Kim Čong-un v Číně jednal se Si Ťin-pchingem. Mluvili spolu o bezjaderné KLDR

Vůdce KLDR Kim Čong-un pobýval v Číně a jednal s prezidentem Si Ťin-pchingem. Pondělní informace médií o první Kimově zahraniční cestě od nástupu k moci ve středu potvrdila agentura Nová Čína, podle níž Kim během jednání prohlásil, že jeho cílem je ukončení severokorejského jaderného programu. Podle vyjádření oficiální severokorejské agentury KCNA přijal Si Kimovo pozvání k návštěvě KLDR.

Peking/Pchjongjang (Aktualizováno: 13:38 28. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce KLDR Kim Čong-un a čínský prezident Si Ťin-pching s manželkami.

Vůdce KLDR Kim Čong-un a čínský prezident Si Ťin-pching s manželkami. | Foto: CCTV | Zdroj: Reuters

Podle analytiků schůzka Kima se Siem potvrdila spojenectví Severní Koreje a Číny a posílila tím pozici KLDR před chystaným summitem s Trumpem a s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, s nímž se má severokorejský diktátor sejít koncem dubna. Čína se zase ujistila, že nezůstane stranou nejnovějších diplomatických aktivit kolem KLDR, napsala agentura Reuters.

KLDR a Rusko se chtějí propojit novým mostem. 'Vylepšíme vztahy,' slibují si Severokorejci

Číst článek

„Otázka denuklearizace Korejského poloostrova může být vyřešena, pokud Jižní Korea a Spojené státy odpoví na naše úsilí dobrou vůlí, vytvoří ovzduší míru a stability a přijmou progresivní, souběžná opatření k dosažení míru,“ řekl Kim na setkání se Si Ťin-pchingem.

Kimovi předchůdci ve funkci, jeho dědeček Kim Ir-sen a otec Kim Čong-il, v minulosti rovněž slibovali, že přestanou vyvíjet jaderné zbraně, ale tajně v nukleárních zbrojních programech pokračovali, což vyvrcholilo prvním severokorejským jaderným testem v roce 2006 za vlády Kim Čong-ila.

Při předchozích neúspěšných rozhovorech o denuklearizaci Korejského poloostrova Severní Korea uvedla, že by se mohla vzdát svého jaderného arzenálu, pokud USA stáhnou své vojáky z Jižní Koreje a odstraní takzvaný odstrašující jaderný deštník z Jižní Koreje a Japonska. USA mají od korejské války z let 1950-1953 na jihokorejském území rozmístěno 28.500 vojáků. Mnozí analytici jsou podle agentury Reuters přesvědčeni, že KLDR nadále zastává tento postoj, a pohlížejí velmi skepticky na to, že by se Kim vzdal jaderných zbraní, jež jeho rodina vyvíjí desítky let.

'Předěl ve zlepšování vztahů'

Čínská agentura napsala, že Kim byl v Číně od neděle do středy (včetně dlouhé cesty obrněným vlakem) na neoficiální návštěvě na pozvání čínského prezidenta a doprovázela jej manželka. KLDR uvedla, že oba vůdci jednali mimo jiné o situaci na Korejském poloostrově a že Kim označil setkání za předěl ve zlepšování vzájemných vztahů. Podle vyjádření oficiální severokorejské agentury KCNA přijal Si Kimovo pozvání k návštěvě KLDR.

Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem, ačkoli v poslední době se vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje a čínské podpoře mezinárodních sankcí uvalovaných na KLDR.

'KLDR chce uzavřít mír, už bylo načase.' Trump je před schůzkou s Kim Čong-unem sebevědomý

Číst článek

„Dostal jsem v úterý večer zprávu od prezidenta Si Ťin-pchinga, že jeho schůzka s Kim Čong-unem proběhla velmi dobře a že se Kim těší na setkání se mnou. Zatím, bohužel, musí být za každou cenu zachovány v platnosti maximální sankce a tlak,“ napsal americký prezident Trump v reakci na twitteru. V druhém tweetu šéf Bílého domu konstatoval, že řadu let všichni tvrdili, že není naděje na denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově. Nyní je „velká šance“, že Kim udělá, „co je dobré pro jeho národ a pro celé lidstvo“, dodal.

Bílý dům předtím uvedl, že „USA zůstávají v kontaktu se spojenci Jižní Koreou a Japonskem“. „Vidíme tento vývoj jako další důkaz, že naše kampaň nejvyššího tlaku vytváří příhodnou atmosféru pro dialog se Severní Koreou,“ uvedl v prohlášení Trumpův úřad s odkazem na loňské zpřísňování sankcí či vyhrocené slovní výměny mezi Trumpem a Kimem.

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu summit KLDR-Čína označilo za důležitý krok k posílení pozitivních změn na Korejském poloostrově a zopakovalo, že podporuje řešení napětí na poloostrově „čistě diplomatickými prostředky“. Mluvčí Kremlu ve středu uvedl, že se v nejbližší době neplánuje schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s vůdcem KLDR Kimem.

Jižní Korea oznámila, že informace o pekingském setkání dostane od Číny ve čtvrtek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme