OBSE zastavila misi na východě Ukrajiny. Důvodem jsou sobotní protesty poblíž jejího sídla

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v neděli oznámila, že pozastavila z bezpečnostních důvodů svou monitorovací misi na východě Ukrajiny. Důvodem jsou obavy o bezpečnost kvůli sobotním protestům poblíž jejího sídla v Doněcku, který ovládají proruští separatisté. S odvoláním na zástupce organizace o tom informovala agentura Reuters.

Doněck Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté protestovali kolem sídla OBSE . Požadovali propuštění povstaleckého vojáka, jehož zajala nedávno ukrajinská armáda.

Proruští separatisté protestovali kolem sídla OBSE . Požadovali propuštění povstaleckého vojáka, jehož zajala nedávno ukrajinská armáda. | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě konfrontovalo v sobotu na 200 proruských demonstrantů, kteří požadují propuštění povstaleckého vojáka, jehož zajala nedávno ukrajinská armáda.

Mise organizace čelila protestům pořádaným separatisty už dříve, ale tentokrát demonstranti zřejmě zablokovali vstup do hotelu, kde pozorovatelé sídlí, podotkla agentura Reuters.

Soud potvrdil dvacetiletý trest uprchlému Čechovi, který bojoval za ruské separatisty

Číst článek

„Kvůli obavám o naši bezpečnost a s ohledem na bezpečnostní pravidla, jsme přerušili naše operace,“ sdělil Yaşar Halit Çevik z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, podle něhož se nicméně pozorovatelé necítili protestujícími přímo ohroženi.

Povstalci tvrdí, že ukrajinská armáda zajala ve středu poblíž frontové linie jednoho z jejich mužů, jenž byl členem výboru dohlížejícího na dodržování příměří. Kyjev uvedl, že tento muž je občanem Ruska a patřil ke skupině ruských vojáků, kteří v oblasti prováděli tajnou výzvědnou misi.

Konflikt na východě Ukrajiny vypukl poté, co protesty v zemi v roce 2014 svrhly proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Rusko následně anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo ozbrojené povstání proruských separatistů v Donbasu.

Velké boje na východě Ukrajiny, které si vyžádaly na 14 tisíc životů, utichly po uzavření mírových dohod v Minsku v roce 2015. Žádné příměří se však nepodařilo zcela udržet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme