Haag: Srbsko není zodpovědné za genocidu v Bosně

Srbsko nespáchalo genocidu - takový je verdikt Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Nejvyšší soudní instance OSN sice uznala, že konkrétně v Sreberenici v roce 1995 ke genocidě došlo, když bosenskosrbské jednotky popravily tisíce bosenských Muslimů. Za tento krvavý incident neodpovídá Srbsko jako stát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haagský tribunál

Haagský tribunál | Zdroj: ČTK

Dvě hodiny četla předsedkyně soudu Rosalyn Higginsová rozsudek, než se dostala k tomu, co žalobu i obhajobu zajímalo nejvíc.

"Srbsko nespáchalo genocidu prostřednictvím zodpovědných osob nebo institucí, které vykonávají státní politiku. Stejně tak se Srbsko nepodílelo na spiknutí za účelem genocidy a nepodílelo se ani na její přípravě," konstatoval soud.

To ale neznamená, že by se Bělehrad podle verdiktu v devadesátých letech choval zcela bezúhonně. Srbsko porušilo závazek zabránit genocidě, který pramení z příslušné konvence OSN. Konkrétně v případě masakru v Srebrenici podle verdiktu nejenom genocidě nezabránilo, ale navíc později nepostavilo před soud osoby podezřelé z jejího spáchání. Tím podle soudu porušil Bělehrad mezinárodní právo.

Proti verdiktu mezinárodního soudního dvora není odvolání.

Na Balkáně vzbudil rozsudek rozporuplné reakce. Muslimové v Bosně, kteří se se žalobou ztotožňovali, jsou rozhořčeni. Ve stejném státě žijí i Srbové. Ti odmítají, že kdy k nějaké genocidě došlo.

Srbský prezident Boris Tadič žádá od parlamentu, aby schválil rezoluci, ve které odsoudí genocidu nad Muslimy v Srebrenici. Premiér Vojislav Koštunica s ulehčením řekl, že ze Srbska bylo sňato velmi těžké obvinění.

S velkým zklamáním na rozsudek reagují Muslimové v Bosně. Je přijímán jako potvrzení, že svět nedokáže genocidu odsoudit, ani jí zabránit. Člen předsednictva státu Željko Komšič řekl, že jako občan je pobouřen.

"V roce 1992 v Bosně ke genocidě došlo, vědí to všichni, kdo tam žijí, a kdo říká něco jiného, ten utíká před pravdou. Mezinárodní soudní dvůr pro důkaz genocidy v Bosně ovšem použil hlavně masakr v Srebrenici, ke kterému došlo až po vznesení obžaloby, v roce 1995," prohlásil Komšič.

Jakoukoli genocidu popírá premiér srbské části Bosny, Republiky srbské, Milorad Dodik. "Děly se strašlivé zločiny, ale genocida to nebyla," řekl Dodik.

Vít Pohanka, Vilém Janouš, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme