Nevidím jediný důvod, proč by ruské obilí mělo být v Evropě jakkoliv přítomno, říká ministr Výborný

Evropská komise ustoupila z některých ekologických požadavků v rámci zemědělské politiky. Její návrh zároveň zvažuje i možnost omezení dovozu ruských zemědělských produktů do Evropské unie. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v rozhovoru pro Český rozhlas Plus hodnotí oba kroky pozivitně. A vysvětluje zároveň, co bude součástí mise českých zemědělců, kteří zamíří v neděli do Vietnamu a na Filipíny.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství, Marek Výborný

Ministr zemědělství, Marek Výborný | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jestli dovolíte, já bych začal jednou aktualitou. A sice, že Evropská komise vyhověla zemědělcům a navrhla zrušit některé ekologické požadavky, které na ně dosud měla v rámci společné zemědělské politiky. Přesto zástupci zdejší Agrární komory tvrdí, že to jejich protesty naplánované na 20. března nezvrátí. Můžu vás poprosit o reakci?
Tak já nemohu asi komentovat rozhodnutí nebo kroky Agrární komory nebo jiných nevládních organizací v České republice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL)

Určitě jsem rád, že dochází, řekněme, k nějakému zracionálnění pohledu na ty podmínky, které si Evropská komise kladla v posledních letech, protože se ukazovalo, že by se Evropa – a notabene i Česká republika – stala velmi rychle nekonkurenceschopnou vůči zbytku světa. Takže ty současné kroky Evropské komise vítám a Česká republika se jim zcela jistě dokáže v brzké době přizpůsobit.

Návrh Evropské komise údajně posuzuje, zda by bylo možné omezit dovoz ruských zemědělských produktů do Evropské unie, což jste v Českém rozhlase už dříve zmiňoval. Na jaké překážky zatím tento plán naráží?
Myslím, že tady je to skutečně o rozhodnutích Evropské rady, která se sejde příští týden.

Já jsem ale jednoznačně pro to, aby v situaci – kdy Rusko je agresor, který utočí na Ukrajinu a páchá tam válečné zločiny – tak, aby v rámci sankčních seznamů bylo zařazeno i obilí, protože to neohrozí nijak potravinou bezpečnost v Evropě.

Naopak teď řešíme dovozy z Ukrajiny a já nevidím jediný důvod, proč by ruské obilí mělo být v Evropě jakkoliv přítomno.

Export masa a chmele

A teď už k vaší cestě do Vietnamu a na Filipíny. Co tam chcete vyjednat? Jaké jsou hlavní důvody té cesty?
Ta cesta má na prvním místě obchodní význam. Máme v rámci delegace naprostou většinu tvořenou právě exportéry z oblasti potravinářství, z oblasti agrárního exportu.

Na podzim jsme takto absolvovali poměrně úspěšnou misi i vzhledem k tomu, jak nám stoupl export do zemí střední Asie, Kazachstán, Uzbekistán. Tentokrát jsme zacílili právě na Filipíny a Vietnam, kde je pro nás ten potenciál obrovský.

Cílem jsou ta čtyři byznysová fóra, kde potom, jak máme zkušenost, dochází už k vydání konkrétních kontaktů, navazování obchodních vztahů. Velký význam pro nás má export masa a masných výrobků, případně genetického materiálu skotu.

Je to jeden z bodů programu té politické části, kdy chceme vyjednat nutné certifikáty k exportu masa do těchto zemí.

A můžeme naopak využít něco my? Třeba pracovní sílu, protože ve vaší podnikatelské misi jsou i zástupci pracovních agentur.
Přesně tak. Aktuálně není neznámý fakt, že nám jenom v zemědělství chybí ročně 8 až 10 tisíc pracovních míst obsazených. A v tuto chvíli, když se podíváme na nezaměstnanost v rámci České republiky, tak my nemáme v zásadě, kde brát tu novou pracovní sílu. Proto se snažíme využít pracovní síly ze zahraničí.

Evropská komise zrušila některé ekonomické požadavky na zemědělce. Reaguje tak na protesty

Číst článek

Vloni jsme navýšili kvóty právě pro Filipínce. Je to jeden z důvodů, proč vezu zástupce pracovních agentur, protože do budoucna, i proto, abychom dokázali zůstat konkurenceschopní, tak potřebujeme mít pracovní sílu k dispozici i v oblasti zemědělství.

A očekáváte, že do budoucna budou země Sdružení národů jihovýchodní Asie ještě růst na významu? A že to může být i příležitost pro české podnikatele?
Myslím si, že bezesporu. Opravdu byl o tu misi velký zájem a nakonec jsme museli vybírat, koho z podnikatelů, exportérů s sebou vezmeme. Zacílili jsme výhradně na oblast agrární a potravinářskou – vezeme s sebou třeba exportéry českého chmele a sladu, protože samozřejmě i pivovarnictví se v oblasti ASEANu velmi dynamicky rozvíjí.

Potenciál tam proto určitě máme obrovský a chceme ho využít. Pokud nebudeme vozit podnikatele a exportéry do této oblasti, pokud to nepodpoříme i z té stránky politické a diplomatické, tak se tam prostě nedokážeme uchytit. Hrajeme o budoucnost a to je cíl mé cesty.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme