Začala výměna rukojmí. Hamás propustil do Egypta 24, Izrael 39 Palestinců. Jde o ženy a děti

Palestinské hnutí Hamás propustilo 24 rukojmí, která uneslo při útoku na Izrael. Na základě dohody o příměří se tak do Egypta dostalo i 13 izraelských rukojmí, žen a dětí, která má izraelská armáda následně přepravit do Izraele. Kromě toho Katar informoval o propuštění deseti zajatých Thajců a jednoho Filipínce. Z izraelských věznic bylo výměnou za rukojmí propuštěno 39 palestinských vězňů, žen a dětí, na Izraelem okupovaný Západní břeh Jordánu.

Tel Aviv (Aktualizováno: 17:49 24. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí Hamás propustilo 13 izraelských rukojmích

Hnutí Hamás propustilo 13 izraelských rukojmích | Zdroj: Reuters

Rukojmí byla předána pracovníkům Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), kteří je převezli do Egypta přes hraniční přechod Rafáh. Tam na ně čekali izraelští vojáci se zdravotníky. Se svými příbuznými se pak propuštění mají setkat v izraelských nemocnicích.

USA podle Putina chtějí monopol na urovnání konfliktu v Izraeli. Klíčová je podle něj BRICS

Číst článek

V Pásmu Gazy začalo v pátek platit první příměří ve válce Izraele s palestinským hnutím Hamás, která začala 7. října útokem Hamásu na Izrael. Klid zbraní má trvat zatím čtyři dny, během nichž má Hamás propustit dohromady 50 z 240 lidí unesených 7. října do Pásma Gazy. Z izraelských věznic se má dostat 150 Palestinců, v obou případech jde o ženy, děti a mladistvé.

Příměří využily také tisíce obyvatel Pásma Gazy k tomu, aby se vrátily do svých domovů, odkud je vyhnalo v předchozích sedmi týdnech izraelské bombardování a od konce října i pozemní operace izraelské armády. Chtějí zjistit, zda jejich domy ještě stojí, a případně si odnést další věci.

Někteří Palestinci se ale snaží dostat i z jihu Pásma Gazy, kam se během bojů přesunula většina z 2,4 milionu obyvatel, na sever. V tom se jim podle některých zdrojů snaží zabránit izraelská armáda, která shazovala i letáky s upozorněním, že navzdory příměří je sever válečnou zónou.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Podle agentury AP vojáci dva Palestince zastřelili a 11 dalších zranili, když se jim, zřejmě střelbou do nohou, snažili zabránit v návratu na sever. Podle deníku Haarec vojáci použili slzný plyn, mluvčí armády řekl, že věc se vyšetřuje.

Izraelská armáda zdůrazňuje, že příměří je dočasné a že po něm bude následovat obnovení bojů, což zopakoval i ministr obrany Joav Galant. Přítomnost civilistů na severu Pásma Gazy by tak armádě komplikovala boje s Hamásem, který se Izrael snaží zničit v odvetě za jeho útok ze 7. října.

Při něm palestinští ozbrojenci povraždili na 1200 lidí, většinou civilistů a včetně dětí. Izraelské bombardování Pásma Gazy podle palestinských zdrojů zabilo už téměř 15 000 lidí, z toho dvě třetiny byly žena a děti.

Možnost prodloužení

Katar, který dohodu o dočasném příměří a výměně rukojmí za vězně spolu s USA a Egyptem zprostředkoval, doufá, že se podaří dosáhnout trvalého příměří. Hovoří se i o možnosti prodloužení dočasného příměří.

Česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová řekla, že se hovoří o tom, že příměří by mohlo být prodlouženo o dalších přibližně pět dní s tím, že za každý den by bylo propuštěno dalších deset rukojmí a dalších tři desítky palestinských vězňů.

Bez vody i léků. V nemocnici Šífa zůstává 291 pacientů, OSN evakuovala třicítku novorozenců

Číst článek

Do Pásma Gazy také po začátku příměří vjely další kamiony s humanitární pomocí, každý den příměří by to mělo být asi dvě stě nákladních aut s potravinami, vodou a zdravotnickým materiálem, což je ale stále velmi málo. Před válkou tam jezdilo na 500 kamionů s pomocí denně. Od 21. října, kdy Izrael povolil do Pásma Gazy první humanitární pomoc od začátku války, se tam dostalo dosud ani ne dva tisíce kamionů s pomocí.

Izrael umožní každý den příměří také vjezd čtyřem cisternám s palivem pro humanitární organizace OSN, podle dohody o příměří má být zaručeno, aby se palivo nedostalo do rukou Hamásu. Do Pásma Gazy přes Rafáh vjela i vozidla přepravující polní nemocnici, kterou poskytly Spojené arabské emiráty a která má mít 150 lůžek.

Zatímco z Pásma Gazy se v posledních týdnech snaží mnozí dostat pryč, začali se do této oblasti vracet první Palestinci, kteří po vypuknutí války museli zůstat v Egyptě. Vracet se mohou díky dohodě mezi palestinskou ambasádou v Káhiře a egyptskými úřady.

hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme