Francouzi kvůli diplomatickému napětí stáhnou z Mali bojové jednotky. Odejde i část českých vojáků

Západoafrické Mali zcela nebo částečně opustí vojáci několika zemí. Odejdou hlavně Francouzi, jejichž velvyslance malijská junta vyhostila. Skončí také vojenské operace, na kterých se podílí Kanaďané a evropští partneři Francie, včetně Čechů.

Bamako Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotky francouzské armády předaly základnu v Timbuktu do rukou malijské armády. Velitelé si předali symbolický dřevěný klíč

Jednotky francouzské armády předaly základnu v Timbuktu do rukou malijské armády. Velitelé si předali symbolický dřevěný klíč | Zdroj: Profimedia

Na končící vojenské operaci Takuba, která začala z francouzské iniciativy v roce 2020, se podílí asi 14 evropských zemí včetně České republiky. Skončí také operace Barkane.

Obě mise mají za cíl bojovat s islamistickými milicemi. Není to ale tak, že by ty západní armády zcela odešly - výcvikové mise na místě zatím setrvávají.

‚Jednoznačná facka‘ Francii. V Paříži kvůli vyhoštění velvyslance řeší, co s misí v neklidném Mali

Číst článek

„V Mali máme tři mise, na kterých participujeme jako Česká republika. Jedna je EUTN, ta by měla pokračovat. Druhá je v rámci UN, tedy Spojených národů. A třetí je Takuba, která je samostatná - tvoří ji země v různé koalici podle dohody,“ popsala Radiožurnálu situaci ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Konec francouzské mise není náhlý, jednotky se z Mali stahují už několik měsíců, a to z rozhodnutí vlády. Opustily už například město Timbuktu.

Francouzi s islamisty v Sahelu bojují už devět let. Vztahy s Mali se ale zhoršují od vojenského převratu v roce 2020. Koncem ledna letošního roku pak Mali vyhostilo francouzského velvyslance a vyzvalo Dánsko, aby ze země okamžitě stáhlo své vojáky. Odchod jednotek následně oznámilo také Švédsko, a to kvůli přítomnosti ruských žoldnéřů, které do Mali pozvala vláda.

Malijská junta sice přítomnost Vagnerovy armády, jak se žoldáci nazývají, popírá. Družicové snímky, o kterých pojednává  zpráva amerického think tanku Center for Strategic and International Studies (CSIS), ale vypovídá o opaku.

Ačkoliv obě bojové operace v Mali končí, Francie chce - společně se svými spojenci - v regionu zůstat. V úvahu připadá jako náhradní hostitelská země Niger.

Vojenské síly zůstanou nasazené také v Burkině Faso, kde kvůli špatné bezpečnostní situaci armáda letos provedla převrat.

Vojáci v Burkina Fasu sesadili prezidenta. Zastavili také platnost ústavy a rozpustili vládu a parlament

Číst článek

Zahraniční vojáky chtějí

Představitelé zemí západní Afriky o zahraniční vojenskou přítomnost přitom stojí. Například podle prezidenta Ghany Nany Akufo-Adda je existence mise OSN v Mali zásadní. O pokračování boje s islamisty má zájem také senegalský prezident Macky Sall, který zároveň předsedá západoafrickému hospodářskému společenství ECOWAS.

Je šance, že se končící operace Takuba změní v jinou misi působící v některé ze sousedních zemí Mali. Pokud by k tomu došlo, Česká republika by na to podle ministryně obrany reagovala.

„V tuto chvíli Česká republika žádnou takovou žádost na stole nemá. Vím i z nějakých neformálních jednání, že se o něčem takovém jedná. Samozřejmě, pokud by k něčemu takovému došlo, tak by nás čekalo hlasování na vládě, v obou komorách Parlamentu, v obou výborech, protože by to byla úplně nová mise,“ řekla Černochová.

Region Sahelu je významný pro mezinárodní bezpečnost a působí zde hned několik teroristických skupin. Využívají toho, že je řídce osídlený a moc z hlavních měst tam často nedosáhne.

Kateřina Havlíková, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme