Kdo je republikánský kandidát na viceprezidenta? Vyhraněný konzervativec z nerozhodnutého státu

Američtí voliči už znají obě dvojice, které se na podzim utkají v boji o Bílý dům. Proti stávajícímu prezidentovi Joeu Bidenovi a viceprezidentce Kamale Harrisové stanou Donald Trump a senátor ze státu Ohio J. D. Vance. Jeho jméno padlo hned v první den republikánského nominačního sjezdu ve městě Milwaukee ve státě Wisconsin. Jde přitom o politika, který Trumpa při jeho první kandidatuře označoval za „zavrženíhodného“. Postupně názorově otočil.

Washington/Milwaukee (Aktualizováno: 10:51 16. 7. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jestli bude zvolený, bude J. D. Vance nejmladším viceprezidentem v americké historii

Jestli bude zvolený, bude J. D. Vance nejmladším viceprezidentem v americké historii | Foto: Gaelen Morse | Zdroj: Reuters

Bylo překvapením, že jméno spolukandidáta Donalda Trumpa bylo představeno už v pondělí – tedy první den republikánské konference. Kandidát na viceprezidenta je přitom většinou představován až na závěr.

Trump dorazil na republikánský sjezd s obvázaným uchem. Dočkal se bouřlivého přijetí

Číst článek

Nicméně o Jamesi Davidu Vancovi se mluvilo jako o potenciálním kandidátovi již několik měsíců. Byl v užším výběru a následně se dostal i mezi „ostřílené finalisty“ boje o viceprezidentství – a to společně se senátorem Markem Rubiem a guvernérem Dougem Burgumem.

Američtí komentátoři upozorňovali, že by Donald Trump měl mít na viceprezidentském postu ženu, aby lépe oslovil širší elektorát. Nakonec se tak ale nestalo a za spolukandidáta si Trump opět zvolil bílého muže.

Vance vystudoval práva na prestižní univerzitě Yale v Connecticutu. V politice je nicméně nováčkem, senátorem se stal teprve v roce 2022 ve svých 37 letech. Teď je mu 39 a pokud bude tento představitel národního konzervativizmu zvolený, půjde o nejmladšího viceprezidenta v americké historii.

Z kritika podporovatelem

Právě Vancův věk mohl sehrát v rozhodování o jeho kandidatuře klíčovou roli. Republikáni totiž sází na to, že s jeho pomocí mohou oslovit i mladší voliče. Vance je bývalý mariňák a příkladný otec tří dětí – v očích Američanů tak představuje jakýsi archetyp toho, jak má správný americký muž vypadat.

4:33

Od podpory po odmítání. Názory na válku a americké angažmá v alianci se mezi Trumpovými voliči liší

Číst článek

Plusovým bodem pro Vance bylo jistě i to, že zastupuje v Senátu stát Ohio, jehož voliči dosud nejsou rozhodnutí, jestli se připojí v nadcházejících prezidentských volbách k demokratům či republikánům.

Ve vztahu k Donaldu Trumpovi ale Vance konzistentní není a zaznamenal razantní obrat.

Ještě v roce 2016 ho ostře kritizoval a mluvil o něm jako o „demagogovi“, který „vede bílou dělnickou třídu na velmi temné místo“. V jednom ze svých příspěvků na síti X, který později smazal, dokonce označil Trumpa za „zavrženíhodného“ a sebe popisoval jako „a Never Trump guy“ (člověka, co nikdy nebude Trumpovým podporovatelem). Americká média také upozorňují na jeho zprávy, ve kterých Trumpa označuje za „amerického Hitlera“.

Po volbách, které Trump v roce 2020 prohrál, se ale Vance stal jeho hlasitým podporovatelem. Nikdy vítězství Joe Bidena neuznal, naopak hlásal, že tyto volby byly zmanipulované a vyhrát měl Trump.

Republikánský kandidát na viceprezidenta je vyhraněným konzervativcem, který ostře vystupuje proti progresivním ideologiím. Přešel od evangelictví ke katolicismu, odmítá podporovat stejnopohlavní manželství a práva LGBTQ+ komunity a je pro zákaz interrupcí po 15. týdnu těhotenství.

Jeho případná volba není ani dobrou zprávou pro Ukrajinu, protože kandidát na viceprezidenta vystupuje silně proti tomu, aby Spojené státy pokračovaly v pomoci této napadené zemi.

Pavel Novák, pik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme