Izrael zaútočil na Bejrút. Obytnou budovu v hlavním městě Libanonu údajně zasáhl dron, zemřeli dva lidé

Izraelský úder zasáhl obytný dům v jedné ze čtvrtí Bejrútu. Podle zahraničních agentur jde o první útok na území metropole od začátku téměř rok trvajícího konfliktu v regionu. Izrael zatím pouze uvedl, že v pondělí před svítáním zasáhl desítky cílů hnutí Hizballáh. Zpráva přichází poté, co vzdušný úder v pátek zabil vůdce hnutí Hasana Nasralláha. Libanonská společnost je v reakci na jeho úmrtí rozdělená, vláda i většinoví šiíté však smutek drží.

Bejrút (Aktualizováno: 8:03 30. 9. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael údajně zaútočil na Bejrút

Izrael zaútočil na Bejrút. Obytnou budovu v hlavním městě Libanonu údajně zasáhl dron, zemřeli dva lidé | Foto: Louisa Gouliamaki | Zdroj: Reuters

Úder v Bejrútu zasáhl horní patro obytné budovy, napsala agentura Reuters. Svědci slyšeli hlasitou ránu a viděli díru v budově, ze které stoupal kouř.

Záchranáři vyprostili ze sutin Nasralláhovo tělo. Vůdce Hizballáhu zřejmě zabila tlaková vlna

Číst článek

Útok „izraelského dronu“ cílil na byt patřící skupině Džamáa Islamíja, řekl nejmenovaný libanonský bezpečnostní zdroj agentuře AFP. Při útoku podle něj zahynuli dva lidé. Jedná se o libanonské politické hnutí, jehož ozbrojené křídlo se podílí na útocích na sever Izraele.

„Stíhačky letectva zaútočily na desítky cílů teroristické organizace Hizballáh v libanonské oblasti Bikáa,“ uvedla podle AFP izraelská armáda a dodala, že „mezi napadenými cíli byly desítky odpalovacích zařízení a budov, kde byly uskladněny zbraně“.

Na údolí Bikáa, které je baštou Hizballáhu, Izrael útočil opakovaně i v předchozích dnech.

Izrael oznámil zabití dalšího člena vedení Hizballáhu. Podle armády se jednalo o šéfa vnitřní bezpečnosti

Číst článek

Úmrtí vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha vyvolalo v Libanonu rozporuplné reakce, ačkoliv šiíté, nejpočetnější část obyvatel, i libanonská vláda, drží smutek. Hizballáh je silnou parlamentní i vládní stranou.

Libanonští sunité naopak na některých místech smrt oslavovali, například v ulicích druhého největšího libanonského města Tripolisu kontrolovali auta, jestli na sobě nemají nějaké symboly Hizballáhu, a taková auta do města nepouštěli.

Smutek nedrží ani syrští uprchlíci, kteří v zemi zůstávají od syrské občanské války a pamatují si, jak Hizballáh pomáhal režimu Bašára Asada brutálně drtit opozici a povstalce nebo část libanonských křesťanů.

Proti zabití Nasralláha protestovali i šiítští muslimové v pákistánském Karáčí (29. září 2024) | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

V posledním týdnu se situace v Libanonu vyostřila po sérii explozí pagerů a vysílaček využívaných Hizballáhem a následném zintenzivnění izraelských úderů proti Hizballáhu na jihu Libanonu ale také v dalších částech země. Jde o nejintenzivnější údery od války s Hizballáhem v roce 2006.

Terčem náletů, které se dosud odehrávaly hlavně na jihu Libanonu blízko hranice s Izraelem, ale také v okolí Bejrútu a na východě Libanonu, jsou podle izraelské armády objekty Hizballáhu. Obětí je jen za poslední dva týdny tisícovka a lidé jsou nuceni prchat z méně bezpečných částí Bejrútu a jihu země. Většina mrtvých jsou patrně členové Hizballáhu, jsou však mezi nimi i civilisté.

Lidé se velice často přesouvají k příbuzným. Mnozí ale nemají ke komu a v posledních dnech přespávali v autech nebo postupně nacházeli útočiště v rozestavených budovách. Desítky tisíc utekly také do sousední Sýrie.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme