Už jen to, že Česko od prvního dne budovalo alianční misi na Slovensku, je velký úspěch. Čeští vojáci si vyzkoušeli novou roli a mise se zúčastnili i příslušníci armádních aktivních záloh.
Podle deníku El País se zástupci členských zemí při jednáních, jež se uskutečnila tento týden v Bruselu, nedohodli na prodloužení mise po 18. květnu, kdy její mandát končí.
Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) zákaz dovozu ruského obilí nijak neohrozí potravinovou bezpečnost v Evropě. Vítá i kroky Evropské komise ke zmírnění jejích ekologických požadavků.
Trojice družic bude pomocí přesných laserů měřit takzvané gravitační vlny - a ty vědcům objasní například chování černých děr. Česká součást bude pro jeho funkci klíčová.
Podle OSN počet Arménů, kteří uprchli z Náhorního Karabachu do Arménie, překročil 100 000. Před ázerbájdžánskou bleskovou operací z minulého týdne přitom v oblasti žilo odhadem 120 000 lidí.
Vojenské cvičení se uskuteční v Německu, v Polsku a v pobaltských zemích, a to v únoru a březnu. Forma české účasti se zatím zvažuje. Manévrů se zúčastní i Švédsko, které se členem NATO ještě nestalo.
Za dobu svého fungování oběhla družice planetu více než 33 000krát a vědci z ní dokázali získávat data do posledního dne. Poslední záznam je z 6. června, kdy se VZLUSAT-1 odmlčel.
Starship je druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému, který bude podle SpaceX schopný do vesmíru přepravovat více než 100 tun nákladu najednou, nebo až 100 lidí.
Secvičení v litevském Pabradé slouží jako nácvik spolupráce před květnovým hlavním certifikačním cvičením Iron Wolf. Má ale taky posilovat bojovou a obrannou schopnost východního křídla NATO.
„Lidi často nadávají na spoustu pitomostí, které nejsou vůbec důležité. Pak vidíš, jak tady lidi žijí, co se tu děje a řekneš si, že naše problémy jsou úplně malé,“ míní Silvie Koubková.
Walter Cunningham s ostatními členy posádky uskutečnili nejen 163 obletů Země, ale také úspěšně provedli řadu pokusů, mezi nimiž byl i přibližovací manévr s pomocí druhého stupně rakety.
Cvičení vychází z dvoustranné dohody české a ukrajinské vlády. Výhledově by mělo být podle podkladů převedeno pod asistenční misi Evropské unie, která by Česku mohla vrátit část nákladů.
Cílem této mise bude shromáždit a analyzovat fakta dokazující porušování lidských práv při protivládních demonstracích. Návrh předložily Německo a Island.
Martin Kulíšek poslední dva roky vedl jednu z kanceláří civilní mise Evropské unie. Ta spolupracovala s místními policisty, celníky nebo kontrarozvědkou a nově radí s vyšetřováním válečných zločinů.
Jana Poláčková byla teprve třetí Češkou, která vyrazila na mírovou misi OSN v Africe jako vojenský pozorovatel. Dva roky zkušeností popsala v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Novému bojovému uskupení na Slovensku velí Češi. V první, přípravné rotaci česká armáda vyslala chrudimské výsadkáře, které v polovině června vystřídá 41. mechanizovaný prapor ze Žatce.
Sněmovna schválila vyslání českých vojáků do nové jednotky Severoatlantické aliance na Slovensko. Senát dal souhlas už před týdnem. Čeští vojáci mají mnohonárodní jednotce velet.
Evropské země se z afrického regionu ale zcela stáhnout nechtějí. Momentálně hledají náhradní hostitelksou zemi, ve které by působily. V potaz připadá Niger.
Bojová mise Spojených států trvá od roku 2003, kdy americká koalice podnikla invazi do Iráku pod záminkou existence zbraní hromadného ničení. Zbraně se nikdy nenašly.
Dobrou zprávou ale podle vědců je, že se podařilo nabrat nejméně 400 gramů materiálu, což je mnohem více, než v co vědci doufali. Za dobrý výsledek by považovali aspoň 60 gramů.