„Trump by opravdu mohl pomoc odepřít, země se musí víc soustředit na obranu a možné hrozby. Je 10 let od anexe Krymu, Ukrajina čelí invazi a Evropa pořád nevidí tu červenou linii," míní expertka.
Evropa má deficit v investicích do bezpečnosti a obrany, tvrdí Koštoval: „Potřebujeme demonstrovat obranyschopnost v horizontu tří až pěti let. A toho investováním na úrovni dvou procent nedosáhneme.“
Také se někdy zmiňuje údajný slib, že na území nových členských států NATO nebudou stát vojenské základny například americké armády. „To byla a je pravda,“ uznává bezpečnostní analytik Jan Ludík.
Chemické vojsko podle kontrolorů nemůže komplexně podporovat činnost bojových jednotek armády. Kromě toho také pouze částečně plní některé cíle sil NATO.
Zrušení základní vojenské služby před dvaceti lety znamenalo i konec odvodů. Armáda ovšem dnes nemá přehled o lidech, kteří by v případě krize byli schopní vojenské služby.
Náčelníci na jednání podle Řehky mluvili o zřízení společné skupiny a platformy pro sdílení informací o budoucích nákupech vojenského vybavení jednotlivých zemích.
Kontrakt s americkou společností Bell za 14,6 miliardy korun počítá s 12 vrtulníky, osmi víceúčelovými vrtulníky UH-1Y Venom a čtyřmi bojovými vrtulníky AH-1Z Viper.
„Cílem jednání bylo získat od Spojených států podrobnější informace zejména v oblasti modelu financování projektu tak, aby bral v úvahu rozpočtové možnosti Česka,“ uvedlo ministerstvo obrany.
Strach je jedna z nejsilnějších lidských emocí. Děti se bojí tmy, křiku, neznáma. A instinktivně hledají bezpečí. U dospělých tomu není jinak. V politickém boji se to bohužel dá zneužít.
Česká armáda je podle bývalého náčelníka Generálního štábu sice konstruována na účast ve větším konfliktu, ale nemá dotaženou spoustu klíčových modernizačních projektů.
Podle generálního štábu stoupl letos zájem o službu v armádě oproti loňsku o osm procent. Do konce září přišlo do rekrutačních středisek 3600 lidí, o skoro 300 víc než loni.
Ministerstvo financí neposlalo úřadům dostatek peněz na vyšší platy zaměstnanců, které se měly zvýšit od září, píše ekonomický deník E15. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Třídenního cvičení se zúčastnilo více než tisíc vojáků z pěti zemí. „Cíle cvičení byly splněny. Jednotka bude schopna plnit úkoly, které jsou před ni postaveny,“ říká generálmajor Procházka.
Předcházet ztrátám na životech se snaží ukrajinští vojáci s pomocí českých instruktorů. Nesoustředí se však jen na samotné ošetření, ale i na plnění povinností v rámci bojových operací.
„Tohle je ten nejlepší způsob pro obě země, a to nejen z hlediska bonusu v podobě nižších cen, ale v jednom regionu bude té techniky víc,“ uvedla ministryně Černochová.
Kdyby americká armáda byla stát, její spotřeba paliva by ji zařadila na 47. místo na žebříčku největších znečišťovatelů na světě, mezi Peru a Portugalsko.
Rusko v odvetě za dodávky vojenské techniky Ukrajině pozastavilo opravárenským podnikům v České republice a Bulharsku platnost certifikátů pro opravy vrtulníků ruské výroby.