnálu informoval, že Buďjak měl v rámci GRU spolupracovat s tajnou jednotkou 29155. Právě její příslušníci přitom mají mít na svědomí výbuchy ve Vrběticích, ale i pokus o otravu Sergeje Skripala ve Velké Británii.
K čemu přesně měla být určená speciální munice, kterou loni v červnu v České republice pod skrytým dohledem policie nakupoval na černém trhu jeho předchůdce, není dosud jasné. Tuzemské zpravodajské služby nicméně podle informací Radiožurnálu pracují s verzí, že náboje mohly být určené právě pro elitní jednotku GRU.
Citlivý a ojedinělý případ každopádně spustil oboustranné čistky na ambasádách už v druhé polovině loňského roku. Radiožurnál v březnu informoval, že Rusko od loňského léta postupně vypovědělo nebo odmítlo tři oficiální vojenské diplomaty z Česka, což v praxi představuje polovinu tamní vojenské sekce. Česká strana na kroky Moskvy reagovala stejně tvrdě a podle zásady reciprocity.
Vzájemné vyhazovy v přímé souvislosti s „nábojovou“ kauzou Buďjakova předchůdce se přitom týkaly pouze diplomatů z vojenských sekcí obou ambasád. Aktuální rozhodnutí Prahy o vyhoštění 18 ruských diplomatů kvůli angažmá agentů GRU v explozích ve vrbětickém muničním skladu jde už stejně jako ruská odveta napříč sekcemi obou velvyslanectví.
12 z 18 vyhoštěných
Z označení jednotlivých kufrů na ruzyňském letišti a jejich porovnání s aktuální veřejně dostupnou diplomatickou listinou například vyplývá, že zemi musel opustit třeba zástupce ruského velvyslance Alexandr Antonov. Upozornil na to Deník N s tím, že tento diplomat figuroval v loňské dezinformační kauze ricin spojené s údajnými – a českou kontrarozvědkou později vyvrácenými – plány na likvidaci dvou českých komunálních politiků.
Mezi vyhoštěnými diplomaty je také dosavadní první sekretář ambasády Alexej Kolmakov nebo tajemník velvyslanectví Jevgenij Golikov. Oba se v minulosti například veřejně angažovali v akcích namířených proti odstranění sochy maršála Koněva v Praze 6.
Ruský diplomat zatčený v Česku s náboji zastával post, který obsazují důstojníci tajných služeb
Číst článek
Celkem Radiožurnál na základě dostupných fotografií a videí z ruzyňského letiště identifikoval dvanáct z osmnácti ruských diplomatů, které české úřady označily za důstojníky ruských tajných služeb.
Na seznamu jsou také tajemníci ambasády Andrej Makarenko, Anton Bělov a Konstantin Ševčuk, politický atašé Jurij Jegorov nebo náměstek obchodního zástupce Dmitrij Moskovkin.
Server Evropský rozhled pak v úterý upozornil, že mezi vyhoštěnými jsou i další tajemníci ambasády Maxim Krailin, Alexej Triakin nebo Alexander Dudnik.