„Odpor je marný“. „Vzdejte se.“ „Jste obklíčeni.“ Tyto věty vytištěné korejskou abecedou s hrubou ruskou výslovností Ukrajinci našli u mrtvého severokorejského vojáka.
„Vzkaz je doprovázen prohlášením tiskové agentury, ve kterém se říká, že Severní Korea, pokud nebudou respektovány její bezpečnostní zájmy a její suverenita, velmi tvrdě odpoví,“ říká analytik Slezák.
Informace, že by Pchjongjang mohl poslat do Ruska další vojenské posily, přišla v době, kdy americký prezident Donald Trump naznačil, že se pokusí obnovit vztahy s vůdcem KLDR Kim Čong-unem.
Už pět měsíců se ruská armáda snaží vytlačit Ukrajince z Kurské oblasti, pomáhá jí v tom podle odhadu tajných služeb zhruba dvanáct tisíc Severokorejců.
Jihokorejská rozvědka odhadla severokorejské ztráty v bojích v Kurské oblasti na nejméně 100 mrtvých a 1000 zraněných. Pchjongjang také podle Soulu dodává Rusku raketomety a samohybné dělostřelectvo.
Jihokorejská databáze skoro 700 vlivných postav severokorejského režimu u Boka eviduje pouze jméno a pracovní pozici. Jeho věk, místo narození ani žádné další detaily nejsou tajným službám známy.
Zatímco Západ sbírá důkazy ze satelitních snímků, Kreml i Severní Korea mlží. O výcviku a zapojení vojáků KLDR do bojů na straně Ruska se začalo mluvit v průběhu října.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un test označil za jasný úspěch. Podle Tokia raketa nezpůsobila žádné škody a dopadla po bezmála půldruhé hodině do Japonského moře.
KLDR provedla už v minulosti řadu testů balistických střel se strmou trajektorií, tak aby střely dopadly v mnohem kratší vzdálenosti oproti jejich běžně zamýšlenému doletu.
„Je velmi pravděpodobné, že se jedná o dron, který shodil letáky nad centrem Pchjongjangu,“ citovala KCNA severokorejskou vyšetřovací skupinu. Informace nelze nezávisle ověřit.
Napětí na Korejském poloostrově roste poté, co KLDR souseda obvinila z vysílání dronů s letáky nad hlavní město Pchjongjang. KLDR to nazvala politickou a vojenskou provokací.
Exministr obrany a tajemník ruské bezpečnostní rady Šojgu v pondělí navštívil KLDR a jednal s Kimem „o široké škále otázek bilaterální a mezinárodní agendy“, píše agentura TASS.
Snímky ukazují severokorejského vůdce, jak se prochází mezi řadami kovových centrifug, strojů na obohacování uranu. Kim Čong-un vyzval k získávání dalšího materiálu k navýšení jaderného arzenálu země.
Kim Čong-un nechal údajně minulý měsíc popravit dvě až tři desítky vládních úředníků, údajně kvůli tomu, že nezabránili povodním v provincii Čagangdo, informují jihokorejská média.
Informace, že Severní Korea odsoudila vpád Ukrajiny do Ruska jako neodpustitelný teroristický čin, zní jako zpráva z žertovného Rádia Jerevan. Jenže je pravdivá.
O den dříve Kim Čong-un přihlížel testu sebevražedných dronů. USA a Jižní Korea tvrdí, že KLDR dodává Rusku zbraně a munici, kterou potřebuje k pokračování války s Ukrajinou.
Podle agentur nová zařízení dostanou jednotky, které slouží u hranice s Jižní Koreou. Ve svém projevu Kim řekl, že mír je zaručen „naprostou a jedinečnou schopností sebeobrany“ ze strany KLDR.
V pohraničních oblastech Severní Koreje lze v posledních týdnech slyšet zvláštní druh produkce. Jihokorejci tam totiž kromě politických vzkazů pouští z reproduktorů i svoji populární hudbu – K-pop.
Za celou dobu existence KLDR do Pchjongjangu nezavítal ani jeden ze sovětských vůdců. A pochopitelně ani první ruský prezident Boris Jelcin, který měl po rozpadu Sovětského svazu úplně jiné problémy.
Spolupráce mezi Ruskem a Severní Koreou je na vojenské úrovni a nabývá jaderného rozměru. To pro Západ představuje jeden z nejzásadnějších problémů dnešní doby, říká analytik Michal Smetana.
Ruský prezident podepsal v Severní Koreji se svým protějškem smlouvu, ve které si Rusko a KLDR slibují vzájemnou pomoc v případě napadení. „USA budou muset reagovat,“ říká koreanista Jaromír Chlada.
Stvrzení paktu mezi KLDR a Ruskem doprovází dramatická změna Putinova tónu. Ještě než se kvůli Ukrajině dostal do střetu se Západem, označoval jaderné ambice Pchjongjangu za nepřijatelné.