V Německu kancléřku může vystřídat kancléřka

Když Helmut Kohl v březnu 1983 jako čerstvě potvrzený kancléř usedl v Bundestagu, zarazil ho pohled na poslance strany, která poprvé získala své mandáty v celoněmeckých volbách. Mladí muži a ženy zastupující Zelené budili rozruch svým programem spojujícím ochránce životního prostředí a pacifisty i svým vzhledem, když se na zasedání Spolkového sněmu dostavili v ručně pletených svetrech s norskými vzory a v teniskách.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolupředsedkyně německé strany Zelených a kandidátka na kancléřský úřad Annalena Baerbocková

Spolupředsedkyně německé strany Zelených a kandidátka na kancléřský úřad Annalena Baerbocková | Foto: Kay Nie | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kancléř Kohl na jejich adresu mezi svými utrousil, že i tento problém se dá vysedět a že do dvou let se vytratí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Adam Černý: V Německu kancléřku může vystřídat kancléřka

Jindy prozíravý politik se tentokrát mýlil. Zelení v německé politice vydrželi a v roce 1998 vstoupili do vládní koalice, když sociální demokraté ve volbách Kohlovu CDU porazili. Letos se před Zelenými, kterým průzkumy za unionisty přisuzují odstup sotva dvou tří procent, dokonce rýsuje sice těžká, ale reálná vyhlídka, že kancléřský úřad získá jejich kandidátka.

Pokud se tak stane, nynější kancléřku by vystřídala zase žena, Annalena Baerbocková, která je podobně jako Angela Merkelová pověstná svou snahou poznat věci do detailu.

Jak se to mohlo přihodit? Za prvé, unionistické strany, křesťanští demokraté se svými bavorskými politickými bratranci, křesťanskými sociály, po letech u moci vykazují známky únavy a letošní jaro se vyčerpávali dohady, kdo je má vést do voleb.

Křesťanskodemokratická unie chce jako nástupce Merkelové předsedu Lascheta. Söder rozhodnutí přijal

Číst článek

Závodnice ve skocích na trampolíně

Za druhé, Zelení v opozici na svém vzestupu vytrvale pracovali, na rozdíl od konkurence se jim dařilo získávat řadu nových členů, vystupují jako strana, kterou už nerozdírají tradiční rozpory mezi takzvanými realos a fundis, tedy zastánci pragmatických řešení a naopak obhájců názoru, že už podíl na moci je kompromisem.

Strana, jejíž stoupenci v 80. letech minulého století chodili na demonstrace proti jadernému zbrojení s heslem Lepší rudý než mrtvý, dnes ve svém programu píše, že členství v Severoatlantické alianci je nezbytnou součástí obrany, a prosazuje větší evropskou integraci. V Německu dnes Zelení představují zavedenou stranu, jejíž zástupci jsou součástí vládních koalic v jedenácti z celkem šestnácti spolkových zemí.

Má jejich kandidátka na kancléřku nějakou slabinu? Mladistvý vzhled čerstvé čtyřicátnice Annaleny Baerbockové je ve srovnání s většinou jejích konkurentů, usedle vyhlížejících pánů středního věku, jistě trumfem.

Těžko však bude moci popřít, že za sebou nemá žádnou zkušenost s vedením třeba ministerstva na zemské úrovni. Majitelka dvou univerzitních diplomů, matka dvou dětí a někdejší špičková závodnice ve skocích na trampolíně si přesto věří: „Pracovat tři roky jako spolupředsedkyně strany, vytrvale jednat v Bundestagu a starat se o dvě malé dcery, to vás opravdu otuží.“

Autor je předseda Syndikátu novinářů ČR

Adam Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme