Řeka Bělá na Jesenicku odřízla několik obcí. V jižních Čechách přetekla husinecká nádrž
- Nejvážnější je situace na severu Moravy a ve Slezsku. Opava zahájila evakuaci tisíců lidí. Na kulminaci stejnojmenné řeky se ale ještě čeká.
- Hráz husinecké vodní nádrže v jižních Čechách přetekla. Okolní obce by to ale významně ohrozit nemělo.
- Rozbouřená řeka Bělá odřízla v neděli v noci severní cíp Olomouckého kraje, voda podemlela hlavní silnici I/44 vedoucí od Jeseníku směrem na Českou Ves, Písečnou a Mikulovice.
- Policisté pátrají už po čtyřech pohřešovaných, tři lidé spadli do řeky v autě na Jesenicku, na Uherskohradišťsku pak proud strhl muže, který odklízel naplaveniny.
- Pro nejaktuálnější informace poslouchejte vysílání Českého rozhlasu.
Situace na Jesenicku se začala zhoršovat kolem 02.00 hodin, kdy se po dalším vydatném dešti výrazně zvedla hladina řeky Bělá. Podle starosty České Vsi Petra Mudry v obci přestala fungovat elektřina a netekla ani pitná voda. I proto byla nařízena evakuace a to i hasičské zbrojnice.
Ze zhruba 800 lidí, kterých se nebezpečí bezprostředně týká, neuposlechlo zhruba 30 procent lidí. „Máme podezření, že spadly i nějaké elektrické sloupy. Viděli jsme jen zajiskření v dálce a ránu. Sami čekáme, co se může stát. Toto je situace, která už vůbec není v našich rukou, monitorujeme už jen situaci a evakuujeme lidi, preventivní opatření už se nedají nyní dělat žádná,“ řekl starosta. Bělá dosáhla stupně extrémní povodně již v sobotu odpoledne.
„Během poslední hodiny voda vzala celou komunikaci I/44 včetně chodníku, jde o deset až 12 metrů šířky, včetně zeleného pásu a svodidel. Jsme odříznuti od světa, protože není jiná příjezdová komunikace. Nedá se k nám dostat od Jeseníku ani z druhé strany, uzavřená je také vedlejší Písečná a Mikulovice. Evakuujeme další lidi, kterým voda již omílá baráky. Hladina se po nějaké stagnaci opět prudce zvedla, zatopila nám další místa. Nefunguje elektřina, nejde pitná voda, všechno je ztíženo špatnou viditelností,“ popsal Mudra.
Zvyšující se hladiny komplikovaly situaci i v jižních Čechách, kde přetekla hráz husinecké vodní nádrže. Hejtman Martin Kuba (ODS) řekl ve vysílání České televize, že to obce v okolí významně neohrozí. Lidé byli varováni.
Podívejte se na mapu aktuálních stavů řek a jejich průtoků v Česku.
V Moravskoslezském kraji bylo zatím evakuovány už tisíce lidí. Mnozí své domovy ale opustit odmítají nebo se do obydlí po evakuaci vracejí zpět. Hasičům tím komplikují práci, protože při zhoršení situace se pro ně musí vracet.
Hasiči v regionu měli v sobotu v podvečer více než tisíc zásahů. V souvislosti se záplavami nejsou evidováni žádní zranění občané, lehčí zranění utrpěl jeden ze zasahujících hasičů. Novinářům to po sobotním jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje řekl hejtman Josef Bělica (ANO) a zástupci dalších institucí.
„Kromě oblasti Karviná lidé většinou domovy opouštět nechtějí. Přesto bych je vyzval, aby se evakuovali. Probíhá evakuace zhruba tisíce lidí ze sídliště Opava-Kateřinky, probíhají evakuace v Kravařích-Dvořisku, Bohuslavicích. Nejdramatičtější situace byla v oblasti Nový Jičín kolem 18.00, kde došlo i k tomu, že evakuovaní lidé se v naprosté většině vrátili do svých domovů a teď se v druhé vlně musí evakuovat znovu a už na loďkách,“ uvedl Bělica.
Článek pokračuje pod online reportáží:
Jen evakuace v Opavě se týká tisíců lidí. Voda bude více než stoletá, řeka Opava už se místy vylila z břehů. Kulminovat by měla v noci mezi 2.00 a 6.00, uvedl opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO).
Evakuace se týká Kateřinek, které jsou největším opavským sídlištěm, a týká se přízemí a prvních pater domů. Dalšími evakuovanými částmi jsou Vávrovice, Držkovice, Palhanec, Malé Hoštice a také obce Velké Hoštice a Otice.
Své domovy už začali opouštět také lidé v obci Petrovice u Karviné, v Ostravě-Porubě, Široké Nivě na Bruntálsku, Vřesině na Ostravsku a jinde. Také Bohumín vyzval obyvatele městské části Pudlov, aby se připravili na evakuaci. Preventivně své pacienty evakuuje i městská nemocnice v Bohumíně.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po sobotním jednání Ústřední povodňové komise upozornil na to, že Jesenicko, Ostravsko a Opavsko v sobotu zasáhnou velmi vydatné deště. V neděli by sice mělo podle predikce pršet méně než v sobotu, nicméně například v Jeseníkách stále může spadnout až 100 milimetrů srážek.
Špatnou zprávou je, že bude pršet i v pondělí, uvedl Hladík. Na celém území České republiky zasaženém silnými dešti se už fakticky naplnily absorpční schopnosti půdy a lesů.
V obci Lipová-lázně na Jesenicku v sobotu odpoledne spadlo auto do rozbouřené řeky. Uvnitř vozidla po pádu do řeky zůstali zřejmě tři lidé. Policisté po autě i posádce pátrají, informovala policie na síti X.
Podobný případ se v sobotu odehrál v Jankovicích na Uherskohradišťsku, kde v odpoledních hodinách spadl čtyřiapadesátiletý muž při odklízení naplavenin do rozvodněného Jankovického potoka a už se nevynořil. Policisté po něm stále pátrají.
„V obci Lipová-lázně na Jesenicku řešíme pád auta do rozbouřené řeky Staříč. Jedné osobě se podařilo dostat na břeh, další tři osoby měly zůstat uvnitř. Po vozidle i osádce pátráme,“ oznámila policie. Řeka Staříč je kvůli vydatnému dešti rozvodněná a má dravý proud.
Nouzové linky
- Krizová telefonická Linka seniorů Elpida: 800 200 007
- SMS tísňová linka pro neslyšící: 603 111 158
- Krizová informační linka pro Pražany: 800 100 000
- Infolinka Dopravního podniku hlavního města Prahy v nepřetržitém režimu: 296 191 817
- Středočeský kraj, krizová linka: 800 440 430
- Olomouc, bezplatná povodňová linka: 800 606 800
- Ostrava, zelená linka Městské policie: 800 199 922
- Opava, telefonní povodňová linka pro občany: 553 756 621
- Prostějov, krizová linka: 605 236 431, 605 343 348
- Jeseník, krizová linka: 584 401 260 nebo 702 014 008
- Český Krumlov, krizová linka povodňové komise: 771 505 065
- Povodí Vltavy, linka pro mimořádné události: 257 329 425, 724 067 719
- Povodí Odry, nepřetržitá služba: 596 612 222
- Povodí Labe, nepřetržitá služba: 495 088 720
- Povodí Moravy, povodňová a havarijní pohotovost: 541 211 737
Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila v sobotu od 19.00 hodin kvůli velkému množství poruch na vedení kvůli počasí v 11 okresech šesti krajů kalamitní stav. Týká se Karlových Varů v Karlovarském kraji, Ústí nad Labem v Ústeckém kraji, Českolipska, Jablonecka a Semilska v Libereckém kraji, okresů Náchod a Trutnov v Královéhradeckém kraji, Šumperku a Jeseníku v Olomouckém kraji a Bruntálu v Moravskoslezském kraji, uvedla mluvčí ČEZu Soňa Holingerová.
ČEZ Distribuce evidoval před 19.00 hodinou ve své síti 51 000 domácností bez proudu, E.ON na jihu republiky dalších 11 000 odběratelů bez elektřiny.
Zajímá vás, jaká může být situace konkrétně ve vaší obci? Zadejte její jméno do interaktivní povodňové mapy, která zobrazuje, kam může hladina jednotlivých toků vystoupat během pětileté, dvacetileté a stoleté velké vody: