V Libanonu se lidé snaží dostat zpátky do svých domovů, ze kterých je vyhnalo izraelské bombardování. Příměří mezi Hizballáhem a Izraelem trvá už přes týden, přicházejí ale zprávy o jeho porušování.
„Já považuju za normální, že v takové situaci člověk všeho nechá a snaží se pomáhat, jak jen může. Během minulé války v roce 2006 jsem zase dělal řidiče sanitky,“ říká šéfkuchař Alí Amáša.
Izraelské letectvo v sobotu ráno zaútočilo bez předchozího varování několika střelami na obytnou budovu. Podle agentury Reuters použilo protibunkrovou bombu, která na místě způsobila hluboký kráter.
„Na jednu stranu jste ve válce, nad hlavou vám lítají drony a slyšíte výbuchy, na tu druhou se otevřely školy, lidé musí fungovat. Místy je až bizarní, jak se dokážeme přizpůsobit,“ popisuje Nadine.
Úřad v pondělní aktuální bilanci obětí konfliktu oznámil, že izraelské útoky v Libanonu zabily od loňského října nejméně 3002 lidí a dalších 13 492 zranily.
Izraelské útoky na jihu Libanonu zabily jen ve čtvrtek nejméně šest tamních zdravotníků. Izrael během více než měsíce intenzivního bombardování útočí hlavně na cíle Hizballáhu.
Izraelská armáda krátce před údery v Libanonu vyzvala k evakuaci několika domů s tím, že tam brzy provede údery proti militantnímu hnutí Hizballáh. Výzvu zveřejnila v arabštině na síti X.
Při úderech měly být podle libanonské strany zasaženy nejméně tři pobočky instituce Kard Hasan, kterou Izrael viní z financování Hizballáhu. Davy lidí v panice v Bejrútu ucpaly celé ulice.
Stejně jako v neděli ráno, také v sobotu izraelské letecké údery cílily i na jižní předměstí Bejrútu Dahíja, kde za poslední měsíc Izrael zabil řadu velitelů tohoto proíránského hnutí.
Pět lidí včetně starosty přišlo o život při izraelském úderu v údolí Bikáa na východě Libanonu, informovala libanonská tisková agentura NNA. Izrael také pokračoval v útocích na předměstí Bejrútu.
Libanonská armáda se do bojů mezi Izraelem a hnutím Hizballáh nezapojuje. Její jednotky se po zahájení izraelské pozemní operace proti Hizballáhu na jihu Libanonu stáhly z hranic do vnitrozemí.
Nový útok podle neoficiálních informací mohl cílit na minimálně jednoho vysoce postaveného představitele militantního hnutí, který ale podle hnutí unikl.
Izraelská armáda oznámila, že při bojích v Libanonu zemřel 25letý voják. Server Times of Israel uvedl, že v Haifě bylo střepinami zraněno pět lidí. Další člověk utrpěl zranění ve městě Tiberias.
Každým dnem se očekává izraelská odveta za nedávný íránský raketový útok. „Pokud způsobí Íránu značné škody, mohla by se roztočit spirála násilí,“ varuje analytik Josef Kraus.
Explozím předcházely výzvy izraelské armády, aby se obyvatelé z dané oblasti evakuovali. Libanonské šíitské hnutí Hizballáh mezitím oznámilo, že bojuje s izraelskými jednotkami na jihu Libanonu.
Zástupce speciálního koordinátora OSN pro Libanon uvádí, že asi milion lidí musel v posledních dnech opustit své domovy. Organizace WHO hlásí, že za den bylo v Libanonu zabito 28 zdravotníků.
Širší otevřené válce na Blízkém východě podle Bidena lze předejít, byť to bude stát úsilí. Washington podle něj s Izraelem diskutuje o izraelské reakci na nedávný raketový útok Íránu.
Lidé tráví čas ve svých domovech, sledují, co se děje v živých přenosech, kde se dozví, jestli došlo k úderu. Kryty ani sirény tu však nemají. Každý je odkázaný sám na sebe, říká zpravodaj v Bejrútu.
„Bombardování předchází, je to slyšet, lety bezpilotních letadel. Je to typický zvuk a po něm po nějaké době dojde k bombardování,“ popsal zástupce českého velvyslance v Bejrútu Jan Husák.
Izrael podle libanonských úřadů podruhé za poslední dva týdny udeřil přímo v Bejrútu. Noční útok s šesti mrtvými a sedmi zraněnými podle zdrojů AFP cílil na středisko první pomoci Hizballáhu.
Pozemní operace je podle Izraele z velké části zaměřena na ničení tunelů a další infrastruktury Hizballáhu a neplánuje žádné větší operace zaměřené na hlavní město Bejrút a velká města.
Izraelská armáda vyzvala krátce před údery k evakuaci dvou míst na jižním předměstí Bejrútu. Ve vzkazu oznámila údery na „teroristické cíle v Bejrútu“.
Situace v Libanonu se dotkla i českých občanů pobývajících v zemi. „Našim občanům bylo doporučeno, aby Libanon opustili komerčními lety,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.
Úder zasáhl horní patro budovy. Svědci slyšeli hlasitou ránu a viděli díru v budově, ze které stoupal kouř. Jde o první útok Izraele na Bejrút od začátku téměř rok trvajícího konfliktu v regionu.
Nabíl Kaúk měl podle armády blízko k vedení Hizballáhu a „přímo se podílel na podpoře teroristických útoků proti státu Izrael a jeho občanům, a to i v posledních dnech“, tvrdí izraelská armáda.